به روز شده در ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ - ۲۰:۵۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۱۵ ساعت ۱۲:۱۸
کد مطلب : ۲۷۶۱۷۵

آمریکا: حوثی‌ها مسئول اصلی جنگ یمن هستند

گروه بین‌الملل: دولت آمریکا روز جمعه ۱۴ خرداد شورشیان حوثی را مسئول اصلی شکست تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس معرفی کرد و آنها را به عدم تمایل برای پایان دادن به جنگ خونین در یمن متهم کرد.
آمریکا: حوثی‌ها مسئول اصلی جنگ یمن هستند
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «با وجود آن که در یمن بازیگران مشکل آفرین متعددی وجود دارد ولی مسئول اصلی عدم گفت‌وگوی فعال برای برقراری آتش‌بس و گام برنداشتن در راستای پایان جنگ هفت ساله که مصائب غیرقابل تصوری برای مردم یمن بوجود آورده شورشیان حوثی هستند.» تیم لیندرکينگ، نماینده آمریکا در امور یمن روز پنجشنبه از سفر به عربستان سعودی، عمان، امارات متحده عربی و اردن بازگشت. او در این سفر با مقامات ارشد کشورهای منطقه و طرف‌های دخیل در بحران یمن در مورد بحران اقتصادی و بشری در آن کشور گفتگو کرد.
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از آغاز کار خود در ماه ژانویه حل بحران یمن را در اولویت قرار داده و با هدف احیای تلاش دیپلماتیک سازمان ملل که بن بست رسیده بود تیم لیندرکینگ را به عنوان فرستاده ویژه در امور یمن تعیین کرد. در پایان سفر منطقه‌ای آقای لیندرکینگ در ماه گذشته، وزرات خارجه آمریکا شورشیان حوثی را که مورد حمایت ایران هستند، به دلیل تهاجم نظامی به ناحیه مارب به تشدید جنگ در یمن متهم کرد. مارب یک منطقه نفت‌خیز و آخرین ناحیه تحت کنترل نیروهای دولتی در شمال یمن است. به نظر می‌رسد که از آن زمان تاکنون وضعیت تغییر نکرده است.
وزرات خارجه آمریکا افزود: «حوثی‌ها به حملات ویرانگر خود به مارب ادامه می دهند که از سوی جامعه بین المللی محکوم شده است. این وضعیت باعث انزوای بیشتر حوثی‌ها می‌شود. »این بیانیه خاطرنشان کرد که تیم لیندرکینگ در سفر اخیر خود به منطقه با طرف‌های یمنی در مورد یک «روند سیاسی فراگیر» که می‌تواند به مشارکت مردم در آینده کشور و برقراری صلح در یمن کمک کند مذاکره کرده است.