به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ - ۲۲:۲۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۲۸ ساعت ۱۱:۴۲
کد مطلب : ۲۸۳۱۹۵

هشدار درباره ۳ بیماری مشترک دام و انسان

هشدار درباره ۳ بیماری مشترک دام و انسان
گروه جامعه:دامپزشکی استان تهران توصیه های بهداشتی برای مراسم عید سعید قربان برای جلوگیری از انتقال  بیماریهای مشترک میان انسان و دام ارائه کرد که مشروح آن در ذیل مطلب آمده است. با توجه به شرایط حاکم بر کشور از نظر شیوع بیماری کووید 19 در کشور به منظور جلوگیری از ازدیاد و تجمع افراد ضمن هماهنگی با ستاد مقابله با کرونای کشور اقدامات صورت گرفته به شرح ذیل اعلام می گردد.
1-طی هماهنگی با انجمن صنفی کشتارگاههای دام استان ، تمامی کشتارگاهها با رعایت پروتکل های بهداشتی در روز سعید قربان فعال و آماده خدمت رسانی می باشند.
2- طی هماهنگی با انجمن صنفی واحدهای بسته بندی مقرر شد ضمن عرضه گوشت بسته بندی شده با لیبل گوشت مخصوص عید سعید قربان در تمامی فروشگاههای زنجیره ای، سفارشات به صورت اینترنتی و با لیبل مخصوص عید قربان عرضه گردد.
3-طی هماهنگی با انجمن صنفی قصابی های استان تهران مقرر شد با نصب بنر و اطلاع رسانی قصابی های مورد نظر ضمن ارایه گوشت قربانی با لیبل مربوطه تذکرات لازم در خصوص رعایت اصول بهداشتی داده شود.
4-طی هماهنگی با سازمان میادین شهرداری مقرر شد مراکز سه گانه جهت عرضه بهداشتی دام ایجاد شود.
نشانی جایگاه:
1_ تهرانپارس- حکیمیه- خیابان تابا- جنب کارخانه آزمایش
2_ بزرگراه امام رضا- بعد از گردنه تنباکویی- نرسیده به بازار گل و گیاه امام رضا
3_ بزرگراه آزادگان- پایین تر از احمدآباد مستوفی- جنب پارک آزادشهر

تلفن مشترک سه مرکز شهرداری 0215505000
 اداره کل دامپزشکی استان تهران در روز عید سعید قربان با 70 اکیپ سیار ،28 اکیپ ثابت ، 79 نفر دامپزشک ،69 نفر بازرس بهداشتی گوشت و 17 ناظر شرعی آماده خدمت رسانی به هم استانی های دارد. ذبح دام در منازل و معابر به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، چرا که این اقدام می‌تواند منجر به آلودگی محیط و افزایش شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام شود و بهترین پیشنهاد این است که شهروندان محترم نذورات خود را به صورت  اینترنتی و ازمراکز بسته بندی تهیه نمایند تا کمترین مخاطرات بهداشتی  را داشته باشند.

 گوشت قربانی قبل از مصرف جهت اطمینان کامل از سلامت آن حتما به مدت 24 ساعت در دمای یخچال نگهداری شود ضمنا  شهروندان جهت پاسخ گویی در شهرستانها می توانند با شماره تلفن ادارت شهرستانی درتماس باشند و در شهر تهران با شماره  44787542-4 در ارتباط باشند.