به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۹ - ۱۹:۱۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۸ ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب : ۲۷۰۷۳۹

آغاز فصل تازه همکاری‌ آمریکا با افغانستان

آغاز  فصل تازه همکاری‌  آمریکا با افغانستان
گروه بین الملل:یک هفته پس از آغاز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، وزیردفاع این کشور گفت: ایالات متحده فصل تازۀ همکاری‌هایش را با افغانستان آغاز می‌کند.
 لوید آستین، گفت: هرچند به دستور جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ادامه دارد اما واشنگتن به دنبال یک رابطه تازه با افغانستان است.
او افزود: رییس‌جمهور تصمیم گرفته‌است به درگیری آمریکا در طولانی‌ترین جنگ ما پایان دهد و ما نیز این‌کار را خواهیم کرد،  عقب‌نشینی طبق برنامه پیش می‌رود. همزمان ما در حال تغییر رابطۀ مان به یک رابطۀ دوجانبه تازه با شرکای امنیتی افغان خود هستیم، رابطه‌یی که براساس آن ما در جهت اهداف مشترک خود به روش‌های جدید و متفاوت کار خواهیم کرد.وزیر دفاع ایالات متحده همچنان گفت که این کشور پس از خروج از افغانستان، بخشی از حمایتش را از نیروهای افغان از کشورهای دیگر ادامه خواهد داد،‌وی تصریح کرد: نیروهای امنیتی افغانستان و حکومت این کشور در این زمان منسجم هستند. هدف رییس‌جمهور ادامه حمایت از نیروها و حکومت افغانستان است.او گفت: با حکومت و ارتش افغانستان همکاری خواهیم کرد و مطمئناً امیدواریم که پشتیبانی مداوم از نیروهای امنیتی افغان موثر خواهد بود. این نیروها توانایی بسیار چشم‌گیری دارند.»آستین همچنین گفت که روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ادامه دارد و همه پیمانکاران نظامی نیز بر اساس برنامه این کشور را ترک خواهند کرد. حدود ۱۷ هزار پیمانکار نظامی در افغانستان هستند که شش هزار و ۱۵۰ تن از آنان آمریکایی، چهار هزار و ۳۰۰ پیکانکار افغان و ۶ هزار و ۴۰۰ پیمانکار از کشورهای دیگر هستند.
برچسب ها: افغانستان