به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۱۲ - ۱۹:۲۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ ساعت ۰۹:۳۰
کد مطلب : ۲۷۸۲۷۳

مذاکره رودرروی بایدن با همتای روسش

مذاکره رودرروی بایدن با همتای روسش
گروه بین الملل:جو بایدن و ولادیمیر پوتین بعد از نشست‌های چند ساعته در ژنو، هر کدام کنفرانس‌های خبری جداگانه برگزار کردند. رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد، حقوق بشر همیشه روی میز قرار دارد. رئیس جمهوری روسیه نیز در کنفرانس خبری خود اعلام کرد، در جریان نشست رو در رویش با رئیس جمهوری آمریکا در ژنو درباره موضوعاتی چون ثبات استراتژیک، امنیت منطقه‌ای و تهدیدات سایبری، حقوق بشر، الکسی ناوالنی و اوکراین مذاکره کرد.
 بعد از کنفرانس خبری ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری گفت: صریحا به پوتین گفتم که پیامدهای مرگ الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه برای این کشور ویرانگر خواهد بود.وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: نگرانی‌های آمریکا درباره بلاروس را با پوتین در میان گذاشتم. من در این دیدار بر تعهد پایدار و راسخ آمریکا نسبت به تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین تاکید کردم، توافق کردیم تا در رابطه با توافق مینسک دیپلماسی را دنبال کنیم و نگرانی‌مان را درباره بلاروس به اشتراک گذاشتم.بایدن همچنین تاکید کرد: حقوق بشر همیشه روی میز قرار دارد و یکی از موضوعات بحث برای آمریکا محسوب می‌شود. چطور می‌توانم رئیس جمهوری آمریکا باشم و علیه نقض حقوق بشر صحبت نکنم. در دیدار با پوتین درباره سوریه، ایران و شمالگان صحبت کردیم. ما همچنین درباره تلاش‌ها برای جلوگیری از طغیان تروریسم در افغانستان تبادل نظر کردیم.
رئیس جمهوری آمریکا همچنین به پوتین گفت که برنامه‌اش هدف گرفتن روسیه نیست و قصد دارد روابط میان روسیه و آمریکا باثبات و قابل پیش‌بینی باشد. به پوتین گفتم که برنامه‌ام هدف گرفتن روسیه یا هیچ کشور دیگری نیست. این به خاطر مردم آمریکاست. هیچ جایگزینی برای مذاکرات رو در رو وجود ندارد. رئیس جمهور پوتین و من مسؤولیت منحصر به فردی را در مورد مدیریت روابط میان دو کشور قدرتمند برعهده داریم که باید باثبات و قابل پیش بینی باشد. پوتین امیدوار است آمریکا بتواند صلح و امنیت را در افغانستان حفظ کند. پوتین درباره افغانستان از ما سوالاتی پرسید و ابراز امیدواری کرد که ما بتوانیم صلح و امنیت را در این کشور جنگ‌زده حفظ کنیم و من گفتم که ما با روسیه خیلی کار داریم. پوتین نیز در جواب گفت که روسیه برای کمک در موضوعات امنیت استراتژیک درخصوص افغانستان و ایران آماده است.
رئیس جمهور آمریکا خاطرنشان کرد که هیچ مشکلی با مراودات کاری و تجاری با روسیه ندارد و می‌خواهد شاهد رفاه اقتصادی روسیه باشد.
بایدن گفت: پس از دیدار با پوتین، فرصت فوق‌العاده‌ای را برای بهبود چشمگیر روابط میان آمریکا و روسیه بدون صرف‌نظر از یکی از اصول و ارزش‌هایمان، می‌بینم. موفقیت این نشست با تصمیمات عملی و درستی که اتخاذ کنیم یا خیر، مشخص خواهد شد. طی شش ماه یا یک سال آتی متوجه خواهیم شد که آیا مذاکرات استراتژیکی داشتیم یا خیر. متوجه خواهیم شد که آیا توانستیم به ازای مردم از زندان‌های روسیه کمک کنیم یا خیر. متوجه خواهیم شد که آیا توافق امنیت سایبری که نظم برقرار می‌کند، در اختیار خواهیم داشت یا خیر.نه روسیه و نه آمریکا هیچ کدام نمی‌خواهند در موقعیت یک جنگ سرد جدید قرار بگیرند.بایدن همچنین به پوتین هشدار داد که آمریکا قابلیت‌های سایبری قابل توجهی برای پاسخ دادن به هرگونه حمله در حوزه سایبری دارد.
وی گفت: به پوتین گفتم که ما توانایی سایبری قابل توجهی داریم. و پوتین از این موضوع آگاه بود. او دقیقا نمی‌داند که این چه توانایی است اما این توانایی حقیقتا قابل توجه است. در حقیقت اگر روسیه اصول اساسی امنیت سایبری را نقض کند، ما به روش سایبری پاسخ خواهیم داد. ما با پوتین درباره احتمال یک واکنش نظامی به حملات باج‌افزارها صحبت نکردیم اما به او تذکر دادیم که وقتی ادعا می‌شود روسیه در امور داخلی کشوری دیگر مداخله کرده، اعتبارش زیر سوال می‌رود.بایدن همچنین تاکید کرد که اگر روسیه و آمریکا می‌توانند در جنگ سرد به توافقات کنترل تسلیحاتی دست یابند، چرا همین الان این کار را انجام ندهند.بایدن گفت: نسبت به دورنمای یک توافق تسلیحاتی بزرگ جدید با روسیه خوش بین هستم چرا که این دو کشور حتی در دوران جنگ سرد هم موفق شدند به توافقاتی از این دست، برسند. ما توافقنامه‌ای برای همکاری درخصوص یک توافق کنترل تسلیحاتی بزرگ داریم. وقتی در دوران جنگ توانستیم این کار را انجام دهیم چرا الان نتوانیم. باید ببینیم در آینده چه پیش می‌آید.
ولادیمیر پوتین نیز گفت: به احتمال زیاد موضوعات بحث در این نشست برای همگان مشخص است؛ ثبات استراتژیک، امنیت سایبری، درگیری‌های منطقه‌ای، روابط تجاری و ما درباره همکاری در شمالگان نیز صحبت کردیم.روسیه و آمریکا قرار است در آینده نزدیک رایزنی‌ها درباره تمامی موضوعات مربوط به مسائل دیپلماتیک را آغاز کنند.پوتین تصریح کرد: ما همچنین توافق کردیم که وزارتخانه‌های امور خارجه روسیه و آمریکا رایزنی‌ها درباره مسائل دیپلماتیک را آغاز کنند.پوتین در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: من و بایدن با بازگشت سفرا به مسکو و واشنگتن موافقت کردیم. زمان دقیق این اتفاق معلوم نیست اما به زودی صورت خواهد گرفت.وی افزود: در رابطه با بازگشت سفرا به محل‌های کارشان یعنی بازگشت سفیر آمریکا به مسکو و سفیر روسیه به واشنگتن، توافق کردیم که این مساله حل شود و آنها به وظایفشان بازگردند. زمانبندی این موضوع یک مساله کاملا فنی است.سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا تا پایان ژوئن به واشنگتن برمی‌گردد.پوتین تصریح کرد: من معتقدم جو بایدن موافق است که توافقات مینسک تنها راه‌حل برای حل درگیری‌های شرق اوکراین هستند.
وی گفت: تا جایی که من متوجه شدم، رئیس جمهور بایدن موافق است که اساس حل درگیری‌ها در شرق اوکراین باید توافقات مینسک باشد.رئیس جمهوری روسیه همچنین اظهار کرد: مسکو و واشنگتن قرار است به دنبال تمدید اخیر پیمان استارت نو، رایزنی‌ها درخصوص گام‌های بعدی برای تضمین ثبات استراتژیک را آغاز کنند.
وی گفت: فکر می کنم برای همه این حقیقت واضح و مبرهن است که رئیس جمهور بایدن مسؤولیت را برعهده گرفته و درست به موقع تصمیم گرفت که پیمان استارت نو را برای پنج سال دیگر یعنی تا سال ۲۰۲۴ تمدید کند. بدون شک این سوال مطرح می‌شود که گام بعدی چیست. ما توافق کردیم که رایزنی‌ها در سطح بین آژانس‌ها میان وزارتخانه‌های امور خارجه آمریکا و روسیه آغاز شوند.
پوتین همچنین تاکید کرد که آمریکا و روسیه به عنوان قدرت‌های اتمی مسئولیت ویژه‌ای درخصوص ثبات استراتژیک دارند.وی گفت: آمریکا و روسیه وسئولیت ویژه‌ای درخصوص ثبات استراتژیک دارند چرا که آنها از نظر کلاهک‌های اتمی، تجهیزات مربوط به بازگشت به جو، سکوهای پرتاب و همچنین کیفیت و مدرنیته، دو ابرقدرت اتمی اصلی محسوب می‌شوند.  
پوتین همچنین تاکید کرد که در جریان دیدارش با بایدن که کاملا سازنده بود، هیچ دشمنی و خصومتی وجود نداشت.وی گفت: ما در این نشست درباره مواضعمان که در خیلی زمینه‌ها متفاوت است گفت‌وگو کردیم اما به نظر من هر دو طرف تمایل خود را برای درک طرف مقابل و پیدا کردن راهی برای نزدیک کردن مواضعمان نشان دادند.در رابطه با موضوع الکسی ناوالنی، فعال اپوزیسیون محبوس روسیه، پوتین گفت: ناوالنی خودش خوب می‌دانست که با عدم اطلاع‌رسانی به مقامات روسیه درخصوص محل اقامتش پس از ترخیص از بیمارستان، قانون روسیه را نقض کرده است.
وی افزود: ناوالنی می‌دانست که قانون روسیه را نقض کرده است. او به عنوان مجرمی که دو بار محکوم شده، باید این موضوع را بداند. می‌خواهم تاکید کنم که او آگاهانه این الزام قانونی را زیر پا گذاشت. این شخص برای درمان به خارج از کشور رفت. نیروهای مجری قانون از او نخواستند تا در یکی از ادارات پلیس حاضر شود. با این حال به محض آنکه او از بیمارستان مرخص شد و ویدئوهایی را در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرد، این شرط لازم‌الاجرا شد.


 
برچسب ها: جو بایدن