به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۴ - ۱۶:۱۷
 
۵
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۱۰/۲۰ ساعت ۲۲:۴۳
کد مطلب : ۲۷۶۶۶
آمریکا: پیشرفت‌ مذاکرات خوب بود اما چیزی نهایی نشده است

عراقچی: اختلافات حل شد، تصمیم با پایتخت‌هاست

گروه سياسي: عضو تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه اختلافات فنی وسیاسی میان ایران و 1+5 با ارایه راهکار حل شد، گفت: تصمیم گیری نهایی درباره راه حل مسایل باقی مانده در خصوص نحوه اجرایی شدن توافق ژنو در پاییتخت ها اتخاذ و نتیجه تا دو روز آینده اعلام خواهد شد.
عراقچی: اختلافات حل شد، تصمیم با پایتخت‌هاست
سیدعباس عراقچی پس از چهاردور مذاکرات خود با «هلگا اشمید» معاون کاترین اشتون (مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) شامگاه جمعه در گفت وگو با ایرنا، افزود: طی دو روز مذاکرات فشرده با اشمید در ژنو، راه حل مسایل باقی مانده درخصوص نحوه اجرایی شدن توافق ژنو در سطح مدیران ارشد سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 مورد بررسی و جمع بندی قرار گرفت.

عراقچی تصریح کرد: نتیجه این بررسی‌ها به پاییتخت‌ها منتقل شده و متعاقبا تصمیم گیری نهایی در پاییتخت‌ها اتخاذ و نتیجه تا دو روز آینده اعلام و گام نخست اجرای توافقنامه ژنو برداشته خواهد شد. این مذاکره کننده هسته ای ایران در پاسخ به سوالي مبنی بر اینکه آیا اختلافات فنی و سیاسی میان 1+5 حل شده است، اظهار داشت: اختلاف فنی و سیاسی در نشست هایی که داشتیم با ارایه راهکاری حل شد، اما منوط به تایید راه حل در پاییتخت‌ها است.

دقایقی پس از پایان دور چهارم مذاکرات عراقچی و اشمید، یک عضو هیات مذاکره کننده هسته ای ایران از توافق میان نمایندگان ایران و1+5 در سطح مدیران سیاسی خبر داد و گفت: این توافق جهت تصویب نهایی به پایتخت‌ها منتقل خواهد شد. این عضو هیات مذاکره کننده هسته ای که خواست نامش بیان نشود به ایرنا، گفت: شروع اجرای برنامه اقدام مشترک یا توافقنامه ژنو، نیازمند تصویب نهایی پایتخت‌ها است. وی تصریح کرد: نمایندگان ایران و1+5 پس از چهار دور مذاکره در سطح مدیران سیاسی به گفت وگوهای خود پایان دادند که توافقات آنها باید به تصویب پایتخت‌ها برسد.

سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امورخارجه به همراه تیم کارشناسی ایران از روز گذشته (پنج شنبه) با هلیگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، چهار دور نشست دوجانبه برای حل مسایل باقی مانده در مورد اجرای توافق نامه ژنو از جمله تاریخ اجرای این توافقنامه برگزار کرده اند. عراقچی همچنین نشست سه جانبه ای با حضور اشمید و وندی شرمن نماینده ایالات متحده امریکا در گروه 1+5 برگزار کرد.

ایران و 1+5 سوم آذرماه در شهر ژنو سوییس پس از سال‌ها مذاکره بر سر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران به توافقی اولیه دست یافتند که طرفین برای اجرای این توافق باید اقدامتی اعتماد سازی در مدت 6 ماه انجام دهند. عراقچی نشست دو جانبه ای با شرمن نیز داشت.

آمریکا: در مذاکرات چیزی نهایی نشده است
وزارت خارجه آمریکا ضمن تأکید بر پیشرفت‌های خوب در مذاکره با ایران اعلام کرده هنوز چیزی نهایی نشده است. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد پیشرفت‌های خوبی در مذاکرات فنی با ایران درباره جزئیات اجرای توافقنامه هسته‌ای ژنو حاصل شده است. با این حال، واشنگتن تأکید کرده اینکه گفته شود چیزی نهایی شده صحیح نیست و مذاکرات همچنان ادامه دارند.

۱۳۹۲/۱۰/۲۰ ۲۲:۴۶
ای ول.......... (197741)
۱۳۹۲/۱۰/۲۱ ۰۲:۰۹
آب سماورمون جوش نمياد!!تادلتون بخوادبه احمدي نژادبدوبيراه گفتم (197773)
حارس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۰/۲۰ ۲۲:۴۶
جلیلی ناراحت خودت نکن تو هم زحمت کشیدی!!!!!!!!!!!!!!! (197742)
کاظم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۰/۲۰ ۲۲:۴۷
ان شاالله که به کوری چشم دشمنان داخلی خیر می شود و چشمان حسودان همیشه کور (197743)
شروین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۰/۲۰ ۲۲:۴۹
جلیلی راه توافق را هموار کرد.دستش درد نکنه.. (197745)
۱۳۹۲/۱۰/۲۰ ۲۲:۵۵
بهار جان چرا در بعضی موارد نمی گذارید مردم نظر دهند لطفا دموکراتی تر اداره کنید هیچ کس نباید در جامعه دوربرش خط قرمز باشد اینطوری مردم احساس آزاد بودن می کنند (197747)
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۰/۲۰ ۲۳:۰۰
دقت کنید که اگر آمریکا مثلاً در توافق ژنو ۳ می آید و ذره ای از این تحریم ها را لغو می کند و راضی می شود کمی از میلیاردها دلار دارایی بلوکه شده ما را آزاد کند، این مسئله نه تنها سازش آمریکا با ما! لقب نمی گیرد و این کار نه تنها ترک برداشتن ساختار تحریم ها! نیست بلکه تمام این بازی، تنها یک نیرنگ و همان تکه گوشت روی تله است تا ما و برخی از مسئولانمان خام شویم و وارد تله آمریکایی ها شویم. (197748)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۰/۲۰ ۲۳:۰۲
برای من واضح است که اصلاح طلبان و سمپاتهای آنها از همین روزها و بعد از آنکه آب از آسیاب ژنو فرو بیافتد، بلافاصله حرفهایشان پیرامون افزایش سطح معیشت مردم بوسیله توافق مذکور را به سمت اینکه دولت باید فرصت بیشتری داشته باشد و تحریم های اصلی تر هم باید لغو شوند و افزایش سطح معیشت به این راحتی ها نیست و ... سوق می دهند. (197750)
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۰/۲۱ ۰۶:۱۳
گناهی نداری عادت به وعده سرخرمن باعث شده اینطور بگی طی دوره گذشته که درآمد کشور آنقدر زیاد بودکه میشدکشور رو آباد کرد ولی سر از جیب بعضی افراد در آورد و مسولین هم فقط توی سفرهاشون و تلویزیون وعده توخالی میدادند حالا این دولت با سختیهای به ارث رسیده و بدون هارت و پورت داره زحماتش رو میکشه و دوستان مجلس نشین هم کارت به دست سنگ اندازی میکنند و در جای دیگه از بسیجی اقتصادی بابک زنجانی دفاع ،شما هم بدونید که یک شبه نمیشه خرابی های محمود رو آباد کرد (197780)
۱۳۹۲/۱۰/۲۰ ۲۳:۰۳
خدارو شکر ان شاء الله دست پر برگردی (197751)
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۰/۲۰ ۲۳:۲۲
مهم اینست که این عزیزان دلسوزانه تلاششان را می کنند نتیجه انشااله مثبت است (197754)
۱۳۹۲/۱۰/۲۰ ۲۳:۳۷
ظریف دوباره به مجلس میلی احظار میشه (197758)
۱۳۹۲/۱۰/۲۱ ۰۷:۳۰
جراسالها راه اشتباهی طی بشه که حالا بریم هی التماس کنیم یه ذره از پولهامون رو بدن باهاش زنده بمونیم (197782)