به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۱۰ - ۱۹:۱۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ ساعت ۰۸:۵۳
کد مطلب : ۲۷۷۹۲۰

تا ۱۰روز آینده برق خانگی محدودیت ندارد

تا ۱۰روز آینده برق خانگی محدودیت ندارد
گروه اقتصادی: با ثبت رکورد تاریخی مصرف برق ایران، همچنان احتمال خاموشی‌های جدید در تابستان پیش رو وجود دارد زیرا دمای هوا در اکثر شهرهای ایران بالا رفته و شبکه برق تحت سنگین‌ترین فشارها قرار دارد. نیروگاه‌های برقابی تولیدکننده برق هم قادر به تولید نیستند چون آب لازم پشت سدها برای تولید برق وجود ندارد و وزارت نیرو هم در نهایت تلاش کرده نیروگاه‌هایی را که به تعمیرات فرستاده شده بودند در وضعیت اضطراری به چرخه تولید بازگردانند. خطر خاموشی‌ها وقتی جدی‌تر می‌شود که بدانیم تیرماه سال گذشته رکورد مصرف برق به 58هزار و 254مگاوات رسیده و حالا که مردم روزهای پایانی بهار 1400را نظاره‌گر هستند، میزان مصرف برق در ساعت 12و 39دقیقه روز یکشنبه این هفته به 59هزار رسید یعنی 9هزار و 326مگاوات بیشتر از زمان مشابه سال گذشته. سیاست وزارت نیرو و شرکت توانیر در این شرایط کم‌کردن از میزان مصرف به‌ویژه در ساعت اوج از مسیر صنایع و چاه‌های کشاورزی و البته محدودیت برق ادارات پرمصرف است. سخنگوی صنعت برق ایران می‌گوید: با افزایش دمای هوا احتمال دارد که دوباره رکورد مصرف برق در اوج مصرف شکسته شود.

فرصت 10روزه
هر روز وضعیت عرضه و مصرف برق را پایش می‌کنیم و اگر مردم همکاری جدی‌تری برای کاهش میزان مصرف برق در ساعت‌های اوج بار داشته باشند، برق قطع نخواهد شد. این صریح‌ترین و شفاف‌ترین درخواست سخنگوی صنعت برق ایران در گفت‌وگو با همشهری است. مصطفی رجبی مشهدی می‌گوید: در ستاد فرماندهی وضعیت برق هر روز وضع را رصد می‌کنیم، به‌نظر می‌رسد تا 10روز آینده محدودیتی در ارتباط با تامین برق خانگی نداشته باشیم.

مصطفی رجبی‌مشهدی در پاسخ به پرسش خبرنگار همشهری درباره آخرین وضعیت تامین برق می‌گوید: مصرف برق به بالای 59هزار مگاوات رسیده درحالی‌که حداکثر میزان توان عرضه برق 54هزار مگاوات است و کسری را از طریق روش‌های مدیریت مصرف برق تامین کرده‌ایم. او توضیح می‌دهد با اجرای طرح‌های تشویقی با کشاورزان و صنایع بزرگ برای تغییر ساعت فعالیت‌شان و همچنین برخورد با دستگاه‌های پرمصرف براساس مصوبه هیأت دولت و همچنین اصلاح ساعت کار برخی استان‌ها، اکنون در وضع پایداری از حیث تامین برق هستیم و تلاش می‌کنیم با ادامه روش‌های مدیریت مصرف برق درصورتی که مردم هم در بخش خانگی توصیه‌های مصرف بهینه را رعایت کنند، محدودیتی در کشور از حیث تامین برق نداشته باشیم.

هشدار درباره عبور از مرز 60هزار مگاوات
معاون شرکت توانیر در عین حال با هشدار نسبت به‌احتمال عبور میزان مصرف برق به بالای 60هزار مگاوات در روزهای آینده می‌گوید: ما مستقل از حساسیت‌های انتخابات پیش رو، در حال مدیریت شبکه برق کشور هستیم و در روزهای اخیر با افزایش یکنواخت دما در اکثر استان‌ها و شهرهای ایران مواجه شده‌ایم. رجبی مشهدی می‌افزاید: البته هنوز بار مصرف برق در نقاط شمالی کشور و حاشیه خزر به حداکثر نرسیده و اگر دمای هوا در این مناطق هم افزایش و میزان مصرف رشد کند، به‌احتمال زیاد سطح تقاضا به 60هزار مگاوات خواهد رسید که تامین برق کشور را دشوارتر می‌سازد.

او شفاف اعلام می‌کند: الان میزان مصرف برق کمتر از 60هزار مگاوات است و اگر این روند مدیریت نشود و طرح‌های مدیریت مصرف جوابگو نباشد، اعمال محدودیت‌ها همچنان مطرح خواهد بود. این مقام وزارت نیرو می‌گوید: کاری که مردم باید انجام دهند کنترل دمای خانه‌ها و همان توصیه‌های ساده اما مهم و کلیدی هستند که می‌تواند جلوی خاموشی‌ها را بگیرد.
مرجع : روزنامه همشهری
برچسب ها: برق
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *