به روز شده در ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۱۲:۰۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۱۸ ساعت ۱۰:۵۱
کد مطلب : ۲۷۶۷۱۷

یزد امسال هم خشکی بزرگی را تجربه می‌کند

یزد امسال هم خشکی بزرگی را تجربه می‌کند
گروه جامعه: مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد با اشاره به وضعیت خشکسالی یزد در سال جدید، تاکید کرد: در این وضعیت هیچ راهکاری جز مدیریت مصرف نمی‌تواند جلوی از دست رفتن منابع آبی استان را بگیرد و مدیریت مصرف در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.«مهدی جودیان‌زاده»  ضمن اشاره به کاهش قابل توجه بارش‌های استان نسبت به دو سال گذشته، اظهار کرد: استان یزد امسال هم در حال تجربه کردن خشکی بزرگی است و متاسفانه این وضعیت شامل حال کل کشور است.
 
وی با بیان این که آسمان استان یزد امسال ۷۲ میلمیتر باریده است، گفت: بارشهای سال آبی گذشته ۱۱۰ میلیمتر بوده که این میزان بارش نسبت به متوسط سال آبی قبل از آن ۹۳ درصد کاهش یافته و در مقایسه با بارشهای دوره بلند مدت ۳۴ درصد کاهش و در دوره آماری بلند مدت ۲۳ درصد کاهش داشته است.این مسئول با اشاره به وضعیت پرتنش منابع آبی استان، تصریح کرد: این وضعیت نشان می‎دهد ورودی تغذیه آبخوان‌ها در استان بسیار کم است و این در حالیست که مصارف استان تغییری پیدا نکرده و از طرفی وضعیت‌هایی مانند گرم شدن هوا نیز بیشتر شده است.

وی به افزایش بحران و تنش آبی استان با کاهش منابع ورودی اشاره کرد و گفت: در این وضعیت، کسری مخزن بیشتری خواهیم داشت چرا که در ترسالی‌های استان نیز ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری مخزن داشته‌ایم. جوادیان‌زاده افزود: البته در سال‌های خشکسالی این کسری به ۳۳۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته لذا وقتی خروجی منابع آب رو به افزایش است حتی زمانی که ورودی ما ثابت است، در حال استفاده از منابع آبی سفره‌های زیرزمینی هستیم.

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد در پایان خاطرنشان کرد: در این وضعیت هیچ راهکاری جز مدیریت مصرف نمی‌تواند جلوی از دست رفتن منابع آبی استان را بگیرد و مدیریت مصرف در این زمینه بسیار اهمیت دارد چرا که می‌تواند در همه بخش‌ها خصوصا در حوزه استفاده از آب شرب مانع کسری بیشتر مخزن و عبور آن از خط قرمز در آینده و بروز بحران کم آبی در استان شود.
برچسب ها: یزد خشکسالی
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *