به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۹ - ۰۰:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۲۸ ساعت ۱۸:۴۸
کد مطلب : ۲۷۲۸۶۰
بایدن از آتش‌بس غزه حمایت کرد

نشانه‌ای از پایان جنگ اسرائیل و حماس نیست

نشانه‌ای از پایان جنگ اسرائیل و حماس نیست
گروه بین الملل:به‌رغم کوشش‌های دیپلماتیک بین‌المللی برای متوقف کردن شدیدترین خشونت‌های سال‌های اخیر میان اسرائیل و حماس در غزه، هیچ نشانه‌ای از توقف خصومت‌ها دیده نمی‌شود.
ارتش اسرائیل  حملات هوایی خود به غزه را ادامه داد و دو ساختمان را تخریب کرد. اسرائیل همچنین اعلام کرده است که توانسته تونل‌های بیشتری را از حماس نابود کند. حملات در حالی ادامه یافته که تلاش‌ها برای آتش‌بس افزایش یافته است.براثر این درگیری‌ها که اکنون وارد هفته دوم خود شده است تا کنون دستکم ۲۱۲ فلسطینی در غزه کشته شده‎اند، از جمله تقریبا ۱۰۰ زن و کودک. بنابر اعلام مرکز پزشکی اسرائیل نیز، در این کشور نیز تا کنون ۱۰ نفر از جمله دو کودک کشته‌ شدند.
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا  در گفتگویی تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از آتش‌بس در مناقشه میان اسرائیل و فلسطینیان و جلوگیری از افزایش خشونت‌ حمایت کرد.
کاخ سفید پس از این مکالمه تلفنی با انتشار گزارشی به انعکاس بخش‌هایی از گفتگوی دو طرف پرداخت و تاکید کرد که  بایدن حمایت خود را از برقراری آتش‌بس و توقف فوری خشونت‌ها در مناقشه جاری میان گروه‌های فلسطینی و ارتش اسرائیل اعلام کرده است.
همزمان برخی از نمایندگان دموکرات‌ها از  بایدن خواسته‌اند تا صریح موضع خود را در قبال لزوم برقراری فوری آتش‌بس میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی با تل‌آویو در میان بگذارد.
رئیس جمهور آمریکا در جریان این مکالمه تلفنی همچنین به تلاش‌های دولت خود برای دستیابی به این هدف از طریق گفتگو با مقام‌های مصر و دیگر شرکای ایالات متحده اشاره کرده است.
جو بایدن در عین حال در گفتگو با بنیامین نتانیاهو بار دیگر بر حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حملات راکتی گروه‌های فلسطینی تاکید کرد.
در گزارشی که کاخ سفید از محتوای گفتگوهای بایدن و نتانیاهو منتشر کرده همچنین آمده است که رئیس جمهوری آمریکا از دولت اسرائیل خواسته است تا تمام تلاش خود را برای محافظت از جان غیرنظامیان در جریان مناقشه با فلسطینیان به خرج دهد.
همزمان با تلاش‌های دیپلماتیک، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد برای چهارمین بار قرار است جهت بررسی ناآرامی‌ها و درگیری‌ها میان اسرائیل و فلسطینی‌ها در یک جلسه اضطراری و غیرعلنی بار دیگر گرد هم آیند.جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در جریان نشست مطبوعاتی نسبت به آنچه برخی افراد در اردوگاه دموکرات‌ها «عدم قاطعیت در برابر اسرائيل» ارزیابی می‌کنند واکنش نشان داد و از رویکرد دیپلماتیک به گفته وی «محرمانه» اما پیگیرانه واشنگتن در قبال بحران جاری در خاورمیانه دفاع کرد.
در حالی که تلاش‌های دیپلماتیک برای متوقف کردن خشونت‌ها و درگیری‌ها در نوار غزه و اسرائیل بیش از پیش شدت گرفته شمار قربانیان حملات هوایی و موشکی کم‌سابقه اسرائيل به غزه پس از گذشت یک هفته از آغاز این مناقشه از مرز ۲۰۰ نفر گذشت.
جدا از کشته شدن غیرنظامیان تخریب بسیاری از زیرساخت‌های آموزشی و بهداشتی از جمله مدارس و بیمارستان‌ها بر نگرانی‌ مجامع بین‌المللی و نهاد‌های مدافع حقوق بشر نسبت به ادامه این مناقشه افزوده است.تلاش‌های بین‌المللی در حالی از سوی ایالات متحده و نیز دیگر کشورها برای پایان دادن به خشونت‌های اخیر در نوار غزه و اسرائیل بدون پیشرفتی محسوس ادامه دارد که بنیامین نتانیاهو تاکنون پیشنهاد آتش‌بس حماس را رد کرده و یادآور شده که حملات به غزه تا زمانی که لازم باشد ادامه خواهد داشت.
در نهمین روز از عملیات جنگی اسرائیل و سازمان‌های مسلح فلسطینی در غزه، ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه،  تأیید کرد که حملات سنگین هوایی علیه محله مرفه‌نشین الرمال در بخش غربی شهر غزه از نیمه شب آغاز شده و در طول روز سه‌شنبه ادامه دارد.
سرهنگ هدای زیلبرمن، سخنگوی ارتش اسرائیل، گفت که جنگنده‌های کشورش «بر اساس یک برنامه منظم»، «پایگاه‌های نظامی و امنیت داخلی» متعلق به حماس در غزه را بمباران می‌کند.
این سخنگو اضافه کرد که در این حملات، «بیش از ۱۵ تن» از افراد حماس در بمباران‌هایی که توسط ۶۰ فروند جنگنده انجام شد، کشته شده و تونل‌های حماس در طول ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر هدف قرار گرفته است.در طول یک هفته نبرد، بیش از ۳۳۵۰ موشک از غزه به سوی اسرائیل پرتاب شده‌است. اسرائیل نیز در پاسخ، چندین بار مناطق مختلف غزه را بمباران کرده است.
به گفته سازمان ملل متحد، در طول نبردهای اخیر، بیش از ۳۸۰۰۰ فلسطینی در غزه آواره شده و ۲۵۰۰ خانوار دیگر، منازل خود را از دست داده‌اند.

 
برچسب ها: اسرائیل