به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۷ - ۱۷:۵۳
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۲۵ ساعت ۱۱:۰۵
کد مطلب : ۲۸۲۶۵۹

شناسایی شبکه جاسوسی ایران در فیس‌بوک

شناسایی شبکه جاسوسی ایران در فیس‌بوک
گروه سیاسی: شبکه اجتماعی فیس بوک از غیرفعال کردن حدود ۲۰۰ حساب کاربری به اتهام دست داشتن در عملیات جاسوسی به نفع دولت ایران خبر داد.
فیس بوک  اعلام کرد این حساب های کاربری متعلق به اعضای یک شبکه بود که خود را به عنوان کارکنان یا عرضه کنندگان خدمات کاریابی در شرکت های صنایع دفاعی و هوا-فضا در آمریکا و کشورهای اروپایی معرفی می کردند تا متخصصان هوا-فضا و کارکنان ارتش ایالات متحده را به ''دام بیندازند. ''فیس بوک می گوید حدود ۲۰۰ نفر طعمه این گروه از جاسوسان سایبری شده اند و این شبکه اجتماعی توانسته است به بیشتر آنها در این رابطه خبررسانی کند.به گفته مایک دویلیانسکی، مدیر تحقیقات جاسوسی سایبری فیس بوک، ارزیابی موفقیت عملیات این شبکه مشکل است ولی این شبکه از منابع خوبی برخوردار بوده است.به گفته دویلیانسکی، ''بعضی از نرم افزارهای جاسوسی مورد استفاده این شبکه به وسیله شرکت محک رایان افراز در تهران تولید شده بود. ''
متخصصان امنیت سایبری این شبکه را ''تورتس شل '' به معنی پوسته لاک پشت نامیده اند.بنا بر اعلام فیس بوک، این شبکه جاسوسی با آلوده کردن دستگاه های کاربران به نرم افزارهای جاسوسی از راه های مختلف، اطلاعات آنها مانند رمز ورود به ای میل و حساب های کاربری در شبکه های اجتماعی را سرقت می کردند. دویلیانسکی گفت این گروه در گذشته بر جاسوسی از حساب های کاربری در خاورمیانه تمرکز داشت ولی از سال پیش عمده فعالیت های خود را متوجه آمریکا کرده است.
بنابر اعلام فیس بوک، این شرکت اطلاعات خود درباره فعالیت های این گروه را در اختیار دیگر شبکه های اجتماعی قرار داده است.توییتر اعلام کرده در حال بررسی این اطلاعات است و شبکه اجتماعی لینکدین هم از غیرفعال کردن تعدادی از حساب های کاربری خبر داده است.


 
برچسب ها: فیس بوک