به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۱۰ - ۱۵:۲۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ساعت ۱۷:۴۰
کد مطلب : ۲۸۳۵۴۴

حال و روز مغز بعد خوردن قهوه

حال و روز مغز بعد خوردن قهوه
گروه علمی: طبق تحقیقات انجام شده مصرف روزانه قهوه علاوه بر افزایش انرژی شما، اثرات فوق العاده‌ای بر مغز دارد. در این قسمت می‌توانید با فواید قهوه برای مغز آشنا شوید.مصرف قهوه برای بسیاری از افراد یکی از ضروری‌ترین کار‌های هنگام صبح است و بدون آن روز خود را آغاز نمی‌کنند. در واقع آن‌ها قهوه می‌خورند تا برای ادامه روز انرژی بالایی داشته باشند، اما جالب است بدانید که قهوه اثرات خاص دیگری هم روی مغز دارد که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک با آن‌ها آشنا خواهید شد.

۱. بهبود روحیه
اگر به دنبال بهبود روحیه و همزمان افزایش انرژی هستید، احتمالا نوشیدن یک فنجان قهوه، آسان‌ترین راه حل رسیدن به این مهم است. قهوه به دلیل محتوای کافئین اثرات مثبتی روی روحیه دارد.کافئین در دوز پایین یعنی کم‌تر از ۲۰۰ میلی گرم می‌تواند به بهبود روحیه کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهد خانم‌هایی که بیشتر کافئین مصرف می‌کنند، نسبت به بقیه کمتر افسردگی می‌گیرند.

۲. بهبود عملکرد ذهنی
بهبود عملکرد ذهنی در حین کار را می‌توان با مصرف قهوه شاهد بود. مطالعه‌ای در این باره روی یک گروه از افراد که قهوه مصرف می‌کردند انجام شد. گروه اول ۶۵ میلی گرم و گروه دوم ۲۰۰ میلی گرم کافئین در طول روز استفاده می‌کردند.محققان در این مطالعه به این نتیجه رسیدند که میزان هوشیاری و اضطراب در هر دو گروه یکسان است، اما عملکرد گروه دوم در انجام کار‌های ساده‌تر و یا انجام چند کار به شکل هم زمان بیشتر بوده است.

۳. کاهش خطر ابتلا به جنون
اگر سابقه خانوادگی ابتلا به الزایمر دارید یا می‌خواهید با بالا رفتن سن تان از لحاظ ذهنی سالم باشید، قهوه می‌تواند به شما کمک کند تا سلامت خود را در طولانی مدت تضمین کنید. قهوه باعث افزایش تمرکز و پایداری ذهنی شده و از افت عملکرد ذهن جلوگیری می‌کند.قهوه همچنین خطر ابتلا به جنون، آلزایمر و پارکینسون را می‌کاهد. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف سه الی پنج فنجان قهوه در طول روز تا ۶۵ درصد خطر ابتلا به آلزایمر و جنون را کاهش می‌دهد.

۴. مناسب برای حافظه
اگر مدام چیز‌ها را فراموش می‌کنید، احتمالا مصرف کمی کافئین بتواند همه چیز را تغییر دهد. قهوه آنتی اکسیدان بالایی دارد و برای عملکرد مغز مناسب است. این آنتی اکسیدان‌ها به نگهداری و تقویت سلول‌های مغزی کمک می‌کند و می‌تواند حافظه و عملکرد ذهن را بهبود ببخشد، البته اگر در طولانی مدت مصرف شود.طبق تحقیقات سال ۲۰۱۴، به عده‌ای از جوانان پلاسبو و عده‌ای دیگر ۲۰۰ میلی گرم کافئین دادند، آن‌هایی که کافئین خورده بودند، حافظه بهتری داشتند و در بلند مدت عملکرد ذهنی بهتری نسبت به گروه پلاسبو داشتند.

۵. احساس خواب آلودگی در بعضی مواقع
کافئین موجود در قهوه عاملی برای افزایش انرژی در کوتاه مدت است، اما ممکن است بعضی از افراد را نیز خسته کند، اما چگونه؟ مصرف قهوه نه تنها روی مغز اثرگزار است، بلکه قطع مصرف آن باعث می‌شود که در تعداد هورمون‌هایی مثل آدرنالین و دوپامین آشفتگی و ناتعادلی ایجاد گردد.این هورمون‌ها عامل سرحال نگه داشتن شما هستند که دچار اختلال می‌شوند. همچنین سطح آدنوزین افزایش می‌یابد و باعث احساس خستگی، سر درد خواهد شد.
برچسب ها: قهوه مغز