به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۲ - ۱۹:۰۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ ساعت ۱۶:۵۴
کد مطلب : ۲۷۸۲۹۸

اوج گیری تورم در کانادا پس از۱۰سال

اوج گیری تورم در کانادا پس از۱۰سال
گروه اقتصادی: نرخ تورم کانادا به بالاترین سطح ۱۰ سال اخیر رسید.
 متوسط نرخ تورم کانادا در ۱۲ ماه منتهی به می با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۳.۶ درصد رسید که این نرخ تورم، ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ قبلی برآورد شده توسط کارشناسان و بالاترین تورم ثبت شده در این کشور طی ۱۰ سال اخیر محسوب می‌شود. در بین بخش‌های مختلف، بیشترین تورم مربوط به بخش بنزین با ۴۳.۴ درصد بوده است. تورم حمل و نقل نیز ۷.۶ درصد و مواد غذایی با ۱.۵  درصد اندازه گرفته شده است. ازسوی دیگر کمترین تورم مربوط به بخش ارتباطات با منفی ۰.۴ درصد بوده است.
بانک مرکزی کانادا تا پیش از بحران کرونا بر خلاف همتای آمریکایی خود تاکنون توانسته بود نرخ تورم را در محدوده دو درصدی باقی نگه دارد و این مساله به ثبات نرخ بهره نیز کمک کرده بود.
با این حال، این بانک اعلام کرده است که تحت تاثیر شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت، نرخ تورم این کشور احتمالا در محدوده دو درصدی نوسان پیدا خواهد کرد و انتظار می‌رود که دست کم در طول شش ماهه نخست سال شاهد تداوم این وضعیت باشیم. پس از مدت‌ها تعطیلی گسترده کسب و کارها، بخش‌های مختلف اقتصادی کانادا به تدریج در حال بازگشایی هستند و روند بازگشت کارکنان به کارهای خود آغاز شده است. انتظار می‌رود به زودی مخارج مصرف کنندگان افزایش پیدا کند هر چند تا بازگشت مخارج به سطوح پیش از کرونا مدت‌ها زمان لازم است.  
طبق اعلام مرکز آمار کانادا، تورم ماهانه در ماه می با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۵ درصد رسیده است. هسته تورمی نیز که تغییرات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد تا پایان این ماه با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۲.۶ درصد رسیده است.
در بازه زمانی ۱۹۱۵ تا ۲۰۲۱، بالاترین تورم ماهانه ثبت شده در کانادا ۲۱.۶ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز منفی ۱۷.۸ درصد بوده است.  


 
برچسب ها: کانادا
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *