به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۷ - ۱۷:۵۳
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۲۷ ساعت ۱۲:۴۰
کد مطلب : ۲۸۳۰۲۷

اصلاح‌طلبان در شرایط افول هستند

اصلاح‌طلبان در شرایط افول هستند
گروه سیاسی: یک فعال سیاسی  گفت: جریان اصلاح‌طلبی به عنوان جریانی مهم و قابل اعتنا همواره‌ زنده بوده و اصلاح‌طلبان در دوره‌های مختلف فراز و نشیب و افول و ظهور داشتند. در شرایط امروز به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان هم از منظر حاکمیت موجود و هم از نظر اقبال جامعه در شرایط افول هستند.
 غلامرضا ظریفیان، در رابطه با لزوم اصلاح سازمانی در جریان اصلاحات با توجه به کاهش پایگاه اجتماعی این جریان، گفت: همه جریانات سیاسی به دلیل تغییر شرایط و نوع عملکرد و شکست‌ها و پیروزی‌ها در معرض سقوط و افول هستند. فضای سیاسی و جریانات سیاسی امر ثابتی نیستند. تجربه چهل ساله ایران نشان داده که جریانات سیاسی بعد از مدتی کاملا به حاشیه رفته‌اند و مجددا مورد اقبال قرار گرفته اند این فراز و نشیب جزیی از ذات فعالیت‌های سیاسی است و به نوع عملکرد و درکی که جریان از پیرامونش برقرار می‌کند، وابسته است.
او افزود: اندیشه اصلاح طلبی در جامعه ما امری پیوسته بوده و از دیرباز از دوره عباس میرزا و امیرکبیر در ایران مطرح بوده است. مساله اصلاح طلبی هرگز در ایران فراموش نشده است. جریان اصلاح طلبی به عنوان جریانی مهم و قابل اعتنا همواره‌ زنده بوده و اصلاح طلبان در دوره‌های مختلف فراز و نشیب و افول و ظهور داشتند. در شرایط امروز به نظر می‌رسد اصلاح طلبان هم از منظر حاکمیت موجود و هم از نظر اقبال جامعه در شرایط افول هستند.
ظریفیان خاطرنشان کرد: یک جریان سیاسی در چنین شرایطی فرصت بازیابی خود را پیدا می‌کند و نسبت خود را با خودش و مردم و حاکمیت رصد می‌کند تا به مناسبت آن راهبردهای خوبی برای بازسازی نسبت خود با مردم و با عرصه سیاست کسب کند این جریان با توجه به ظرفیت‌هایی که در درون مایه خود دارد می‌تواند خود را بازیابی کند و مورد اقبال قرار بگیرد، باید ببینیم چقدر به بازسازی دست می‌زند؟!.
او در پایان گفت: به نظر من اصلاح طلبی به شرط توجه پیدا کردن به این مساله می‌تواند این ظرفیت را کسب کند چون درگیر رسیدن به قدرت در حاکمیت نیستند و می‌توانند با نگاهی نقادانه نسبت به آنچه در گذشته داشتند امر بازسازی را محقق کنند. عرصه سیاست عرصه رشد و نمو و استفاده از فرصت‌ها و تبدیل تهدید، به فرصت است. تجربه نشان داده است که احزاب در ایران در دوره ای دچار فرسایش می‌شوند و اگر هوشمند باشند می‌توانند خود را بازسازی کنند.

 
برچسب ها: اصلاح‌طلبان
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *