کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

موافقت با فروش تجهیزات نظامی به اسرائیل

28 ارديبهشت 1400 ساعت 18:50


گروه بین الملل: دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا با امکان فروش ۷۳۵ میلیون دلار تجهیزات نظامی به اسرائیل موافقت كرد و منابعی در كنگره آمریکا نیز  اعلام کردند که با توجه به درگیری‌های اخیر اسرائیل و فلسطینیان، احتمالا قانونگذاران کنگره نیز با صدور چنین مجوز فروشی مخالفت نخواهند کرد.
موضوع فروش این تجهیزات نظامی پیش‌تر از سوی روزنامه واشنگتن‌ پست رسانه‌ای شده بود و سه منبع آگاه در واشنگتن نیز اعلام کردند که کنگره در ماه آوریل بطور غیر رسمی و در نهایت در ۵ مه بطور رسمی، به عنوان بخشی از روند رایج در موضوع توافق نامه‌های فروش عمده اسلحه به کشورهای دیگر، در جریان این توافق تجاری قرار گرفته است.
بر اساس قوانین ایالات متحده، کنگره پس از این اعلام رسمی مدت ۱۵ روز فرصت دارد تا در صورت نیاز با چنین توافقی مخالفت کند؛ اما با توجه تداوم خشونت‌ها میان اسرائیل و فلسطینی‌ها و تداوم حملات حماس به خاک اسرائیل، انتظار نمی‌رود چنین مخالفتی اعلام شود.
در شرایط عادی و غیرجنگی، فروش جنگ افزارهای هدایت ماهواره‌ای موسوم به «مهمات تهاجم مستقیم مشترک» یا JDAM به اسرائیل، کاری معمول محسوب می‌شود اما اکنون که این کشور در وضعیت جنگی قرار دارد، مسأله فروش این بمب‌های ساخت شرکت بوئینگ، توجه‌های بیشتری را جلب کرده است.
سه دستیار در کنگره آمریکا اعلام کردند که تا کنون هیچ اعتراضی در این باره از سوی رهبران دموکرات‌ها یا جمهوریخواهان آمریکا در کمیته امور خارجه کنگره که مسئول بررسی این قراردادهاست، مطرح نشده است.همزمان، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز ضمن خودداری از بیان جزئیات این قرارداد فروش، مقابل خبرنگاران اعلام کرد که واشنگتن «عمیقا» از خشونت‌ها در منطقه نگران است و برای بازگشت آرامش تلاش می‌کند.

 


کد مطلب: 272862

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/272862/موافقت-فروش-تجهیزات-نظامی-اسرائیل

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir