به روز شده در ۱۴۰۰/۰۶/۲۶ - ۱۹:۵۸
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ ساعت ۱۸:۵۳
کد مطلب : ۲۸۵۰۳۳
نماینده تهران در مجلس:امروز روز مبارک و عیدی برای همه نمایندگان است

طرح صیانت فضای مجازی گامی برای رفع دغدغه رهبری

طرح صیانت فضای مجازی گامی برای رفع دغدغه رهبری
گروه سیاسی: یك نماینده  تهران در مجلس گفت: به نمایندگان مجلس درخصوص اقدام درست، صحیح و انقلابی درباره موضوع فضای مجازی تبریک می گویم، نمایندگان امروز اقدام صحیحی در رابطه با فضای مجازی انجام دادند، بنده بیش از نمایندگان دیگر دغدغه سیستان و بلوچستان را دارم و همه ما این دغدغه را داریم.
علی خضریان افزود: نمایندگان مجلس یازدهم در زمان بررسی و تصویب قانون بودجه بیشترین اعداد و ارقام را به مناطق محروم از جمله سیستان و بلوچستان اختصاص دادند، این مجلس دغدغه مناطق محروم را دارد و ما دست بوس مردم مناطق محروم هم هستیم، اما این به معنای رها کردن فضای مجازی نیست.ضمن آنکه مجلس یک نظر جمعی دارد و باید به آن احترام بگذاریم و آن را قدر بدانیم،  در مجلس گامی برای دغدغه مقام معظم رهبری برداشته شد لذا امروز روز مبارک و عیدی برای همه نمایندگان است و باید به همه آن‌ها تبریک گفت.
سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود
نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس برای آب خوزستان، کرونای سیستان و بلوچستان و مشکل واکسیناسیون جلسه غیرعلنی نداشت، اما برای طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و بررسی آن طبق اصل ۸۵ جلسه غیر علنی برگزار کرد آن هم در حالی که ایرادات اساسی به آن وارد است.
معین الدین سعیدی با خواندن بیت شعری با این مضمون شعری از دشمنان برند شکایت به دوستان، چون دوست دشمن است شکایت کجا بریم گفت: امروز روز تلخی برای مجلس بود، مجلسی که برای آب خوزستان ، سیستان و بلوچستان و کرونای سیستان و بلوچستان ،گلستان و مشکل واکسیناسیون جلسه غیررسمی نداشت، برای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی هم جلسه غیر علنی تشکیل داد و هم بررسی این موضوع را به ماده ۸۵ ارجاع داد آن هم در شرایطی که ایرادات اساسی به آن وارد بوده است.
نماینده چابهار گفت: از محضر ملت بزرگ ایران عذرخواهی می کنم، امروز روز خوبی برای مجلس نبود.
علی نیکزاد که ریاست این جلسه را برعهده داشت در واکنش به اظهارات نماینده چابهار گفت: این که بگوییم امروز روز بدی برای مجلس بود ، حرف خوبی نیست، این موضوع در جلسه غیرعلنی مطرح شد و طبق آیین نامه نیز نمایندگان موافق و مخالف صحبت کردند لذا باید برای رای نمایندگان حرمت قائل شویم. مجلس محل بحث گفت و گو بوده و رای نمایندگان تمام کننده است باید این رای را بپذیریم.نایب رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید در دموکراسی بپذیریم که تعیین کننده مصوبات مجلس رای نمایندگان است.
واکنش یک نماینده به طرح محدودسازی اینترنت
 یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  با بیان اینکه طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی میلیون ها کسب و کار اینترنتی را با بحران روبرو می کند گفت که این تصمیم‌های چشم‌ بسته مغایر با اراده مردم است.
روح الله حضرت پوربا اشاره به موافقت مجلس با بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌اجتماعی به صورت اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشت: «مجلس در وانفسای مشکلات بی‌شمار کشور طرحی مغایر با حقوق ملت را تایید کرد که وزارت ارتباطات رسما اعلام کرده است زیرساخت‌های اجرایی آن در کشور وجود ندارد و میلیون‌ها کسب و کار اینترنتی را با بحران روبه‌رو می کند.‏رای مخالف دادم.هیچ کس اجازه ندارد فعالیت‌های ارتباطی مردم را محدود و ایرانی‌ها را در عرصه بین‌الملل منزوی کند.‏این تصمیم‌های چشم‌ بسته مغایر با اراده مردم است. »
قانون اساسی، قربانی طرح صیانت از حقوق کاربران
کامبیز نوروزی حقوقدان در یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت: اصرار برخی نمایندگان برای تصویب طرح به اصطلاح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی چنان است که بخاطر آن اصول قانون اساسی را هم به راحتی نقض می کنند.
غیر از موارد متعددی از نقض حقوق بنیادینی مانند حق آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات و حق دسترسی به منابع اطلاعات که در این طرح وجود دارد ، از نظر شیوۀ طرخ در مجلس هم قانون اساسی را نقض می کنند.1-مذاکره در مورد این طرح در جلسۀ غیرعلنی نقض آشمار قانون اساسی است .
طبق اصل شصت و نهم قانون اساسی " مذاکرات مجلس شورای اسلامی باید علنی باشد و گزارش کامل آن از رادیو و روزنامۀ رسمی برای اطلاع عموم منتشر شود . " مجلس فقط برای موارد " اضطراری" و " رعایت امنیت کشور ایجاب کند "می تواند به تقاضای رئیس جمهور یا یکی از وزرا یا ده نمایندۀ مجلس جلسل غیر علنی تشکیل دهد....
در طرح صیانت از حقوق کاربران ، که در اصل باید نامش را طرح نقض حقوق کاربران در فضای مجازی گذاشت ، کدام اضطرار یا موضوع مربوط به امنیت کشور مطرح است که بخواهند با پنهانکاری و دور از چشم مردم در مورد آن بحث کنند . نمایندگان چه چیزهایی در مورد این طرح می خواهند بگویند که مردم را نامحرم دانسته و نمی خواهند ملت از آن آگاه شوند . وقتی اصرار دارند که در پشت درهای بستۀ مجلس و مخفیانه در مورد این طرح حرف بزنند و از آشکار شدن مقاصدشان نگرانند معلوم می شود که اهدافشان چیزهایی است که مردم آنها را قبول ندارند . آنها از آزادی گردش اطلاعات می ترسند و نمی خواهند ترسشان را آشکار بگویند.
2-طرفداران طرح می خواهند آن را طبق اصل 85 قانون اساسی تصویب کنند . بنا به اصل 85 " مجلس نمی تواند اختیار قانونگذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می تواند اختیار وضع بعضی از قوانین ... به کمیسیونهای داخلی خود تفویض کند." می دانیم مذاکرت صحن ، علنی است و گزارش آن از رادیو مستقیماً پخش می شود . اما مذاکرات کمیسیونهای داخلی علنی نیستند . اینجا هم باز مشاهده می کنیم نمایندگان به دنبال پنهانکاری و عمل مخفیانه اند . آنها نمی خواهند مردم از واقعیتهای تلخ و غیرقانونی پشت این طرح آگاه بشوند . اما در مورد این طرح کدام "ضرورت وجود دارد که ارجاع آن به کمیسیون داخلی را موجه کند ؟ هیچ . تنها ضرورتی که می شود گمان برد این است که گروهی از نمایندگان برای جلوگیری از آزادی های مشروع و قانونی مردم در محیط وب شتاب فراوان دارند . علاقۀ آنها این است که در سریعترین زمان ممکن دیواری بلند در برابر گردش اطلاعات بشوند و فضای نیم بند دسترسی مردم به اطلاعات را با دیوارهای سیمانی که در این طرح پیش بینی شده است مسدود کنند.ارجاع تصویب این طرح به کمیسیون داخلی نقض دیگر قانون اساسی در فرآیند بررسی مغایرت کامل با قانون اساسی دارد.
نمایندگان درحالی اصرار به تصویب این طرح دارند که نه تنها روزنامه نگاران و رسانه ها و نویسندگان ، بلکه بزرگترین استارت آپهای کشور نیز صریحاً مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده اند .رفتار برخلاف قانون اساسی و خواست عمومی مشروعیت قانونگذاری را از بین می برد.
خشم مردم را دریابید و با آن شوخی نکنید
یك فعال سیاسی ، در واکنش به مصوبه مجلس درباره اینترنت توییتی منتشر کرد.
آذر منصوری در توییت خود نوشت: می‌دانید چند درصد از کسب و کارهای خرد و متوسط و کلان با طرح صیانت از حقوق کاربران (بخوانید مسدود سازی) متوقف و تعطیل خواهد شد. با خیل عظیم این بیکاران در بحران کرونا و تحریم چه می‌کنید؟خشم مردم را دریابید و با آن شوخی نکنید.
اگر طرح مجلس، مردمی بود علنی بررسی می‌شد
 قائم مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در توئیتی نسبت به طرح مجلس در حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی واکنش نشان داد.
علی شکوری‌راد نوشت:طرح مجلس با عنوان «حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی» اگر مردمی می‌بود، در همان صحن علنی مورد بررسی قرار می‌گرفت، نه اینکه پس از دو بار خروج از دستور، اختیار تصویب آن برای اجرای آزمایشی به کمیسیون داده شود تا مباحث آن در پس پرده صورت گیرد.این کارها موجب گسست بیشتر مردم از نظام خواهد شد. 
برچسب ها: فضای مجازی
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


۱۴۰۰/۰۵/۰۶ ۲۰:۴۶
این زردی رنگ نمایندگان مجلس از غم نان و نداری مردم است کجای نماینده بی موکل که مردم در غم نانند و تو جویای شراب آفتاب چرا نطرات مرا نمایش نمی‌دهی (375203)
۱۴۰۰/۰۵/۰۷ ۱۴:۲۶
این طرح در میان دغدغه های رهبری در چه رتبه ای قرار دارد؟ (375241)