به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۳ - ۰۱:۱۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۴ ساعت ۱۵:۵۹
کد مطلب : ۲۷۰۰۶۵

مصر ۳۰ جنگنده رافال از فرانسه می‌خرد

مصر ۳۰ جنگنده رافال از فرانسه می‌خرد
گروه بین الملل:مصر تأیید کرد که قرارداد خرید ۳۰ فروند دیگر از جنگنده‌های رافال تولید شرکت داسو فرانسه را امضا کرده است.
ارتش مصر این موضوع را در بیانیه‌ای اعلام کرد. ساعاتی پیش از انتشار این بیانیه، پایگاه رسانه‌ای و پژوهشی «دیسکلوز» فرانسه نیز این خبر را فاش کرده بود.
ارتش مصر در بیانیه مطبوعاتی خود گفته است که این خرید با استفاده از وامی ده ساله انجام خواهد شد، اما جزئیات دیگری از این قرارداد تسلیحاتی را منتشر نکرده است.
مصر یکی از بزرگترین مشتریان صنعت اسلحه‌سازی فرانسه است. این کشور در سال ۲۰۱۵ با سفارش ۲۴ فروند رافال، نخستین کشوری بود که این هواپیمای فرانسوی را خرید. دولت قاهره از زمان روی کار آمدن عبدالفتاح سیسی در سال ۲۰۱۴ خرید اسلحه از فرانسه را به شدت افزایش داده و از جمله بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ یک ناوچه، چهار ناوچه سبک و دو ناو بالگردبر میسترال را از این کشور خریداری کرده است.
کارشناسان فرانسوی این قرارداد را موفقیتی واقعی برای پاریس می‌دانند، گرچه این موفقیت نسبت به برنامه دولت با تأخیر به دست آمده است. فرانسه در ماه‌های اخیر ۳۶ فروند هواپیمای شکاری رافال به قطر، ۳۶ فروند به هند و ۱۸ فروند از جمله ۱۲ فروند رافال دست دوم به یونان فروخته است.
دیسکلوز  فاش کرده بود که فرانسه و مصر در تاریخ ۲۶ آوریل قراردادی به ارزش ۳.۹۵ میلیارد یورو از جمله برای فروش ۳۰ جنگنده رافال و همچنین دو قرارداد دیگر برای فروش تولیدات شرکت موشک‌سازی «ام‌بی‌دی‌ای» و شرکت تجهیزات الکترونیکی «سفران» امضا کرده‌اند. دیسکلوز نوشته که قرار است دولت قاهره پرداخت‌های خود را «عمدتاً با اعتبار» انجام دهد و خود فرانسه تاکنون وامی تضمین شده معادل ۸۵ درصد ارزش معامله را به دولت قاهره داده است.
بر پایه گزارش سالانه پارلمان فرانسه، ارزش صادرات تسلیحات فرانسه به مصر از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ به ۷.۷ میلیارد یورو رسیده و به این ترتیب مصر به چهارمین کشور خریدار سلاح‌های فرانسوی بدل شده است.

 
برچسب ها: مصر