به روز شده در ۱۴۰۰/۰۶/۲۶ - ۱۸:۰۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ ساعت ۱۱:۱۷
کد مطلب : ۲۸۴۲۳۴

افزایش غلظت آلاینده «ازن» درهوای ‌پایتخت

افزایش غلظت آلاینده «ازن» درهوای ‌پایتخت
گروه جامعه: آسمانی صاف تا قسمتی ابری گاهی همراه با وزش باد برای استان تهران و افزایش غلظت آلاینده ازن طی امروز (۳ مرداد) در برخی مناطق پایتخت به‌ویژه در ساعات بعدازظهر پیش‌بینی می‌شود.به گزارش ایسنا، طی چهارروز آینده برای استان تهران آسمانی صاف تا قسمتی ابری گاهی همراه با وزش باد و در ارتفاعات گاهی با افزایش ابر و در ارتفاعات شرقی با احتمال بارش پراکنده یا رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.
 
بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران طی ۲۴ ساعت آینده در نیمه جنوبی و غربی استان گاهی وزش باد نسبتا شدید با احتمال خیزش گرد و خاک مورد انتظار است.به دلیل پایداری نسبی جو فردا و پس فردا (۴ و ۵ مردادماه) افزایش نسبی بعضی آلاینده‌ها به‌ویژه ازن و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در نواحی پرتردد پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

بنا بر پیش‌بینی‌های انجام‌ شده در شرکت کنترل کیفیت هوا، در صبح امروز (۳ مردادماه) در مناطق پرتردد کیفیت هوا در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از عدم وزش باد مؤثر و افزایش ترافیک صبحگاهی است.همچنین افزایش تندی باد در طول روز شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها و بهبود کیفیت هوا را فراهم خواهد کرد، هرچند با حضور عوامل کافی جهت تولید آلاینده ازن، افزایش غلظت این آلاینده در برخی مناطق به‌ویژه در ساعات بعدازظهر سبب برقراری وضعیت نامطلوب کیفیت هوا خواهد شد.

کاهش تدریجی تندی باد تا شامگاه یکشنبه‌ سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در بیشتر مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.استمرار این شرایط جوی تا صبح روز دوشنبه (۴ مردادماه) و افزایش ترافیک صبحگاهی موجب افزایش غلظت آلاینده‌ها و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در مناطق پرتردد خواهد شد.

عدم وزش باد مؤثر در طی روز پراکندگی آلاینده‌ها را محدود خواهد کرد همچنین حضور عوامل کافی جهت تولید آلاینده ازن سبب افزایش غلظت این آلاینده در ساعات بعدازظهر خواهد شد و در برخی مناطق کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود. با تداوم وزش باد مؤثر تا اواخر وقت دوشنبه از غلظت ذرات معلق کاسته می‌شود و وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق برقرار خواهد بود. آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۸۴ بود و هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۹۵ است‌ و کیفیت هوا در محدوده قابل قبول است.
برچسب ها: کیفیت هوا تهران