کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

ناامنی جهانی غذایی ۴۰ درصد جهش یافته است

18 تير 1400 ساعت 14:14


گروه اقتصادی: برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد پنجشنبه شب اعلام کرد که ناامنی غذایی امسال، ۴۰ درصد جهش یافته است. افزایش قیمت مواد غذایی فشارهای ناشی از جنگ‌ها، تغییرات آب و هوا و کرونا را تشدید کرده است.این برنامه اعلام کرد که حدود ۲۷۰ میلیون نفر امسال از ناامنی غذایی رنج می‌برند یا ناامنی حاد غذایی آنان را تهدید می‌کند.


 
عارف حسین یکی از کارشناسان ارشد اقتصادی برنامه جهانی غذا در این باره گفت: قیمت سرسام آور مواد غذایی دوست جدید گرسنگی شده است.وی ادامه داد: در واقع جنگ‌ها، تغییرات آب وهوایی و کووید-۱۹ در کنار هم [برای ناامنی غذایی] قرار دارند و درحال حاضر نیز قیمت مواد غذایی به این سه شاخص مرگبار پیوسته‌ است.

در گزارش این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد آمده است: با سرعت گرفتن آشفتگی‌های اقتصادی در لبنان، میانگین سالانه قیمت آرد گندم در این کشور، ۲۱۹ درصد افزایش یافته است، همچنین قیمت روغن سرخ کردنی در سوریه نیز در مقایسه با سال گذشته آن، ۴۴۰ درصد افزایش قیمت نشان می‌دهد.برنامه جهانی غذا اعلام کرد که قیمت مواد غذایی در بازارهای جهانی نیز حدود ۳۳.۹ درصد در ماه ژوئن (خرداد/ تیر) افزایش داشته است.

شاخص برنامه جهانی غذا سبد غذایی شامل حبوبات، دانه‌های روغنی، لبنیات، گوشت و شکر را ارزیابی می‌کند.
برنامه جهانی غذا که سال گذشته برنده جایزه صلح نوبل شد، همچنین اعلام کرد که حدود ۶۹۰ میلیون نفر؛ یعنی حدود ۹ درصد از جمعیت جهان، هر شب گرسنه سر بر بالین میذارند و میخوابند.امسال هدف این برنامه کمک به ۱۳۹ میلیون نفر است که بزرگترین کمک‌رسانی در طول تاریخ این نهاد سازمان ملل متحد است.


کد مطلب: 281675

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/281675/ناامنی-جهانی-غذایی-۴۰-درصد-جهش-یافته

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir