به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۱۸:۱۰
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۱۵ ساعت ۱۷:۰۱
کد مطلب : ۲۸۱۲۱۶

۱۴ سال حبس برای یك نامزد ریاست جمهوری

۱۴ سال حبس برای یك نامزد ریاست جمهوری
گروه بین الملل: دیوان عالی بلاروس یک نامزد سابق ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را به اتهام فساد در پرونده‌ای که عمدتا با انگیزه سیاسی شناخته می‌شود، به ۱۴ سال حبس محکوم کرد.
 ویکتور باباریکو، مدیر اجرایی سابق یک بانک تحت مالکیت روسیه، در انتخابات سال گذشته الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس را به چالش کشید. اما باباریکو دو ماه پیش از انتخابات اوت ۲۰۲۰ بازداشت شد. بازداشت او هزاران معترض را به خیابانها کشاند. در آن زمان، او رقیب اصلی انتخابات شمرده میشد.
باباریکو از زمان بازداشت در زندان به سر می‌برد و اتهامات مطرح شده را با انگیزه سیاسی می‌داند و رد کرده است. او  در پرونده اخذ رشوه و پولشویی گناهکار شناخته شد. دادگاه حکم ۱۴ سال حبس و جریمه‌ای معادل ۵۷ هزار دلار به او داد. او نمی‌تواند این حکم را در دیوان عالی به چالش بکشد.
انتخاب دوباره لوکاشنکو در سال گذشته برای یک دوره شش ساله دیگر، چندین ماه اعتراضات گسترده را به دنبال داشت که بزرگترین آن با حضور ۲۰۰ هزار تن بود. اپوزیسیون بلاروس از پذیرفتن نتایج امتناع کرده و می‌گوید تقلب صورت گرفته است. واکنش مقامها به این اعتراضات، سرکوب گسترده بود که موجب بازداشت ۳۵ هزار تن و ضرب و جرح هزاران تن دیگر شد.
اکثر رهبران اپوزیسیون بلاروس یا در زندان هستند یا کشورشان را ترک کرده اند.
برچسب ها: بلاروس