به روز شده در ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ - ۱۰:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۵ ساعت ۱۲:۵۱
کد مطلب : ۲۷۰۲۲۲

آذری جهرمی از حضور در انتخابات منع شد

آذری جهرمی از حضور در انتخابات منع شد
گروه سیاسی: پس از سیدحسن خمینی، محمدجواد آذری جهرمی هم از حضور در انتخابات منع شد.
با تایید اصلاحیه مجلس توسط شورای نگهبان، حداقل سن کاندیداهای ریاست جمهوری، ۴۰سال خواهد بود. از آنجایی که سن آذری جهرمی در زمان ثبت نام انتخابات هنوز به  ۴۰سال نرسیده وی نمی‌تواند در انتخابات ثبت نام کند.
 شورای نگهبان در آخرین جلسه رسمی خود برای ساماندهی شرایط ثبت نام کاندیداهای شرکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مصوبه داشت.
بر اساس این مصوبه مقرر شده است که مصوبه سال 1396 این شورا در خصوص شفاف‌سازی «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری» اصلاح شود.
در همین راستا برای روشن‌تر شدن ملاک‌های مذکور، داوطلبان ریاست جمهوری هنگام ثبت‌نام، حداقلی از مدرک تحصیلی، حداقلی از سنوات و سوابق مدیریتی و حداقل و حداکثری از سن داشته باشند تا وضعیت ثبت‌نام داوطلبان نیز تا حدی ساماندهی گردد. این مصوبه به وزارت کشور ابلاغ شده است.
بر اساس این ابلاغیه، از این پس داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری برای ثبت نام باید دربازه سنی 40 تا 75 سال باشند، حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل‌ آن باشند و سابقه تصدی حداقل 4 ساله در سمت‌های مدیریتی کشور را که به طور کامل مصادیق آن ذکر شده را داشته باشد.
همچنین وزرا، استانداران، شهرداران شهرهای بالای دو میلیون نفر جمعیت، فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر می توانند کاندیدا شوند.
- تمام نامزدها باید عدم سوء پیشینه ارایه دهند و سابقه محکومیت کیفری نداشته باشند.
برچسب ها: انتخابات