>> باج‌گیری هکرها از کمپانی کلونیال آمریكا - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ - ۱۱:۱۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۲۴ ساعت ۱۰:۰۰
کد مطلب : ۲۷۱۷۹۳

باج‌گیری هکرها از کمپانی کلونیال آمریكا

باج‌گیری هکرها از کمپانی کلونیال آمریكا

بزرگترین تامین‌کننده سوخت و بنزین ایالات شرقی آمریکا، برای راه‌اندازی سسیستم کامپیوتری خود زیر بار زورگیری میلیونی هکرها رفته است. بایدن می‌گوید حمله سایبری از روسیه انجام گرفته اما مسکو در این ماجرا دخالت نداشته است.
حدود یک هفته از حمله سایبری به سیستم کامپیوتری کنسرن نفتی کلونیال و تعلیق انتقال سوخت می‌گذرد. حال فعالیت‌خط لوله و تامین بنزین و گازوییل مصرف‌کنندگان از سر گرفته شده اما از قرار معلوم به بهایی گزاف.
بلومبرگ می‌نویسد کمپانی کلونیال به هکرها پنج میلیون دلار باج داده است. دو منبع "موثق و مطلع" به بلومبرگ گفته‌اند که این مبلغ چند ساعت پس از حمله به صورت ارز رمزگذاری شده وغیرقابل ره‌گیری پرداخته شده است. طبق اطلاعات این منابع، هکرها پس از دریافت مبلغ مورد نظر، افزار دسترسی به سسیستم رایانه را در اختیار شرکت گذاشته‌اند. جریان کار اما به کندی پیش رفته و کمپانی در نهایت با استمداد از پشتیبان‌گیری خود (بک آپ) به داده‌های ضروری دست یافته است.کمپانی عظیم کلونیال هنوز در باره خبر بلومبرگ موضعی نگرفته است. پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) گمانه‌زنی کرده که  گروه هکری موسوم به "دارک ساید" عامل حمله باشد.
طبق گزارش‌ها، کنسرن کلونیال در حال افزایش تدریجی ظرفیت سوخت انتقالی است. تعلیق کار این کمپانی در هفته گذشته موجب شد قیمت نفت خام و بنزین در بازارهای جهانی بالا برود. در جنوب شرقی آمریکا، مردم به پمپ‌بنزین‌ها ریختند و صف‌های طولانی تشکیل دادند. تقلا برای ذخیره کردن بنزین تا آنجا پیش رفت که یک نهاد حمایت از مصرف‌کنندگان نسبت به خطرات حمل و نقل بنزین در ظروف پلاستیکی هشدار داد.خط لوله هشت هزار و ۸۰۰ کیلومتری کمپانی کلونیال در امتداد سواحل شرقی ایالات متحده کشیده شده‌ است و روزانه دو میلیون و۵۰۰هزار بشکه نفت، گازوییل و بنزین را به ۵۰میلیون مصرف‌کننده در ایالات شرقی و جنوبی آمریکا می‌رساند. منابع این سوخت‌ها، پالایشگاه‌هایی هستند که عمدتا در خلیج مکزیک قرار دارند. درصدی از نیازهای ارتش آمریکا نیز از طریق همین خطوط برآورده می‌شود.
کارشناسان حوزه انرژی برآورد کرده‌اند که عادی شدن میزان ذخایر انبارهای سوخت در آمریکا دو هفته طول بکشد.


 
برچسب ها: آمریکا
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *