به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۸ - ۱۰:۵۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۸ ساعت ۱۵:۵۷
کد مطلب : ۲۷۰۷۳۸

افزایش کمک نظامی آمریکا به اوکراین

افزایش کمک نظامی آمریکا به اوکراین
 گروه بین الملل: وزیر خارجه آمریکا گفت: واشینگتن درخواست دولت اوکراین برای «افزایش» کمک‌های نظامی به آن کشور برای مقابله با تهديدهای اخير روسیه را به طور جدی بررسی خواهد کرد.
اوکراین از آمریکا خواسته است سامانه‌های دفاع ضد هوایی و فناوری‌های مقابله با تک تیراندازان را در اختیار آن کشور قرار دهد و موشک‌های «پاتریوت» را در آن کشور مستقر کند.
آنتونی بلینکن گفت: «وزارت دفاع آمریکا در حال بررسی کمک‌های نظامی بیشتر به اوکراین است. این بررسی بسیار جدی است.»از زمان شروع درگیری‌های نظامی در شرق اوکراین در سال ۲۰۱۴ تاکنون، آمریکا حدود ۵ میلیارد دلار کمک‌های مالی، بشردوستانه و نظامی در اختیار اوکراین قرار داده است.چند هفته قبل از سفر  بلینکن به کی‌یف بیش از صد هزار نفر از نیروهای روسیه در مرز با اوکراین و ناحیه کریمه تجمع کردند. دولت آمریکا این اقدام را تحریک‌آمیز توصیف کرد.
وزیر خارجه آمریکا گفت هنوز هم بخش قابل ملاحظه‌ای از این نیروها در منطقه مستقر هستند و این برای اوکراین یک تهدید جدی است.او  گفت: «روسیه قادر است به سرعت اقدامات تعرضی شديدتری انجام دهد. به همین دلیل ما بسیار هوشیار و آماده‌ایم به اوکراین برای دفاع از خود کمک کنیم.»
دولت اوکراین از آمریکا خواسته است با تهدید روسیه به اخراج آن کشور از سیستم بین المللی نقل و انتقال بانکی (سوئیفت) مسکو را مهار کند. به اعتقاد برخی از کارشناسان چنین اقدامی به اقتصاد روسیه لطمه شدیدی خواهد زد.
 بلینکن افزود: واشینگتن «هر گزینه معقولی برای مقابله با تهدیدهای روسیه علیه اوکراین» را مد نظر قرار خواهد داد ولی حاضر نشد در مورد استفاده از سوئیفت اظهار نظر کند. او تاکید کرد که سیاست دولت جو بایدن پرهیز از افزایش تنش با روسیه است. بلینکن گفت:«عدم مقابله با اقدامات تعرضی که تحت لوای دفاع از حوزه نفوذ این و یا آن کشور صورت می گیرد به این معنا خواهد بود که کشورها می توانند هر طوری که می خواهند رفتار کنند. این نگرش زمینه ساز فروپاشی نظام بین المللی است.»
در ماه‌های اخیر آمریکا و اتحادیه اروپا به دلیل بازداشت و محاکمه الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین تحریم‌های جدیدی علیه روسیه وضع کرده‌اند. این اقدامات تنبیهی در کنار تحریم‌های آمریکا علیه افراد حقیقی و حقوقی روس به دلیل حملات سایبری و تلاش برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تنش در مناسبات روسیه و غرب را افزایش داده است. بلینکن تشدید فشارهای دولت روسیه بر رسانه‌های مستقل و فعالان سیاسی و مدنی را محکوم و آن را نشانه ضعف کرملین توصیف کرد.او افزود: «به نظرم کشورهایی که رسانه‌های مستقل را محدود و سرکوب می‌کنند اعتماد به نفس ندارند.»
برچسب ها: اوکراین
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *