به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۷ - ۲۳:۵۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ ساعت ۱۴:۱۶
کد مطلب : ۲۷۹۲۴۶

فوت‌روزانه ۷ تا ۱۰نفر بر اثر نرسیدن‌عضو پیوندی

فوت‌روزانه ۷ تا ۱۰نفر بر اثر نرسیدن‌عضو پیوندی
گروه جامعه:رئیس مرکز مدیریت پیوند بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: متاسفانه روزانه در کشور بین ۷ تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی فوت می‌کنند.مهدی شادنوش رئیس مرکز مدیریت پیوند بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به آخرین وضعیت اهدای عضو در کشور، اظهار کرد: در سال ۹۸ کشور به رکورد خوبی در زمینه اهدای عضو دست یافت، به طوری که در بهمن ماه سال ۹۸ تعداد  ۱۰۷۸ اهدای عضو در ایران انجام شد.او ادامه داد: در اسفند ماه سال ۹۸ به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور و تحت تاثیر قرارگرفتن نظام سلامت ریزش ۵۰ درصدی اهدای عضو را در کشور داشتیم و موضوع پیوند عضو دچار مشکلاتی شد.

او تاکید کرد: با شیوع بیماری کرونا اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی به شدت کاهش پیدا کرده است اما در سه ماه اول امسال با توجه به اینکه شرایط بیماری کرونا در کشور بهتر شده است و مراکز درمانی عمل های جراحی را آغاز کرده اند امیدواریم آمار پبوند عضو بهتر شود.شادنوش بیان کرد: به طور کلی در سال ۹۸ سه هزار و ۲۲۳ پیوند عضو در کشور انجام شده بود که این آمار در سال گذشته به ۱۹۴۷ پیوند عضو رسید. و این تعداد پیوند عضو نشان دهنده کاهش حدود ۶۰ درصدی اهدای عضو در سال گذشته است.

او گفت: ما باید اطلاع رسانی دقیقی در زمینه مرگ مغزی داشته باشیم، زیرا از نظر علم پزشکی در مرگ مغزی امکان بازگشت بیمار وجود ندارد و شرایط او با فردی که به کما رفته کاملا متفاوت است.شادنوش افزود: با اهدای عضو افراد مرگ مغزی یک باقیات و‌صالحات برای فرد فوت شده با نجات جان افراد دیگر می ماند.رئیس مرکز مدیریت پیوند بیماری‌های وزارت بهداشت بیان کرد: در حال حاضر ۲۵ هزار نفر در لیست پیوند عضو هستند و متاسفانه روزانه بین ۷ تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو فوت می‌کنند.
برچسب ها: اهدای عضو
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *