به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۲۲:۱۰
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۲ ساعت ۱۴:۳۲
کد مطلب : ۲۶۹۶۸۰
چرا هسته‌ای قاتق نان ما نشد و قاتل جان ما شد؟

زیباکلام: چقدر هزینه چاه ویل هسته‌ای را بدهیم؟

زیباکلام: چقدر هزینه چاه ویل هسته‌ای را بدهیم؟
گروه سیاسی: یك فعال سیاسی  گفت: ایران چقدر باید هزینه چاه ویل هسته‌ای را بدهد؟
صادق زیباکلام گفت: جمعه دور بعدی مذاکرات وین است که نشان می‌دهد آرام جلو می‌رود. باید اول به این نکته بپردازیم که چرا هسته‌ای قاتق نان ما نشد و قاتل جان ما شد؟ ما از سال 81 چقدر هزینه به چاه ویل هسته‌ای بریزیم؟ چون در ایران پاسخگویی ندارد، هر تصمیمی هم درست است و هم درست نیست. ولی بالاخره یک روزی باید جواب بدهند مملکتی که وضع واکسن و بهداشت و آموزشش به این گونه است،چرا باید این همه هزینه به چاه ویل هسته‌ای بریزد؟درباره مذاکرات کوتاه مدت برجام فعلی، باید گفت من از سال گذشته گفتم برجام 1400 موفق خواهد بود چون هم آمریکایی‌ها‌ تجربه پیدا کرده‌اند و هم خود ما، منتهی موفقیت برجام 1400 را به دو بخش تقسیم می‌کنم؛ بخش انتظارات جمهوری اسلامی ایران در بخش کوتاه مدت و همچنین انتظارات کوتاه مدت آمریکا و انتظارات بلندمدت دو طرف.
وی افزود: در کوتاه مدت انتظارات ما این است که حداقل به هر چه می‌توانیم به حسابها و دارایی‌های بلوکه شده ما که پس از فروش نفت حاصل شده، دست پیدا کنیم. عمده صادرات نفت ایران به چهارکشور ژاپن، چین، هند و کره جنوبی است و هر 4 کشور یک ریال از بیم تحریم به ما نپرداخته اند. ما مقداری هم عراقی‌ها طلبکاریم و هر وقت می‌گوییم دلارها را بدهید، یک نگاه به آمریکا می‌کنند و یک لبخندی به ما می‌زنند که فعلا مقدور نیست. چینی‌ها، هندی‌ها، کره‌ای‌ها و ژاپنی‌ها همینطور .
این استاد دانشگاه گفت: امیدواریم دست کم 30 میلیارد دلار پول نفت از کشورها طلبکاریم که در کوتاه مدت، هر چه می‌توانیم از این پولها را برگردانیم. امیدواری دوم ما این است که بتوانیم صادرات یک میلیون بشکه در روز را داشته باشیم و این مستلزم این است که سیستم بانکی جهانی برای ما آزاد شود که بتوانیم پول نفتی که می‌فروشیم به دستمان بیاید. عمده ترین انتظارات ایران این است. این که یک سری افراد از تحریم خارج شود، سمبلیک است و نظام می‌خواهد از این به عنوان یک سمبل استفاده کند. اصل، رسیدن به بخشی از 30 میلیارد دلار است و همچنین صادرات نفت داشته باشیم و بتوانیم از سیستم بانکی استفاده کنیم.خواست آمریکایی‌ها این است که فعالیت‌های هسته‌ای ما دوباره زیرنظر آژانس برود. مانند زمانی که در 94 فعالیت‌های ما زیر نظر آژانس رفت.
وی خاطر نشان كرد:خواست بلندمدت ما چیزی نیست جز برداشتن بقیه تحریم‌ها ولی آمریکایی‌ها می‌خواهند مانند برجام 94 که همه فعالیت‌های هسته‌ای را مهار کرده بودند و نطنز و اراک تعطیل شده بود ،آمریکایی‌ها از این بابت توانسته بودند فعالیت‌های هسته‌ای ایران را مهار کنند. بعد از خروج ترامپ از برجام، ما دوباره نسل جدید سانتریفیوژها را فعال کردیم و ادامه دادیم. هدف آمریکاییها مهار مجدد ما است و این که زیر کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی برویم و فعالیتمان مهار شود.این اتفاق خواهد افتاد و در کوتاه مدت، آژانس شروع به کنترل فعالیت‌های هسته‌ای ما می‌کند. 
برچسب ها: برجام

۱۴۰۰/۰۲/۱۲ ۲۲:۱۸
این صحبتها آب و نون نمیشه . اگر پولهای آزاد شده ایران را در غرب مستقیما بصورت ارزی بحساب اقشار زیر خط فقر واریز کنید مشخص میشه مردمی هستین . در برجام اول میلیاردها دلار آزاد شد و خرج شد .الان بزارین مردم خرج کنن. واسه بودجه نیز از فروش نفت استفاده کنین .اصلا فکر کنین این پولها را به صاحبش دادین. (372109)
۱۴۰۰/۰۲/۱۳ ۰۰:۴۸
این آقا معلوم نیست پیش خودش چی فکر کرده
خب هسته ای رو دادی تمام بقیه صنایع رو چکار میکنی
یعنی اینقد... که نمیدونی اینا همش بهونس (372115)
۱۴۰۰/۰۲/۱۳ ۱۳:۲۳
ببخشید آقای دکتر زیباکلام
استاد تمام علوم سیاسی
برای ثبت نام جایزه صلح نوبل باید به سفارت نروژ مراجعه بشه یا سوئد؟
دوست من دیپلم برق داره پاسخ این سوال رو میدونه! (372125)