کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کشف اتفاقی یک لوح باستانی در مصر

30 خرداد 1400 ساعت 18:12


گروه فرهنگی: یک لوح سنگی باستانی در ارتباط با یک فرعون به طور اتفاقی در مصر کشف شد.به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام وزارت آثار تاریخی مصر، یک کشاورز در «اسماعیلیه» شهری واقع در مصر لوح سنگی ۲۶۰۰ ساله‌ای را که به دستور «فرعون آپریس» ساخته شده بود کشف کرده است. این فرعون در فاصله ۵۸۹ تا ۵۷۰ پیش از میلاد بر مصر حکمرانی می‌کرد.
 

این کشاورز زمانی که زمین را برای زراعت آماده می‌کرد این لوح سنگی تاریخی را کشف کرده و سپس این موضوع را با وزارت آثار تاریخی این کشور در میان گذاشته است.این لوح ۲۳۰ سانتی‌متر ارتفاع، ۱۰۳ سانتی‌متر عرض و ۴۵ سانتی‌متر ضخامت دارد.در بخش بالایی این لوح تصویری از خورشید بالدار و ستونی از نام «فرعون آپریس» حکاکی شده و در ادامه ۱۵ خط نوشته هیروگلیف بر روی آن حکاکی شده است.

«آپریس» در دودمان شانزدهم مصر فرمانروایی می‌کرد؛ در دوران حکمرانی این دودمان مصر استقلال داشت و اغلب «سائیس» به عنوان پایتخت کشور مورد استفاده قرار می‌گرفت.کارشناسان در تلاش هستند تا این لوح تاریخی را ترجمه کنند. «مصطفی وزیری» دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر معتقد است این لوح به عملیات نظامی تحت فرمان «آپریس» مرتبط است.


کد مطلب: 278879

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/278879/کشف-اتفاقی-یک-لوح-باستانی-مصر

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir