به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ - ۲۰:۰۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۴ ساعت ۱۳:۲۴
کد مطلب : ۲۷۰۰۳۵

توصیه‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه

توصیه‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه
گروه علمی: شانس درمان و بهبودی در بیماری‌ها به خصوص انواع سرطان، مربوط به تشخیص زودهنگام آن است تا اقدامات لازم صورت بگیرد. تشخیص زود هنگام و به موقع هر نوع بیماری به خصوص انواع سرطان؛ شانس درمان و بهبود را افزایش می‌دهد؛ بنابراین بهتر است که در ادامه این مطلب نسبت به علائم سرطان ریه آگاه شویم.در ابتدا توصیه می‌شود با دلایل ابتلا به سرطان ریه آشنا شویم تا بتوانیم موقعیت خود را بسنجیم.
از مهم‌ترین دلایل ابتلا به سرطان ریه می‌توان به استعمال سیگار و دیگر دخانیات، جهش ژنتیکی و سابقه خانوادگی اشاره کرد. همچنین دود دست دوم و سوم سیگار و آلاینده‌های محیطی مانند آلودگی هوا در ابتلا به این سرطان نقش دارند. البته نقش گاز بی رنگ و بوی رادون و تماس‌های شغلی با ترکیباتی مانند آزبست، آرسنیک و نیکل را نباید نادیده گرفت.

بعد از آگاه شدن نسبت به دلایل ابتلا به سرطان ریه، می‌توانیم علائم آن را در بدن خود بررسی کنیم.از مهم‌ترین علائم سرطان ریه می‌توان به سرفه مداوم، خسته و بی انرژی بودن و کاهش وزن بی دلیل اشاره کرد. مواردی همچون سرفه خونی، تنگی نفس از دیگر علائم مهم این سرطان محسوب می‌شوند. درد معده، کمر، شانه، سینه و همچنین درد در ناحیه سر، گردن و آرواره از دیگر علائم به شمار می‌روند.

برای پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه باید به نکات خاص توجه کرد که در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم.اصلی‌ترین توصیه پرهیز از استعمال دخانیات و همچنین قرار نگرفتن در معرض دود دست دوم سیگار است؛ بنابراین از استعمال هر گونه دخانیات پرهیز و در صورت مصرف نسبت به ترک آن اقدام کنید.افرادی که در موقعیت‌های شغلی و قرار گرفتن در معرض مواردی مانند آزبست هستند، سعی کنند این مواجهه را به حداقل برسانند و از ماسک‌های تنفسی استفاده کنند. بازگذاشتن پنجره‌ها و پوشاندن ترک‌های دیوار و کف ساختمان برای کاهش غلظت رادون بسیار مهم است.توصیه می‌شود در موارد تغذیه ای، میزان بیشتری از سبزیجات و میوه‌ها به خصوص کلم ها، سبزیجات نارنجی رنگ و سیر مصرف کنید. باید به این نکته مهم توجه داشت آگاهی از علائم بیماری به منظور تشخیص زودهنگام و در نتیجه افزایش شانس درمان بسیار حائز اهمیت است.
برچسب ها: سرطان ریه