به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۲ - ۲۰:۲۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۷ ساعت ۱۲:۳۶
کد مطلب : ۲۷۰۴۹۲
انتخابات برای مردم در حد رویا شده

برخی برای مُهر انتخابات در شناسنامه رای می‌دهند!

برخی برای مُهر انتخابات در شناسنامه رای می‌دهند!
گروه سیاسی: به همان اندازه که فضای انتخاباتی در ایران کمتر از دوماه مانده به برگزاری آن سرد و بی رمق است، اخبار پیرامون برگزاری انتخابات حاشیه ساز شده است. از منع کاندیداتوری سید حسن خمینی تا انتشار فایل صوتی ظریف و حالا اصلاح قانون انتخابات از سوی شورای نگهبان که نه تنها برخلاف قانون اساسی است بلکه باعث شده تا دست طیف دیگری از کاندیداها از پاستور کوتاه شود. در این بین، فضای انتخابات در میان دو جریان اصلی همچنان مبهم و مه آلود است. هنوز مشخص نیست رئیسی به عنوان کاندیدای اجماع ساز وارد انتخابات می شود یا نه. در مقابل اصلاح طلبان نیز در حال بررسی گزینه های نه چندان پر اقبال خود هستند.
یك نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی با تحلیل شرایط کنونی جریان اصلاحات کمتر از دو ماه مانده به انتخابات ۱۴۰۰ گفت: اصلاح طلبان یک طیف بودن را یکی از نقاط قوت خود می‌دانند. در این طیف مدت‌ها توانسته‌اند با همدیگر کار تیمی انجام دهند که این فعالیت مشترک به نتایج ملموسی هم منجر شده است. این روند باعث شده تا اصرار بر این داشته باشند که بخواهند طیف همینگونه که هست، حفظ شود.
پروانه سلحشوری  با اشاره به عیان شدن برخی اختلاف نظر‌های درونی در جریان اصلاحات در نتیجه چند مصاحبه‌ای که اخیرا انجام شده، گفت: یکی از مصاحبه‌هایی که اخیرا آن را خواندم مصاحبه آقای عطریانفر بود که اختلاف کارگزاران و اتحاد ملت را فاش کرد. رویکرد‌هایی که اخیرا عطریانفر اتخاذ کرده چه در خصوص اظهارات فائزه هاشمی و چه در رابطه با تاجزاده نیز بیانگر این اختلافات است.
سلحشوری ادامه داد: عطریانفر در این مصاحبه گفته ظاهرا به خاطر اظهارات و رویکرد‌های تاجزاده ما نمی‌توانیم او را به عنوان کاندیدای اصلاح طلب معرفی کنیم. نکته جالب این است که حتی اصولگرایان و کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان هم درباره رفراندوم صحبت می‌کنند و معتقدند که این موضوع خارج از قانون نیست. قانون اساسی گفته است هرجا که با مشکل عمده‌ای مواجه شدید، آن را با مردم در میان بگذارید. زمانی که اصل ۵۹ را داریم مشکلی نداریم. اما اینکه گروهی از اصلاح طلبان بخواهند گروه دیگری از اصلاح طلبان را به دلیل اظهار نظر‌های قانونی حذف کنند، قابل قبول نیست و جای سوال دارد.سلحشوری در ادامه گفت: نکته قابل تامل دیگر این است که عطریانفر در جایی عنوان کرده بود که گزینه‌های خانمی که در لیست اصلاح طلبان آمده نمادین بوده است. در بدنه اصلاح طلبی و در میان زنان اصلاح طلب گزینه‌های مطرحی وجود دارند که اکنون هم در نهاد اجماع ساز هستند و درست نیست درباره آن‌ها که نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند اینطور صحبت شود. این موضوع جای تاسف دارد و نشان می‌دهد در دیدگاه‌هشان نسبت به زن تفاوت چندانی با اصولگرایان ندارند. در همان نهاد می‌بینیم آرایی که به خانم شجاعی و ملاوردی داده‌اند بسیار پایین بوده. البته آقای اصغرزاده گفته‌اند ما حتما تلاش داریم تا یک خانم را در لیست خود قرار دهیم و این موضوع مهم است.نماینده سابق مجلس گفت: با توجه به نظر سنجی‌ها مردم در انتخابات مشارکت پرشوری ندارند و برخلاف سال‌های گذشته این روند کاهشی است و نه حاکمیت علاقمند به شور و شوق دادن به انتخابات است و نه مردم علاقه دارند به مشارکت. اما اعلام نظر تاجزاده برای حضور در انتخابات و نوع اقدامات و صحبت‌های او سطح جدیدی از نامزدی است که وارد انتخابات شده، البته من میرحسین را جدا می‌کنم که واقعا مردمی بودن او اسطوره‌ای بود، ولی تاجزاده با استفاده از ابزار‌های نوین تکنولوژیک، سطح جدیدی را از کاندیداتوری انتخابات و طرح مسائل و مشکلات و ارائه راهکار برای مشکلات را مطرح کرده است.
وی افزود: شاید صحبت‌های تاجزاده در حال حاضر آرمانی به نظر برسد، اما به نظرم شجاعت طرح مسئله خود نیمی از حل مسئله است. زیرا ما همواره در لفافه صحبت می‌کنیم و اصل موضوع را مطرح نمی‌کنیم. به نظرم صحبت‌های او گامی در راستای حقوق شهروندی بود و هم سطح توقع مردم را از یک کاندیدای مردمی بالا برد. او بدون هیچ‌گونه توهین و بداخلاقی مسایل و موانع کشور را مطرح کردند. اگرچه او زودتر از موعد رد صلاحیت شد، ولی تراز یک کاندیدای ریاست‌جمهوری را نشان داد. اگر نهاد اجماع ساز بتوانند رهبری و لیدری او را بپذیرند شاید یک تحول خواهی جدیدی در درون اصلاح‌طلبی شکل بگیرد.سلحشوری ادامه داد: اگر سید حسن وارد انتخابات می‌شد شاید می‌توانست یک فضای دوگانه سازی و دوقطبی را ایجاد کند، اما بعید می‌دانم که اصلاح‌طلبان گزینه‌ای داشته باشند که بتواند مقابل فردی مانند رئیسی از جریان اصولگرایی بایستد. این انتخابات خارج از معنا است و معنای خود را از دست داده. انتخابات برای عموم مردم به یک رویا تقلیل پیدا کرده است. از آن سو درصدی از مردم که همواره حامی بدنه حکومت هستند و درصدی که رای می‌دهند تا مهر انتخابات در شناسنامه آن‌ها بخورد، همیشه رای می‌دهند.وی ادامه داد: من بعید می‌دانم کاندیدایی در میان جریان اصلاحات وجود داشته باشد که بتواند رقیب رئیسی شود، حداقل من تا این لحظه سراغ ندارم.


 
مرجع : سایت رویداد 24
برچسب ها: انتخابات

۱۴۰۰/۰۲/۱۷ ۱۴:۲۱
توصیه می شود شما که از قطار پیاده شدید به شعور مرد احترام بگذارید"از آن سو درصدی از مردم که همواره حامی بدنه حکومت هستند و درصدی که رای می‌دهند تا مهر انتخابات در شناسنامه آن‌ها بخورد، همیشه رای می‌دهند." (372237)
۱۴۰۰/۰۲/۱۷ ۱۴:۵۳
اینها می‌دونن رای نمی‌آورند دارن میگن ملت از ترسشون میان رای میدن تف به شرفتون خودت چرا رد صلاحیت شدی (372239)
۱۴۰۰/۰۲/۱۷ ۱۸:۰۶
حالا دیگه نظر ایشون هم مهم شده؟ (372248)
۱۴۰۰/۰۲/۱۷ ۲۳:۲۸
اون برخی خیلی احمقند. (372260)