به روز شده در ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ - ۱۱:۰۰
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ ساعت ۲۱:۰۵
کد مطلب : ۲۷۰۴۲۹

حكم زندان برای شهروند نروژی- ایرانی

حكم زندان برای شهروند نروژی- ایرانی
گروه سیاسی: دادگاه عالی دانمارک حکم هفت سال زندان محمد داودزاده، شهروند نروژی- ایرانی متهم به خبرچینی و سوءقصد به رهبر گروه "الاحوازیه" را تایید کرد. سه عضو این گروه نیز در پرونده‌ای جداگانه به جاسوسی برای عربستان متهم شده‌اند.
دادستان کل دانمارک در پیامی توییتری از تایید حکم هفت سال زندان محمد داودزاده لولوئی، نروژی ایرانی تبار خبر داد. هیات منصفه دادگاه عالی دانمارک داوودزاده را در پرونده "جاسوسی و توطئه قتل" رهبر گروه النضال مجرم شناخته است.
مدس کروس، دادستان دانمارک  گفته که داودزاده به هفت سال حبس و اخراج دایم از نروژ محکوم شده و ادامه داده است: «این یک رسیدگی بی‌نظیر در تاریخ حقوقی دانمارک بود که احتمالا در خارج از مرزها نیز طنین خواهد داشت.»داودزاده در اکتبر۲۰۱۸ و در عملیات گسترده پلیس دستگیر شد. ماموران امنیتی و اطلاعاتی دانمارک، نروژ و سوئد در همکاری با یکدیگر، مرزهای خروجی دانمارک را مسدود کردند.
دستگیری داودزاده لولوئی باعث تیرگی روابط تهران و کپنهاگ شد، تا آنجا که دانمارک برای مدتی سفیرش را از ایران فرا خواند. مقامات دولت ایران ضمن انتقاد از دانمارک مدعی شدند که دستگیری این فرد برای تهمت‌زدن به جمهوری اسلامی صورت گرفته و بانی آن اسرائیل بوده است.رای محکومیت هفت ساله داودزاده لولوئي در حالی صادر شده که اعضای "جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز (ASMLA)، از جمله رهبر این جریان، به طور جداگانه به جاسوسی برای سرویس‌های اطلاعاتی عربستان سعودی و تامین مالی تروریسم در ایران متهم شده‌اند.


 
برچسب ها: دانمارک
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *