>> شیوع سویه دلتای ویروس کرونا در ۱۲۴ کشور - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۱۴ - ۲۰:۵۴
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۳۱ ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب : ۲۸۳۷۵۵
سازمان بهداشت جهانی اعلام كرد:

شیوع سویه دلتای ویروس کرونا در ۱۲۴ کشور

شیوع سویه دلتای ویروس کرونا در ۱۲۴ کشور
گروه جامعه: تعداد کشورهایی که در آن سویه دلتای ویروس کرونا مشاهده و ثبت شده است به ۱۲۴ کشور رسیده است؛ ۱۳ کشور بیش از هفته گذشته. در بسیاری از این کشورها، سویه دلتا به سویه غالب در همه‌گیری کرونا تبدیل شده است.در این بین دو تحقیق درباره قابلیت شیوع این سویه از ویروس کرونا و خطرات ناشی از ابتلا به آن صورت گرفته است. تحقیق نخست در چین و درباره کسانی صورت گرفته که پس از ابتلا به سویه دلتا در قرنطینه به سر برده‌اند.
در تحقیق دیگری که در کانادا صورت گرفته از شدت شیوع این بیماری و خطرات ناشی از آن برای سلامتی انسان سخن رفته است. این در حالی است که تا کنون هیچ یک از این دو گزارش در یک نشریه تخصصی منتشر نشده‌اند.
در تحقیقی که در چین صورت گرفته آمده است که علائم ابتلا به سویه دلتای ویروس کرونا خود را پس از چهار روز نشان می‌دهد. این در حالی است که این دوره زمانی در مورد دیگر انواع ویروس کرونا شش روز بوده است.افزون بر آن تجمع ویروسی سویه دلتا در افراد مبتلا ۱۲۰۰ بار بیش از تجمع ویروسی در سایر سویه‌ها بوده است. همین موضوع می‌تواند علت شیوع سریع و گسترده این سویه از ویروس کرونا را توضیح دهد.
سازمان بهداشت جهانی در ارتباط با تحقیق صورت گرفته در کانادا درباره سویه دلتا نوشته است که احتمال اینکه فرد مبتلا به این ویروس ناگزیر به انتقال به بیمارستان شود، ۱۲۰ درصد بیش از موارد ابتلا به دیگر سویه‌ها بوده است.افزون بر آن احتمال اینکه فرد مبتلا نیازمند مراقبت‌های ویژه گردد نیز ۲۸۷ درصد بیش از موارد مشاهده شده پیشین است. تحقیق کانادا نشان می‌دهد که احتمال مرگ فرد مبتلا به این سویه از ویروس کرونا ۱۳۷ درصد بیش از موارد ابتلا به دیگر سویه‌های این ویروس است.
تشدید مجدد محدودیت‌های کرونایی در اسرائیل
همه محدودیت‌های کرونایی در اسرائیل دو ماه پیش لغو شده بودند. اکنون میزان شیوع سویه دلتای کرونا افزایش یافته است. دولت اسرائیل خواستار استفاده از ماسک شده و برای تجمعات بیش از ۱۰۰ نفر محدودیت‌هایی پیش‌بینی کرده است.
شمار موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در اسرائیل به حد کشوری همچون آلمان رسیده است. به عنوان نمونه، روز سه‌شنبه ، حدود ۱۴۰۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در اسرائیل شناسایی شده است. این در حالی است که جمعیت اسرائیل یک نهم جمعیت آلمان است.
همین موضوع باعث شده که دولت اسرائیل محدودیت‌های جدیدی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در نظر گیرد. گفته می‌شود که سویه دلتای ویروس کرونا علت افزایش موارد جدید ابتلا بوده است. باید یادآور شد که موارد ابتلای شدید به کرونا در اسرائیل همچنان بسیار محدود است.دولت اسرائیل بار دیگر از سامانه "پاسپورت سبز" برای تشخیص کسانی که به طور کامل واکسینه شده یا پس از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ درمان شده‌اند، بهره می‌گیرد.
به این ترتیب تنها کسانی مجازند در محافل و مجامع بزرگ‌تر از ۱۰۰ نفر شرکت کنند که یا به طور کامل واکسینه شده‌اند، یا بهبود یافته‌اند و یا تست منفی کرونا در اختیار دارند.
این قاعده دو ماه پیش لغو شده بود. اما اکنون با توجه به افزایش موارد جدید ابتلا به کرونا، دولت اسرائیل مجددا آن را به اجرا گذارده است.افزون بر آن استفاده از ماسک نیز برای حضور در فروشگاه‌ها الزامی شده است. این در حالی است که طی ماه‌های گذشته، حتی فروشندگان نیز از ماسک استفاده نمی‌کردند.بر اساس مقررات جدید کسانی که حاضر به استفاده از ماسک نباشند، باید جریمه‌ای معادل ۲۵۰ یورو بپردازند. از پلیس اسرائیل درخواست شده است که بر استفاده مردم از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این کشور نظارت کند.
از سوی دیگر دولت از مردم این کشور درخواست کرده‌ است تعطیلات خود را در خود اسرائیل سپری کنند. این در حالی است که بسیاری از مردم اسرائیل به علت گران بودن بهای هتل در این کشور تصمیم دارند برای ایام تعطیلات به خارج از کشور سفر کنند.


 
برچسب ها: کرونا