کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

چطور از شر گرفتگی بینی خلاص شویم؟

17 ارديبهشت 1400 ساعت 18:03


گروه جامعه: زمانی که بدن به عوامل ناشناخته مانند گرد و خاک، مواد آلرژی زا و گرده ها و حتی یک ویروس واکنش نشان می‌دهد، سیستم ایمنی بدن فعال شده و التهاب در بدن افزایش می‌یابد. در واقع گرفتگی بینی ناشی از تاثیرات التهابات رخ داده بر رگ‌های خونی در بینی و تورم بافت آن است. این حالت می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی در فرد شود. با این حال، راهکار‌های ساده‌ای برای خلاصی از گرفتگی بینی وجود دارد. در این مطلب به ساده‌ترین موارد در این زمینه می‌پردازیم:

۱- بخور آب گرم
شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که در زمان گرفتگی بینی از بخور آب گرم استفاده می‌کنید. دوش آب گرم یا استفاده از یک ظرف پر از آب گرم که عصاره نعنا یا روغن اوکالیپتوس به آن افزوده شده است، می‌تواند به راحتی انسداد بینی را مرتفع کند.با این حال، باید توجه داشته باشید که نباید از آب جوش برای این کار استفاده کنید، زیرا بخار‌های آن می‌تواند باعث ایجاد سوختگی شود. تحقیقات در سال ۲۰۱۶ نشان داده است گرچه بخور آب گرم برای بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی مفید است، اما این اقدام تاثیری در گرفتگی بینی ناشی از بیماری سینوزیت ندارد.

۲- کمپرس آب گرم
یک کمپرس آب گرم می‌تواند باعث تسکین درد‌های گرفتگی بینی و افزایش جریان در سینوس‌ها شود. برای این کار، یک پارچه تمیز را در آب گرم (نه جوش) خیس کرده و با فشار آب اضافی آن را دفع کنید، سپس این دستمال را روی بینی و پیشانی خود قرار دهید.

۳- روغن اوکالیپتوس
روغن اوکالیپتوس از برگ‌های این گیاه گرفته می‌شود. در طول تاریخ انسان‌ها از این روغن برای کاربرد‌های پزشکی بهره می‌برده اند. روغن اوکالیپتوس دارای ترکیبات موثری است که از خواص آن می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
۱- خواص ضدباکتریایی
۲- خواص ضدالتهابی
۳- تسکین دهنده درد
۴- خواص آرام بخشی
تحقیقات نشان داده است استنشاق بخار اوکالیپتوس می‌تواند باعث تسکین علائم مرتبط با گرفتگی بینی شود. برای این کار باید کمی از این روغن را در آب گرم بریزید.

۴- آنتی هیستامین
در برخی موارد دلیل اصلی گرفتگی بینی به حساسیت فرد به عوامل خارجی ارتباط دارد. در این موارد پزشک به فرد دارو‌های حاوی آنتی هیستامین تجویز می‌کند که باعث معکوس شدن روند انسداد بینی می‌شود؛ همچنین تحقیقات در سال ۲۰۱۵ نشان داده است مصرف آنتی هیستامین می‌تواند از شدت علائم بیماری سرماخوردگی در روز‌های نخست جلوگیری کند.
از دیگر راهکار‌ها برای گرفتگی بینی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
۱- استفاده از دستگاه‌های رطوبت ساز در خانه
۲- افزایش مصرف مایعات و به خصوص آب
۳- خوردن سبزیجات معطر مانند ترب کوهی
۴- ماساژ آرام سینوزیت‌ها
۵- نوشیدن یک لیوان آب حاوی یک قاشق غذاخوری سرکه سیب
۶- جوشاندن دو تا سه حبه سیر در آب جوش و دوبار نوشیدن آن در طول روز
۷- استفاده از بالش مناسب در زمان خواب که باعث بالا قرار گرفتن سر شود.


کد مطلب: 270566

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/270566/چطور-شر-گرفتگی-بینی-خلاص-شویم

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir