>> آسمان به روی هواپیماهای بلاروس بسته ‌شد - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ - ۱۱:۲۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۱۵ ساعت ۰۸:۴۵
کد مطلب : ۲۷۶۱۰۳

آسمان به روی هواپیماهای بلاروس بسته ‌شد

آسمان به روی هواپیماهای بلاروس بسته ‌شد
گروه بین الملل: اتحادیه اروپا اعلام کرد که پروازهای متعلق به هواپیمایی ملی بلاروس از روی خاک کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع است.
این تصمیم بخشی از اقدامات تنبیهی برنامه‌ریزی شده در پاسخ به ربودن هواپیمای حامل رومن پروتاسویچ، روزنامه‌نگار مخالف دولت بلاروس است. روز ۲۳ مه دولت بلاروس با استفاده از هواپیماهای جنگی یک هواپیمای شرکت‌ رایان‌ایر را که بر فراز خاک این کشور در پرواز بود وادار به فرود کرد تا بتواند  پروتاسویچ را که در این هواپیما حضور داشت دستگیر کند. اقدامی که با محکومیت کشورهای غربی و سازمان‌های بین المللی همراه بوده است.
اتحادیه اروپا همچنین اکیداً توصیه کرده است که شرکت‌های هواپیمایی اتحادیه اروپا از پرواز بر فراز بلاروس خودداری کنند، هرچند این توصیه به منزله منع قانونی نیست. پیشتر در روز چهارشنبه آژانس ایمنی هواپیمایی اتحادیه اروپا با صدور یک بخشنامه ایمنی گفته بود که کلیه هواپیماهای اتحادیه اروپا به جز در موارد اضطراری نباید در آسمان بلاروس پرواز کنند.
بلویا، شرکت هواپیمایی ملی بلاروس، در حال حاضر پروازهایی را به حدود ۲۰ فرودگاه اروپایی انجام می‌دهد. این شرکت مسافران را میان بلاروس و شهرهای کشورهای اروپایی از جمله هلسینکی، آمستردام، میلان، ورشو، فرانکفورت، برلین، مونیخ، پاریس، رم و وین جابجا می‌کند.تحریم شرکت هوایی بلاروس در حالی انجام می‌گیرد که مخالفان دولت بلاروس در آستانه اجلاس سران هفت کشور صنعتی از قدرت‌های جهانی خواسته‌اند تحریم‌هایی علیه آنان وضع کند.سویاتلانا سیخانوسکایا، رهبر مخالفان که در پی انتخابات مورد مناقشه ریاست جمهوری در اوت سال ۲۰۲۰ از بلاروس به لیتوانی گریخت، در این‌باره گفت:‌ «وقتی این كشورها به طور مشترک عمل می‌كنند فشار بیشتر می‌شود و ما از بریتانیا، آمریكا ، اتحادیه اروپا و اوكراين این مسئله را می‌خواهیم.»
پیشتر وزرای امور خارجه هفت کشور صنعتی متشکل از آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا با انتشار بیانیه‌ای دستگیری رُمن پروتاسویچ و دوست دخترش صوفیا ساپیگا را «با شدت و قاطعیت تمام» محکوم کردند و خواستار «آزادی فوری و بدون قید و شرط» او و نیز دیگر روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی در بند در این کشور شدند.
دولت‌های اتحادیه اروپا، که حادثه نشاندن هواپیمای رایان ایر را به عنوان «دزدی دریایی دولتی» توصیف کرده‌اند، می‌گویند در حال همفکری برای هدف قرار دادن بخش‌هایی هستند که نقشی اساسی در اقتصاد بلاروس دارند تا مجازات واقعی را به الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، تحمیل کنند. این بخش‌ها که احتمالا تا ۲۱ ژوئن مشخص می‌شود می‌توانند واحدهای دولتی فروش اوراق قرضه، بخش نفت و پتاس که صادرات مهم بلاروس به شمار می‌رود باشند.رومن پروتاسویچ، روزنامه‌نگار مخالف دولت بلاروس که به تازگی در پی عملیاتی هوایی در مینسک بازداشت و زندانی شده است مقابل دوربین‌های تلویزیون دولتی این کشور ظاهر شد در حالی که اشک‌ریزان علیه خود و اپوزسیون بلاروس اعتراف می‌کرد.


 
برچسب ها: بلاروس
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *