به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ - ۰۰:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ ساعت ۱۴:۱۸
کد مطلب : ۲۷۹۲۴۷

دردناک‌ترین علائم بیماری کاوازاکی در کودکان

دردناک‌ترین علائم بیماری کاوازاکی در کودکان
گروه علمی:بیماری کاوازاکی یکی از بیماری‌های نادر است که می‌تواند باعث بروز طیفی از علائم در کودکان شود. بیماری کاوازاکی یکی از بیماری‌های عجیب و نادر در کودکان است که به طور عمومی با تب بالای ۳۸ درجه به مدت حداقل ۵ روز در بیمار تشخیص داده می‌شود. در صورتی که فرد اقدام به درمان تب نکند، این تب می‌تواند برای ۱۱ روز ادامه داشته باشد.
بیماری کاوازاکی به طور طبیعی با چهار علامت بروز می‌کند:
۱- بروز جوش در بدن به ویژه در منطقه کشاله ران
۲- قرمزی و تورم کف دست و کف پا زمانی که به تازگی بیماری شروع شده است. همچنین پوسته شدن ملایم پوست در ناحیه نوک انگشتان دست و پا در هفته دوم و سوم بیماری بروز می‌کند. احتمال آنکه بخش‌های بزرگی از پوست دستان و پا‌ها کنده شود، وجود دارد.
۳- چشم‌های پر خون (خون افتادن در چشم) که می‌تواند باعث حساسیت به نور شود.
۴- تورم غدد لنفاوی در بخش گردن که در برخی موارد با شکایت بیمار درباره گرفتگی و خشکی گردن همراه است.
۵- تحریک و التهاب دهان، لب‌ها و گلو، و نیز زبان توت فرنگی شکل

در برخی موارد بیمار ممکن است از درد‌های شکمی رنج ببرد. در یک سوم موارد فرد به طور موقت به آرتروز به همراه درد و تورم مفاصل زانوها، مچ پا و ران مبتلا می‌شود. در مواردی که کودک به بیماری کاوازاکی ناقص مبتلا شده باشد، اصلی‌ترین علائم تب بالا و التهاب است.متخصصان هنوز نمی‌دانند دلیل بروز بیماری کاوازاکی چیست اما خوشبختانه این بیماری مسری نیست. پزشکان می‌گویند در حال حاضر هیچ راهکاری برای ممانعت از ابتلا به این بیماری وجود ندارد. تنها راه تشخیص این بیماری، معاینه بالینی کودک و مشاهده علائم بیماری است.

متاسفانه شواهد نشان داده است بیماری کرونا می‌تواند در برخی افراد باعث بروز علائم بیماری کاوازاکی شود. در صورت بروز این علائم در کودکان پس از ابتلا به کووید ۱۹، بستری شدن آن‌ها در بیمارستان ضروری است. با این حال، دانشمندان می‌گویند برای تشخیص ارتباط میان ابتلا به کرونا و بیماری کاوازاکی نیازمند تحقیقات بیشتری هستند.