به روز شده در ۱۴۰۰/۰۳/۲۳ - ۰۰:۴۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ ساعت ۱۶:۳۹
کد مطلب : ۲۷۱۲۲۴
یک روز مانده به ثبت نام کاندیداها، ابهام در شرایط ثبت‌نام از داوطلبان

رییس‌جمهور، مصوبه جنجالی شورای نگهبان را رد کرد

رییس‌جمهور، مصوبه جنجالی شورای نگهبان را رد کرد
گروه سیاسی: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری نوشت: در پی ابلاغ مصوبه شورای نگهبان درخصوص شرایط داوطلبان ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور؛ رئیس‌جمهور به وزارت کشور دستور داد که در برگزاری انتخابات بر اساس جمع‌بندی نظریه تفسیری معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و طبق قوانین موجود عمل نماید.
 
در دستور رئیس‌جمهور آمده است:
در جمع‌بندی نظریه معاونت حقوقی ریاست جمهوری تاکید شده است که «وزارت کشور مکلف است وظایف اجرایی خود در زمینه انتخابات ریاست‌جمهوری را بر اساس قوانین موجود و آئین‌نامه‌ها و مقررات مربوط به آنها انجام دهد.»
معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری در پی ابلاغ مصوبه اخیر شورای نگهبان به وزارت کشور، طی نامه‌ای در 7 بند تفسیر حقوقی خود از این مصوبه را ارائه کرد. این نامه صلاحیت وضع معیارهای نوعی یا قانونگذاری را بر اساس اصل 71 قانون اساسی، صرفا بعهده مجلس شورای اسلامی دانسته و تاکید کرده است که در صورت تصویب قانون از سوی مجلس هم ابلاغ آن برای اجرا با رئیس‌جمهور است. معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری، در نظریه خود آورده است که به موجب اجزای (1و2) بند (10) سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری، شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان در مرحله ثبت نام صرفا از طریق «شیوه‌های مناسب قانونی» مجاز است و این یعنی در صورت خلاء و لزوم تعیین شرایط، این مسئله باید در قانون مصوب مجلس پیش‌بینی شود نه هیچ مصوبه دیگری. معاونت حقوقی در جمع‌بندی نظریه خود وزارت کشور را مکلف دانسته تا وظایف اجرایی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری را بر اساس قوانین موجود و آئین‌نامه‌ها و قوانین مربوطه انجام دهد. در پی اعلام این نظریه از سوی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری، رئیس‌جمهور به وزارت کشور دستور داد طبق جمع‌بندی نظریه معاونت حقوقی عمل نماید. دکتر روحانی همچنین به وزارت کشور متذکر شده است که الزامات باید در چارچوب قانون و با ابلاغ رئیس‌جمهور عملی گردد.

ابهام در شرایط ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری!
از ساعت ۸ صبح فردا ۲۱ اردیبهشت ثبت نام از داوطلبان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری آغاز می‌شود.
داوطلبان تا روز ۲۵ اردیبهشت فرصت دارند در این انتخابات ثبت نام کنند. زمان ثبت نام از ساعت ۸ الی ۱۸ روزهای ۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت خواهد بود. ثبت‌نام در حالی انجام می‌شود که وزارت کشور هنوز نمی‌داند به استناد مصوبه! جدید شورای نگهبان یا قانون اساسی از داوطلبان نام‌نویسی کنند! شورای نگهبان دیروز در اطلاعیه‌ای شرایط نام‌نویسی را با ذکر مقررات مصوبه جدید خود اعلام کرده بود، اما وزیر کشور گفت منتظر نظر معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری هستیم!
رحمانی فضلی (وزیر کشور) امروز گفت: «ما در وزارت کشور برای همکاری با شورای نگهبان، مدارکی که این شورا اعلام کرده را از داوطلبان دریافت خواهیم کرد، البته معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم در حال بررسی موضوع است، ولی قطعا ما با شورای نگهبان همکاری خواهیم کرد.»
اظهارات وزیر کشور با دستور حقوقی رییس‌جمهوری، که ساعاتی بعد از اظهارات رحمانی فضلی منتشر شده، اختلاف دارد و به همین دلیل شرایط ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری یک روز مانده به ثبت نام کاندیداها همچنان مبهم است!
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


اون میخواد هزینه رد صلاحیت رو بنداز به شورای نگهبان
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۲/۲۰ ۱۸:۲۶
وشما فتنه‌گران به سطل زباله تاریخ انداخته خواهید شد (372358)
۱۴۰۰/۰۲/۲۰ ۱۸:۵۳
حنای شما اصلاح طلب و کارگزاران دیگه هیچ رنگی نداره (372362)