به روز شده در ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ - ۱۸:۲۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ ساعت ۱۵:۵۴
کد مطلب : ۲۷۱۶۶۶

کاشت مو چگونه انجام می‌شود؟ انواع روش‌ها و عوارض

گروه سلامت و زیبایی:
تعداد جلسات کاشت مو. مدت زمان هر جلسه چقدر است؟ فاصله بین جلسات، هزینه کاشت مو چقدر است؟ عوارض کاشت مو چیست؟ نکاتی که قبل و بعد از کاشت مو باید رعایت شود. آیا عمل کاشت مو درد دارد؟ مدت زمانی که طول میکشد تا پس از هر جلسه علایم جراحی برطرف شده و وضعیت سر به حالت عادی برگردد، آیا دیگران در روزهای پس از عمل متوجه کاشت موی من خواهند شد؟ آیا پس از رشد موهای کاشته شده مردم می‌فهمند که موهای من از نوع کاشته شده است یا کاملا طبیعی خواهد بود؟ تفاوت روش FIT با FUT چیست؟ و… سایر مقالات پربازدید: (کاشت ابرو طبیعی چیست و چگونه انجام می‌شود؟) و (آیا لیزر موهای زائد تاثیری دارد؟ لیزر الکساندرایت) و (بهترین رژیم لاغری چه رژیمی است؟) و (تزریق ژل گونه, انواع ژل گونه, ماندگاری)

کاشت مو
 
تذکر مهم برای متقاضیان کاشت موی طبیعی:
با توجه به حساسیت بسیار بالای کاشت موی طبیعی و مسائل و مشکلاتی که بعداً ممکن است به وجود آید، توصیه می‌شود که این کار توسط متخصص پوست و مو انجام شود زیرا متخصص پوست و مو صلاحیت‌های علمی و عملی لازم جهت انجام کاشت موی طبیعی را دارا می‌باشد. با توجه به اینکه نتایج ناشی از انجام کاشت موی طبیعی غیرقابل برگشت بوده و ترمیم آنها نیز بسیار مشکل است لذا به متقاضیان محترم این کار توصیه می‌شود که در انتخاب پزشک خود نهایت دقت و وسواس را به خرج دهند تا بعداً دچار مشکلی از این بابت نگردند.
با توجه به اینکه برخی افراد ادعا می‌کنند که متخصص کاشت مو می‌باشند و اغلب هم این تخصص را از کشورهای خارجی به خصوص کانادا و آمریکا گرفته‌اند، بایستی متذکر شد که رشته دانشگاهی به نام “تخصص کاشت مو” وجود خارجی ندارد. واقعیت این است که فقط رشته دانشگاهی به نام بیماری‌های پوست و مو وجود دارد که متخصصین این رشته می‌توانند در حوزه تخصص خود اقدام به کاشت موی طبیعی نمایند.
با توجه به تبلیغات فراوان کاشت موی طبیعی در مطبوعات، تلویزیون و به خصوص کانال‌های ماهواره‌ای و این نکته که بسیاری از این تبلیغات به شدت وسوسه‌آور و فریبنده می‌باشند، تقاضا می‌شود قبل از انجام کار از تخصص و تجربه پزشک خود کاملا مطمئن شوید زیرا بعداً راه برگشتی وجود ندارد. هرگونه رودربایستی و خجالت در این زمینه مهم و حیاتی را کنار بگذارید و یادتان باشد که انتخاب پزشک و تحقیق در مورد صلاحیت و تخصص وی حق طبیعی و قانونی شما است.
 
برای انتخاب پزشک مناسب ،حتما جهت مشاوره با پزشک قبل از عمل کاشت مو اقدام کرده و به نکات زیر توجه نمائید:
۱- آیا ایشان شما را در زمینه جنبه‌های زیبایی‌شناسی و نتایج هنرمندانه کاشت مو راهنمایی می‌کند یا اینکه فقط به مسایل پزشکی قضیه اشراف دارد؟
۲- آیا وی برای جلسات احتمالی بعدی کاشت مو با شما صحبت می‌کند و به بیان دیگر نگران وضعیت شما در آینده نیز هست و برنامه‌ریزی بلند مدت برای شما می‌کند یا اینکه فقط به این فکر است که برای این جلسه پولی گرفته و شما را به حال خود رها کند؟
۳- آیا پزشک در مورد مشکلات و عوارض جانبی کاشت مو با شما صحبت می‌کند یا اینکه فقط از خودش و کارش تعریف و تمجید می‌نماید؟
۴- آیا پزشک آنقدر شهامت داشته است که به برخی از متقاضیان کاشت موی طبیعی جواب منفی داده و یا اینکه انجام کاشت مو در آنها را به تعویق بیندازد؟
۵- آیا ایشان فقط به نشان دادن عکس‌های قبل و بعد کاشت مو برخی از بیماران خود اقدام می‌کند یا اینکه بیماران خود را به شما معرفی می‌کند تا از نزدیک آنها را دیده و در مورد کار با آنها صحبت نمایید؟
۶- آیا پزشک شخصا و با حوصله با شما صحبت کرده و به تمامی سؤالات و ابهامات شما در رابطه با کاشت مو جواب می‌دهد یا اینکه فقط عجله دارد تا از طریق مشاوران خود نوبت شما را قطعی کرده و به بقیه بیمارانش بپردازد؟

۷- سعی کنید فقط خودتان با بازدید و تحقیق کامل در مورد انتخاب پزشکتان تصمیم بگیرید زیرا وقتی که کار خراب شد دیگران هیچ مسئولیتی را قبول نکرده و این شما هستید که بایستی رنج و درد ناشی از مراجعه به افراد فاقد صلاحیت را تحمل نمایید.
۸- هیچ‌گاه به تبلیغات رسانه‌های مطبوعات، بروشورهای تبلیغاتی، رادیو و تلویزیون اعتماد مطلق نداشته و فکر نکنید هرکس در مجله مطلبی می‌نویسد و یا در رادیو و تلویزیون صحبت می‌کند عالمه دهر است. به خصوص متوجه باشید که مطالب و گفته‌های پخش شده در شبکه‌های ماهواره ای عمدتا کذب محض بوده زیرا هیچ کنترل علمی بر روی محتویات این برنامه‌ها وجود نداشته و هرکس با هر مدرکی میتواند با پرداخت پول خودش را دکتر معرفی کرده و تبلیغات نماید. لطفا نمونه‌هایی از قربانیان کاشت مو توسط افراد فاقد صلاحیت علمی و وجدان کاری را ملاحظه فرمایید.
 

 
انتظارات شخص در رابطه با کاشت مو باید واقعی و متناسب با شرایط وی باشد. طبیعی‌ترین نتیجه کاشت مو با تکنیک کاشت به روش میکروگرافت به دست آمده یعنی پس از مدت زمان ۹-۶ ماه هیچ کسی متوجه کاشت مو در فرد نشده و محل کاشت مو کاملا طبیعی به نظر می‌رسد ولی به دلیل محدودیت‌هایی که به صورت ذاتی در تکنیک‌های کاشت مو وجود دارد هیچ‌گاه نمی‌توان تراکم کاملا شبیه موهای طبیعی را ایجاد کرد.
غالبا بیماران تحت تأثیر تبلیغات کاذب رسانه‌ها که هر هزار تار مو فلان مقدار تومان و یا در یک جلسه صاحب ۱۵ هزار تار مو شوید از پزشک می‌پرسند که چند تار مو برایم می‌کارید؟ و یا اینکه درخواست کاشت تعداد زیادی تار مو را می‌کنند. واقعیت این است که نتیجه کاشت مو نه فقط به تعداد موهای کاشته شده، بلکه به نوع چیدمان موها هم بستگی دارد و حتی می‌توان گفت که فاکتور دوم به مراتب مهمتر از اولی می‌باشد.
برای مثال اگر برای فردی ۳۰۰۰ تار مو شامل ۱۰۰۰گرافت سه تار مویی و برای فردی دیگر ۳۰۰۰ تار مو شامل ۱۵۰۰ گرافت یک تار مویی و ۷۵۰ گرافت دو تارمویی کاشته شود، نتیجه کاشت در فرد دوم بسیار بهتر و زیباتر خواهد بود، در صورتی که تعداد تار موی کاشته شده در هر دو مورد یکسان است. گاهی هم ممکن است تعداد زیادی تار مو برای فرد کاشته شده ولی اصل نامنظمی و زاویه ورود گرافت‌ها به پوست در کاشت مو رعایت نگردد. در این حالت هم با اینکه تعداد موی کاشته شده کافی می‌باشد ولی نتیجه کاشت مو به دلیل عدم رعایت اصول زیبایی مورد رضایت بیمار قرار نخواهد گرفت.
 
کاشت مو
 
بهترین فرد برای کاشت موی طبیعی کسی است که در منطقه دهنده مو دارای موهای ضخیم با تراکم کافی بوده و طاسی وی نیز قابل ملاحظه ولی محدود (کوچک) باشد. اگر تراکم موهای قبلی بیمار در منطقه گیرنده مو زیاد باشد ممکن است وی پس از کاشت مو متوجه افزایش بیشتر تعداد موها نشده و رضایت کافی به دست نیاید.
کاشت مو دائمی بوده و به‌خصوص در مورد خط رویش مو در جلوی سر باید بیمار را کاملا توجیه کرد که از بابت آن رضایت کامل داشته باشد. در غیر این صورت در آینده مشکلاتی به وجود خواهد آمد. قبل از کاشت مو باید این خط را دقیقا مشخص نمود و چون این خط برای مابقی عمر بیمار باقی می‌ماند لذا باید در طراحی آن نهایت دقت را نمود. طراحی این خط یکسری محاسباتی دارد که رعایت آنها برای به‌دست آوردن نتیجه خوب و طبیعی بسیار مهم است. به طورکلی مهمترین قسمت موی سر از نظر علم زیبایی شناسی چهره، خط رویش مو در جلوی سر می‌باشد.
 
خط رویش مو در جلوی سر در حقیقت یک نوار به عرض چند میلیمتر بوده که به صورت طبیعی دارای چند مشخصه می‌باشد:
۱- شکل کلی این خط شبیه حرف M است به این معنی که در طرفین مقداری تو رفتگی داشته و در وسط به سمت جلو متمایل است.
۲- این خط در هر قسمت دارای نمای نامنظم و تا حدی زیگزاگ است یعنی یک خط صاف و یک دست نمی‌باشد.
۳- موهای این نوار به صورت فولیکول‌های تک مویی و نازک هستند.
۴- زاویه خروج موها از پوست در همه جای این نوار سی درجه رو به جلو است منتها در قسمت‌های کناری، موها ضمن حفظ این زاویه مقداری به طرفین هم متمایل شده‌اند.
۵- در هر قسمت از این نوار همه موها دارای یک زاویه بوده و هم جهت می‌باشند. تمامی این موارد بایستی در کاشت مو در این منطقه حساس رعایت شود در غیر این صورت خط موی جلوی سربه صورت عروسکی درمی‌آید که بسیار زشت و زننده است و ترمیم آن هم فوق‌العاده مشکل و گاهی غیرممکن می‌باشد.
اکثر افراد طاس دوست دارند که خط موی جلوی سرشان به اندازه زمانی باشد که ۲۵-۲۰ ساله بوده یعنی وقتی که دچار ریزش مو نشده‌اند. درحالیکه در طراحی این خط، سن قبلی شخص در نظر گرفته نشده بلکه سن فعلی وی و همچنین سال‌های بعدی عمر فرد مدنظر قرار گرفته و خط متناسبی برای وی ترسیم می‌گردد.
اصلاح خط موی جلوی سر که توسط افراد غیرمتخصص طراحی و کاشت مو شده است فوق العاده مشکل و در خیلی از موارد غیرممکن است. سخت‌ترین حالت زمانی است که خط مو را پایین‌تر از حد عادی آورده‌اند و اگر این وضعیت با گرد کردن بیش از حد خط نیز همراه باشد یعنی شکل M رعایت نشده باشد، کار اصلاح به مراتب دشوارتر می‌گردد. در هرحال به دلیل دشواری اصلاح خط موی غیرعادی بهتر است در انتخاب پزشک کاشت مو، دقت و وسواس کافی به عمل آید.
 
 محدودیت‌های انجام کاشت مو:
کاشت موی طبیعی مثل همه کارهای دست بشر دارای یکسری محدودیت‌های بالقوه می‌باشد. این محدودیت‌ها بر دو نوع هستند:
الف) محدودیت‌هایی که در رابطه با بیمار می‌باشند:
۱- بانک مو: تعداد موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو واضح است که هرچقدر منطقه دهنده مو در فرد کوچکتر و محدودتر باشد تعداد موهای آن هم کمتر شده و در نتیجه کاشت مو هم ضعیف‌ترخواهد بود.
۲- کیفیت موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو: هرچقدر مو نازک‌تر و رنگ آن روشن‌تر باشد میزان پوشانندگی آن نسبت به موهای ضخیم و مشکی کمتر بوده و تراکم کمتری ایجاد می‌کنند. در ضمن موهای فر پوشش بیشتری نسبت به موهای صاف به وجود می‌آورند.

۳- وسعت منطقه طاس: مشخص است که با افزایش وسعت منطقه طاس (و چون به هرحال تعداد موهای برداشت شده محدود است) میزان تراکم موهای کاشته شده (یعنی تعداد موها در هر سانتی مترمربع) نیز کاهش می‌یابد.
ب‌) محدودیت‌هایی که در رابطه با تکنیک کاشت موی طبیعی در حال حاضر وجود دارند.
تصورات غلطی که در رابطه با کاشت موی طبیعی و نتایج آن در ذهن مردم وجود دارد: وقتی فردی متقاضی کاشت موی طبیعی است یکسری تصورات در ذهن خود از کاشت موی طبیعی و نتایج آن دارد که معمولا با واقعیت بسیار فاصله دارد. با معاینه صحیح و مشورت ذهنیت فرد روشن شده و متوجه واقعیت‌های کاشت مو می‌شود.
 
برای خواندن ادامه مقاله و مشاهده نمونه کارها و خدمات به سایت کلینیک دکتر پاکدل مراجعه نمائید. تلفن تماس با کلینیک جهت مشاوره رایگان :  ۰۹۱۲۴۲۷۱۳۳۵  و ۰۲۱۲۲۰۱۸۳۲۳  و۰۲۱۲۲۰۲۴۳۶۲  و ۰۲۱۲۲۰۲۶۴۹۵  
آدرس پیج اینستا کلینیک دکتر پاکدل: drpakdelclinic@