به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۸ - ۱۴:۲۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۲۳ ساعت ۱۸:۴۵
کد مطلب : ۲۷۱۷۷۵

حمله به اسرائیل با موشکی به برد ۲۵۰ کیلومتر

حمله به اسرائیل با موشکی به برد ۲۵۰ کیلومتر
گروه بین الملل: جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)  اعلام کرد که با موشکی به برد ۲۵۰ کیلومتر فرودگاه بین‌المللی رامون در جنوب اسرائیل را هدف قرار داده است.
این حمله جدید و بی‌سابقه تنها ساعاتی پس از انتقال مبدا و مقصد پروازهای بین‌المللی اسرائیل از فرودگاه بن گوریون تل آویو به فرودگاه رامون در حومه شهر ایلات انجام شد.
حماس همچنین می‌گوید در همین روز با پهپادهای تهاجمی به اهدافی در اسرائیل حمله کرده است.
 در همین حال همزمان با ادامه بحران در بیت المقدس و چهارمین روز از عملیات سنگین متقابل نظامی اسرائیل و سازمان‌های مسلح فلسطینی در غزه در بامداد روز پنج‌شنبه، در حالی که عید فطر فرا رسیده، خیابان‌ها به محل زد و خوردهای هولناک خیابانی میان شهروندان یهودی و عرب اسرائیل و به کانون اصلی بحران مبدل شده‌اند.از یک سو اعراب در برخی شهرها به آتش زدن اماکن و اموال یهودیان ادامه داده و از سوی دیگر، گروه‌هایی از مردان جوان یهودی در خیابان‌های شهرها، مردان عرب را تا سر حد مرگ کتک می‌زنند.
رسانه‌های اسرائیل «جنگ خیابانی یهودیان و اعراب» را بحرانی خطرناک‎تر از جنگ کشورشان با سازمان‌های فلسطینی نامیده‌اند. روزنامه جروزالم پست نوشت که «اسرائیل در هرج و مرج» فرو رفته است.مجازات‌های خیابانی که به طرزی ناگهانی اینجا و آنجا درمی‌گیرد، در حالی است که دست‌کم در یک شهر اسرائیل، «وضعیت اضطراری» و مقررات «منع تردد شبانه» برقرار شده است.
رسانه‌های اسرائیلی و عرب برای این رویدادها، به طرزی گسترده واژه «لینچ» را به کار می‌برند که به مفهوم «اعدام در ملاء‌ عام و ضرب و جرح عامدانه به قصد کشت» است و معمولا برای ترساندن یا تنبیه غیرقانونی فرد یا گروهی در اقلیت توسط اکثریت انجام می‌شود.
«لینچ» کردن‌ها ظاهرا بعد از آن شدت گرفت که یک مرد عرب در شهر مرکزی «لود» با گلوله یک مرد اسرائیلی کشته شد. ضارب اسرائیلی گفته که جانش «در خطر بوده است». وزیر امنیت اسرائیل از این ضارب حمایت کرد.
پس از خاکسپاری مرد مقتول عرب در «لود» با مشارکت صدها تن از اعراب شهر، شماری از رستوران‌ها، کنیسه‌ها و خودروهای شهروندان یهودی شهر، به طرزی مشکوک و همزمان به آتش کشیده شد.پس از ورود ده‌ها تن از یهودیان جوان عضو گروه‌های افراطی «لافامیلیا» و «لهاوا» به شهر «لود» و تشدید درگیری‌های خیابانی، یعکوو شبتای، فرمانده پلیس اسرائیل، از سه‌شنبه شب دفتر کار خود را به این شهر منتقل کرد تا شخصا در تلاش‌ برای آرام کردن اوضاع بکوشد.
در تصمیمی بی‌سابقه نیز، فرمانده ارتش و وزیر دفاع اسرائیل، از سه‌شنبه شب صدها تن از نظامیان عضو گارد مرزی را که در کرانه باختری مستقر بودند، به شهر «لود» منتقل کردند تا شاید با افزایش حضور نظامیان، شعله ناآرامی‌ها فروکش کند.اما روز چهارشنبه نه تنها «لود» آرام نشد، بلکه درگیری‌های تن به تن، به صورت زدن به قصد کشت، به شهرهای شمالی، مانند «عکا» و شهر مرکزی مانند «بت‌یام» سرایت کرد.یک مرد یهودی بامداد پنج‌شنبه در کنار یک مسجد «لود» با ضربات چاقو زخمی شد. مهاجمان احتمالا عرب بودند.
در شهر باستانی «عکا» یک مرد یهودی چهارشنبه شب از سوی شماری از اعراب به‌شدت کتک خورد و مجروح شد.شماری از اعضای گروه‌های یهودی «لافامیلیا» و «لهاوا» که چهارشنبه شب، به گفته خود، برای «زهر چشم گرفتن» از اعراب وارد خیابان مرکزی شهر «بت‌یام» شده بودند، یک مرد عرب را که راننده یک خودرو بود، از خودرو بیرون کشیده و در حالی که شبکه تلویزیونی «کان» رویدادها را پخش می‌کرد، او را به‌شدت کتک زدند.ضاربین گفتند که شنیده بودند این راننده عرب در صدد زیرگرفتن یهودیان بوده است.
خبرنگار شبکه «کان» از پلیس و شهردار «بت‌یام» پرسید که چرا در حالی که پلیس از قصد گروه‌های افراطی برای حضور در مرکز شهر خبر داشته، نیرویی در منطقه مستقر نکرده است. مهاجمان با شعارهای تند فریاد می‌زدند که تنها ما تعیین‌کننده اوضاع هستیم.مرد مضروب عرب در آستانه مرگ، به بیمارستان انتقال یافته و حال او وخیم توصیف شد.
ساعاتی بعد در بامداد پنج‌شنبه یک مرد عرب در خیابان «آگری‌پاس» در مرکز بیت المقدس، با ضربات چاقو زخمی شد. یک مرد نمازگزار یهودی نیز که به سوی «دیوار ندبه» می‌رفت، بامداد پنج‌شنبه در شرق بیت المقدس چاقو خورد. او نیز با حالی وخیم به بیمارستان انتقال یافت.
رسانه‌های اسرائیل گزارش می‌دهند که رویدادهایی از نوع حملات متقابل به یکدیگر از بامداد پنج‌شنبه در شهرهای دیگر، مانند «عکا» ادامه یافته و از جمله یک هتل در این شهر به آتش کشیده شده است. در شهر «طبریه» نیز که یهودیان و اعراب در آن زندگی می‌کنند، سواحل دریاچه از بیم کتک‌کاری‌های طرفین، بسته شد.
به نوشته جروزالم پست، دست‌کم ده تیپ از نیروهای گارد مرزی برای جدا کردن یهودیان و اعراب در این حملات خیابانی، در چند شهر دیگر مستقر شدند. تایمز اسرائیل نیز خبر داد که واحدهای گشت‌زنی گارد مرزی در خیابان‌های شهرها مامور گشت‌زنی شده‌اند تا یهودیان و اعراب را از یکدیگر جدا کنند.
حدود یک چهارم از ساکنان اسرائیل را اعراب تشکیل می‌دهند که خود را فلسطینی می‌دانند. در جریان تشدید درگیری‌های هفته گذشته میان پلیس اسرائیل با ساکنان محله «شیخ جراح» و سپس ناآرامی‌های گسترده در «حرم شریف» در شرق بیت المقدس، اعراب ساکن اسرائیل با فلسطینیان ابراز همبستگی کردند.اسرائیل از شامگاه سه‌شنبه هدف قرار دادن شماری از ساختمان‌های بلند غزه را با این استدلال که دفاتر حماس در آن واقع است، در دستور کار خود قرار داده است.


 
برچسب ها: اسرائیل