به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ - ۲۲:۲۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۸ ساعت ۱۶:۵۳
کد مطلب : ۲۷۰۷۴۶

اندازه‌گیری قند خون با لمس کردن نوک انگشت

اندازه‌گیری قند خون با لمس کردن نوک انگشت
گروه علمی: پژوهشگران آمریکایی، ابزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند با لمس کردن نوک انگشت، سطح قند موجود در عرق را اندازه‌گیری کند و آن را به صورت سطح قند خون ارائه دهد.به گزارش ایسنا، بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، هر روز درد سوزن را تحمل می‌کنند تا قند خون خود را اندازه بگیرند. پژوهشگران آمریکایی، ابزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند با لمس کردن نوک انگشت، قند خون را در عرق بیمار اندازه‌گیری کند. سپس یک الگوریتم شخصی‌سازی شده، تخمین دقیقی از سطح قند خون ارائه می‌دهد.
 
گزارش "انجمن دیابت آمریکا"(ADA) حاکی از این است که بیش از ۳۴ میلیون کودک و بزرگسال در آمریکا به دیابت مبتلا هستند. اگرچه نظارت بر سطح قند خون، یکی از بخش‌های مهم مدیریت دیابت است اما درد و ناراحتی ناشی از نمونه‌گیری می‌تواند افراد را از آزمایش‌های بیشتری که باید انجام دهند، بازدارد.دانشمندان روش‌هایی را برای بررسی قند موجود در عرق ابداع کرده‌اند اما از آنجا که سطح قند موجود در عرق، بسیار پایین‌تر از سطح قند خون است، می‌تواند با توجه به سطح تعریق فرد و ویژگی‌های پوست او متفاوت باشد. پژوهشگران تصمیم گرفتند ابزاری ارائه دهند که عرق را از نوک انگشت جمع کند و به اندازه‌گیری میزان قند آن بپردازد.

آنها یک حسگر برای بررسی قند موجود در عرق ابداع کرده‌اند که مبتنی بر لمس کردن است. نوعی هیدروژل "پلی‌وینیل الکل"(Polyvinyl alcohol)، بر روی یک حسگر الکتروشیمیایی قرار گرفته است که روی یک نوار پلاستیکی قابل انعطاف قرار دارد. هنگامی که یک شرکت‌کننده داوطلب، نوک انگشت خود را به مدت یک دقیقه روی سطح حسگر قرار داد، هیدروژل مقدار کمی از عرق را جذب کرد.قند موجود در عرق با قرار گرفتن در حسگر، تحت یک واکنش آنزیمی قرار گرفت و به ایجاد جریان‌ الکتریکی کوچکی منجر شد که با یک ابزار دستی کوچک، قابل تشخیص بود.

پژوهشگران، قند خون داوطلبان را با آزمایش متداول نوک انگشت نیز اندازه گرفتند و یک الگوریتم شخصی‌سازی شده ابداع کردند که می‌تواند قند موجود در عرق هر فرد را به سطح قند خون برگرداند. این الگوریتم در آزمایش‌ها توانست سطح قند خون را پیش از غذا و پس از آن با ۹۵ درصد دقت تخمین بزند.پژوهشگران باور دارند که پیش از به کار بردن این روش باید یک بررسی در مقیاس گسترده انجام شود.
برچسب ها: قند خون