به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۷ - ۱۹:۰۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ ساعت ۰۹:۴۱
کد مطلب : ۲۷۸۱۴۵

بازار داغ فروش ماینر در روز‌های خاموشی

بازار داغ فروش ماینر در روز‌های خاموشی
گروه اقتصادی: در روز‌هایی که به دستور رئیس جمهور دستگاه‌های مجاز استخراج رمزارز خاموش شده اند همچنان بازار فروش ماینر یا همان دستگاه استخراج رمزارز داغ است.با تصویب دستورالعمل استخراج ارز‌های رمزنگاری شده (ماینینگ) دستگاه ماینر شد وسیله‌ای برای کسب درآمد. خیلی‌ها گمان کردند این همان دستگاه چاپ پولی است که بار‌ها در خیال و واقعیت از آن شنیده بودند و گاه به طعنه از پدرهایشان می‌شنیدند که مگر دستگاه چاپ پول دارند؟ حالا ماینر‌ها آمده بودند تا رویاپردازان را سرمایه‌داران آینده کنند. در ایران هم خرید بیت‌کوین طرفداران تازه‌ای پیدا کرده است. اما ذهن کاونده ایرانی به خرید بسنده نمی‌کند. این ذهن در پی تولید و به دست‌آوردن بیشترهاست. از این‌رو ذهن‌های بیش‌خواه به فکر خرید دستگاه تولید آن افتادند. اما این دستگاه که به ماینر معروف است چگونه خریداری می‌شود؟ آیا می‌توان به راحتی یک ماینر داشت و آیا داشتن یک ماینر در خانه و استفاده از آن مجاز است یا غیرمجاز؟ اصلا آیا می‌توان به شکل کاملا قانونی دستگاه ماینر خرید؟

دستگاه ماینر چیست؟
دستگاه ماینر یا Asic اصطلاحی است که برای دستگاه‌های استخراج رمزارز‌ها به‌کار برده می‌شود و درحال حاضر این دستگاه‌ها بسیار متنوع هستند. برای استخراج ارز‌های دیجیتال، چون بیت‌کوین، لایت‌کوین، اتریوم و استلار تجهیزاتی نیاز است که در بازار قطعات کامپیوتر، تحت عنوان تجهیزات ماینینگ به فروش می‌رسند.

تجهیزات ماینینگ شامل انواع کارت گرافیک ماینینگ و پردازنده‌های بسیار قوی است که به‌علت مصرف انرژی بسیار بالایی که دارد، دستگاه‌های ماینر جایگزین آن شده‌اند. اما خرید این دستگاه‌ها اصلا سخت نیست. سادگی آن در حد پرداخت پول و تحویل گرفتن کالاست. مثلا فرض کنید از لباس یا کفش و یا هر کالای دیگری خوش‌تان آمده باشد و بخواهید تهیه‌اش کنید. شما می‌توانید با جست‌وجویی ساده در سایت‌ها و بازار‌های آی‌تی، قیمت‌های مختلف را رویت کرده و دستگاه موردنظرتان را بخرید. البته می‌توانستید بخرید... حالا دیگر این کار به راحتی گذشته نیست.

غیرمجاز‌های موقتی
با دستور ریاست‌جمهوری مبنی بر تعطیلی مزرعه‌های مجاز تا پایان شهریورماه سال‌جاری، به‌دلیل کمبود برق کشور، شرکت‌های مجاز فروش این کالا و قطعات فعالیت خود را به شکل مجاز تعطیل کرده‌اند. البته نه همه این شرکت‌ها. هرچند این مسئله فقط برای چندماه و موقت است، اما بسیاری از شرکت‌ها با توجه به این که مجوز‌های لازم را اخذ کرده‌اند دستگاه‌های خود را به فروش می‌رسانند. این با تصمیم مشتری است که بخواهد کاری غیرمجاز انجام دهد یا نه.

هرچند این تعطیلی موقت به اندازه‌ای جدی شده که از مردم دعوت شود با معرفی مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز‌ها جایزه بگیرند و خبر‌های بسیاری از گوشه و کنار شهر‌های مختلف درباره دستگیری و توقیف این دستگاه‌ها و صاحبانشان شنیده می‌شود، اما فروشندگان هیچ مشاوره‌ای در این‌باره نمی‌کنند و درصورت سؤال به شما می‌گویند می‌توانید به مراکز مربوطه مراجعه و مجوز‌های لازم را برای استخراج تهیه کنید. این به آن معناست که همچنان موضوع استخراج و غیرمجاز بودن آن در اخبار داغ‌تراز بازار دنبال می‌شود.

مثل این که سازوکار‌ها پس از این تغییر خواهد کرد یا با توجه به اعتراض درباره خاموشی‌های تهران و دیگر شهر‌ها برخورد‌ها جدی‌تر شده و بهای برق مصرفی مراکز غیرمجاز صادراتی محاسبه و هزینه خسارت‌های وارده به شبکه برق نیز از این افراد گرفته خواهد شد. همه اینها، اما فروش دستگاه‌های ماینر را به شکل آکبند یا استوک، متوقف نکرده است.
مرجع : اقتصاد 24
برچسب ها: ماینر