به روز شده در ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ - ۱۳:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۲۷ ساعت ۱۷:۳۳
کد مطلب : ۲۷۲۶۳۰

زلزله نسبتا شدید خراسان شمالی را لرزاند

زلزله نسبتا شدید خراسان شمالی را لرزاند
گروه حوادث: زلزله‌ای به بزرگی چهار درجه در مقیاس امواج درونی زمین ریشتر شوقان در استان خراسان شمالی را لرزاند.این زمین لرزه ساعت ۱۳ و ۱۷ دقیقه عصر امروز دوشنبه در ۸ کیلومتری عمق زمین در شهر شوقان در شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی رخ داد.تاکنون خسارتی از این زمین لرزه گزارش نشد و بررسی میزان خسارت‌های اجتمالی در دست بررسی است.

از ساعت ۳.۲۴ دقیقه بامداد امروز که زلزله ۵.۵ ریشتری در سنخواست استان خراسان شمالی گزارش شد، این بیست و دومین زلزله و پس لرزه‌های پس از آن است که در این خطه شمالشرق کشور از سوی شبکه لرزه نگاری به ثبت می‌رسد.استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل‌های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل‌ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می‌دهند موجب وقوع زمین لرزه‌های مخرب می‌شوند.

مهم‌ترین گسل‌های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می‌کند.گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمار‌های موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.زمین لرزه‌ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه و سملقان، خسارات جانی و مالی در پی داشت.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *