به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۲ - ۲۰:۲۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۲۶ ساعت ۰۹:۴۱
کد مطلب : ۲۸۲۸۰۹

بازار زعفران تعریفی ندارد

بازار زعفران تعریفی ندارد
گروه اقتصادی: نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: با توجه به تعطیلات ناشی از کرونا و کاهش قدرت خرید خانوار، بازار داخلی زعفران تعریفی ندارد.غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران از ثبات قیمت زعفران در بازار خبر داد و گفت: قیمت کنونی زعفران بعد از رشد ۵ درصدی که در هفته‌های اخیر داشت، هیچ گونه تغییری نکرده است.

او حداقل قیمت هر کیلو زعفران را ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر حداقل قیمت هر مثقال زعفران ۴۰ هزار تومان و حداکثر ۷۰ هزار تومان است.میری با اشاره به اینکه صادرات زعفران کماکان در حال انجام است، بیان کرد: بنابر آمار گمرک، صادرات زعفران در اردیبهشت نسبت به سال قبل تفاوتی نداشته و در فروردین نسبت به سال ۹۹، رشد ۳۰۰ درصدی داشته است، از اردیبهشت به بعد گمرک آمار جدیدی اعلام نکرده است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه بازار زعفران داخل تعریفی ندارد، بیان کرد: با توجه به تعطیلات ناشی از کرونا و کاهش قدرت خرید خانوار، تقاضا برای خرید در بازار داخل افت داشته است.او درباره آینده بازار زعفران بیان کرد: با کاهش کرونا و رونق کسب و کارها، انتظار می‌رود که تقاضا برای خرید در بازار افزایش یابد.

میری ادامه داد: بنابر توصیه‌های مکرر به کشاورزان مبنی بر اجتناب در ازدیاد عرضه زعفران به بازار و تعجیل در فروش، قیمت هر کیلو محصول ۵ تا ۶ درصد در هفته‌های اخیر افزایش یافت و همواره با استمرار مدیریت عرضه، قیمت محصول به نرخ واقعی خود می‌رسد.

به گفته او، علی رغم افزایش هزینه‌های تولید و رشد چندبرابری قیمت تمامی محصولات کشاورزی، اما قیمت زعفران نسبت به ۲ تا ۳ سال گذشته تفاوت محسوسی نداشته است که امیدواریم با حمایت دولت از صادرات و توسعه بازار‌های جهانی بتوانیم سرانه مصرف در دنیا را افزایش دهیم تا تولید برای کشاورز مقرون به صرفه باشد.

میری با بیان اینکه ۴۷ کشور هدف صادراتی به ۶۴ کشور رسیده است، افزود: با روی کارآمدن دولت جدید و رفع مشکلات پیمان سپاری، مشکل بازگشت ارز، یکسان سازی نرخ ارز و اختلاف قیمت ارز سامانه نیما با بازار آزاد باید ترتیبی اتخاذ شود تا صادرکننده ارز را به داخل کشور آورد.

این مقام مسئول آینده تولید زعفران را منوط به قیمت دانست و گفت: اگر قیمت زعفران تغییری نکند، تولید کاهش محسوسی خواهد داشت، از این رو پیشنهاد ما به دولت جدید که در جریان مشکلات موانع تولید بوده‌اند، این است که از الان برای زعفرانی که قرار است در آینده تولید شود، نرخ مناسب بگذارند که برای کشاورز مقرون به صرفه باشد.نایب رئیس شورای ملی زعفران در پایان تصریح کرد: با توجه به شرایط خشکسالی و عدم سنخیت هزینه‌های تولید با قیمت محصول، کشاورزان رغبتی به کشت زعفران ندارند که اگر دولت اقدام جدی برای افزایش نرخ محصول در راستای حمایت از کشاورزان نداشته باشد، به دلیل عدم رغبت تولیدکننده با افت تولید روبه‌رو خواهیم شد.
مرجع : باشگاه خبرنگاران
برچسب ها: زعفران
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *