به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ - ۱۲:۰۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۹ ساعت ۱۰:۴۵
کد مطلب : ۲۷۰۸۷۲
اگر رئیسی نیاید همه خودشان را کاندیدا می‌دانند

یخ انتخابات به این سادگی‌ها نمی‌شكند

یخ انتخابات به این سادگی‌ها نمی‌شكند
گروه سیاسی: یك نماینده مجلس دهم گفت: من فکر نمی‌کنم یخ انتخابات به این سادگی‌ها بشکند و آب شود به دلیل اینکه مردم به این نقطه رسیدند که انتخابشان و آمدنشان در پای صندوق رای موثر نیست.
قاسم میرزایی نیکو، در رابطه با حضور نهایی نمایندگان جبهه اصلاحات گفت: جبهه برنامه‌های کاندیداها را می‌بیند و پس از آن با آنها گفتگو می‌کند، گفتگویی که هم در جمع و هم هیات رئیسه انجام خواهد داد و در نهایت از بین 14 نفر کاندیدا افراد مدنظر باید 50 درصد آراء را کسب کسب کنند که قاعدتا ممکن است 5-6 نفر در این مرحله انتخاب شوند و پس از این باید در مرحله نهایی دو سوم آراء را کسب کرده و معرفی و در نهایت ثبت نام اعلام کنند که به نظر من روی اشخاص به سختی می‌شود نظر داد.
او گفت: به جز آقای ظریف که شرایط خاصی دارد بقیه دوستانی که معرفی شدند عمدتا یک رنگ و یک شکل هستند به جز آقای جهانگیری که یک وضعیت اجرایی و سابقه و حضور در مناظره‌های انتخاباتی هم داشته بنابراین باید یک مقدار صبر کنیم تا ببینیم که به کجا می‌رسد.او ادامه داد: تاجزاده با یک گفتمان جدید، نو و مواردی را که بیشتر مدنظر مردم است یا نخبگان سیاسی اصلاح طلب جسته و گریخته در محافل خصوصی درباره آن حرف می‌زنند ولی هیچکدام علنی بیان نمی‌کنند را مطرح می‌کند؛ آقای تاجزاده به‌ هرحال بالاترین وضعیت را دارد ولی احتمال می‌دهند که ممکن است با رد صلاحیت یا تیر نظارت استصوابی، گردنش زده شود به هرحال به نظر من او از همه وضعیت و شانس بیشتری را بعد از نیامدن ظریف خواهد داشت.
میرزایی نیکو در رابطه با اجماع جبهه اصلاح طلبان بر روی کاندیداتوری ظریف عنوان کرد: در این مرحله این اتفاق نمی‌افتد. در این مرحله به همه دوستانی که رای لازم را دارند پیشنهاد می‌شود که حتما بروند و ثبت نام کنند، لذا اینکه بگویند همه کنار بروید مثلا آقای فلانی بیاید قطعا چنین اتفاقی نمی‌افتد. افرادی که شانس بیشتری دارند و رای لازم را آوردند به اینها پیشنهاد می‌کنند که بروند و ثبت نام کنند، قطعا در میان ظریف، جهانگیری و تاجزاده مطرح هستند اما ممکن است خودشان ثبت نام نکنند آن وقت تکلیف جبهه اصلاحات روشن است. به نظر من با توجه به اینکه هر روز یک قانون خاصی را خودشان بدون اینکه مراحل قانونی آن سیر شود می‌گذارند یا به هرحال آمدن یا نیامدن‌هایی که سفارش می‌شود نیاید و ثبت نام نکنید همه اینها دستخوش یکسری مسائلی خواهد شد که انتخابات را قطعا به سوی کم رونقی و انتخابات حداقلی، سوق می‌دهد.
نماینده مجلس دهم با اشاره به تشتت در جبهه اصولگرایی گفت:به نظر می‌رسد یک مقدار اردوگاه آنها متشتت تر از شرایطی باشد که وجود دارد. علتش هم این است که به هرحال اگر رئیسی نیاید همه خودشان را کاندیدا می‌دانند و شاید به تعداد دو رقمی‌هم برسند اینها همه ادعا دارند و می‌گویند ما می‌توانیم مجموعه را اداره کنیم.
میرزایی نیکو درباره کاندیداتوری رئیسی نیز بیان کرد: آقای رئیسی هم به نظر من آمدنی است. زمانی که اعلام شود رئیسی می‌آید و یا خود او اعلام کند که می‌آیم به این راحتی نمی‌تواند از فضای تبلیغاتی صدا و سیما استفاده کند گرچه همیشه استفاده کرده و باز هم می‌تواند، استفاده کند ولی به این سادگی نیست که خبر او خیلی پررنگ تر از خبرهای دیگر پخش شود.
نماینده مجلس دهم گفت: بنابراین با آمدن رئیسی یک وحدت رویه‌ای پیش می‌آید حالا 3-4 نفر برای جمع کردن بازی و برای اینکه تیم کم نباشد ممکن است حضور داشته باشند ولی خیلی از کسانی که ادعای آمدن دارند با آمدن رئیسی قطعا نخواهند آمد. اما ائتلاف نظامی‌ها ممکن است تا آخر بماند ولی در نهایت به یک نقطه ختم می‌شود یعنی اینکه این دوستان بالاخره قابلیت‌هایی دارند و می‌توانند مخاطبان خودشان را در جبهه‌های خود جلب کنند و این بخش‌ها وقتی که خوب پخته شد، آنوقت شسته و رفته در اختیار رئیسی قرار می‌گیرد.
نماینده پیشین مجلس در رابطه با چگونگی افزایش مشارکت مردم اینگونه پاسخ داد و گفت: من فکر نمی‌کنم یخ انتخابات به این سادگی‌ها بشکند و آب شود به دلیل اینکه مردم به این نقطه رسیدند که انتخابشان و آمدنشان در پای صندوق رای موثر نیست. یک نفر از حقوقدانان شورای نگهبان اعلام کرده که ما تا آخرین لحظه انتخابات هم، ممکن است رد صلاحیت کنیم. شورای شهر یک بارقه امیدی بود و می‌گفتند اگر مردم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکنند در انتخابات شورای شهر شرکت می‌کنند چرا که آنها قومی‌هستند اما آنجا هم رد صلاحیت گسترده صورت گرفت.
میرزایی نیکو گفت: اولا اینکه نزدیک 700-800 روستا داریم که تعداد آراء ثبت نام کنندگان به حد نصاب نرسیده و باید دو برابر باشد تا بتوانند رقابت کنند. مثلا سه نفر می‌خواهند و فقط سه نفر ثبت نام کرده و نفر چهارم هم نیست که رقابتی صورت بگیرد.
او عنوان کرد: اگر می‌خواهیم انتخابات پرشوری داشته باشیم علائم آن نشان می‌دهد که این اتفاق نخواهد افتاد. سردمداران قضیه دوست دارند که یک انتخابات حداقلی داشته باشیم. موضوع مهمی نیست یکبار در مجلس امتحان کردند و حالا می‌خواهند این مسیر را ادامه دهند و بعدا می‌گویند کرونا است و هزار تا شرایط دیگر بوجود آمده و خوب طبیعی است که مردم نیایند.
میرزایی نیکو ادامه داد: به نظر من اگر رای مردم برایشان مهم بود هم رد صلاحیت‌ها را رقم نمی‌زدند و هم قانون‌های آنچنانی برای مایوس کردن کسانی که می‌خواهند ثبت نام کنند انجام نمی‌دادند و هم رد صلاحیت گسترده در شورای شهر بوجود نمی‌آوردند.


 
برچسب ها: انتخابات
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *