به روز شده در ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ - ۲۱:۱۵
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۷ ساعت ۱۲:۳۹
کد مطلب : ۲۸۵۰۸۰

آمریکا تحریم‌های ۵۰۰ فرد و نهاد را برنمی‌دارد

آمریکا تحریم‌های ۵۰۰ فرد و نهاد را برنمی‌دارد
گروه سیاسی: نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین، گفت: در جریان مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام٬ آمریکایی‌ها بسیاری از خواسته‌های جمهوری اسلامی را برای احیای این توافق از جمله برداشتن تحریم‌های ۵۰۰ شخص و نهاد را نپذیرفته‌اند.
کاظم غریب آبادی ، تاکید کرد که آمریکا در مذاکرات احیای برجام، بر «موضع عناد آمیز» خود اصرار داشته است.ایران و آمریکا شش دور مذاکرات غیر مستقیم با میانجیگری اعضای حاضر در توافق برجام را در وین، پایتخت اتریش، با هدف بازگشت تهران به تعهدات هسته‌ای خود و لغو تحریم‌های آمریکا انجام داده‌اند تا برجام را احیا کنند. اما به دنبال انتخابات ریاست جمهوری در ایران، فاصله میان دور ششم مذاکرات با دور بعدی طولانی شده است.
نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: آمریکایی‌ها «کل تفاهم را به پذیرش بندی در خصوص انجام گفت‌وگوهای آتی در مورد مسائل منطقه‌ای گره زدند که کاملاً با موضوع مذاکرات غیرمرتبط و مضر است.»کاظم غریب آبادی تاکید کرد: «رفع برخی تحریم‌ها و همچنین خروج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست گروه‌های تروریستی را مستقیماً به پذیرش این بند منوط کردند.»نماینده ایران همچنین اضافه کرد که در این مذاکرات آمریکا «حاضر به برداشتن تحریم‌ها علیه بیش از ۵۰۰ نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی -که توسط دولت ترامپ به بهانه‌ی غیرهسته‌ای تحت تحریم قرار گرفتند- و همچنین لغو قانون تحریمی کاتسا نشدند.»
کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۷ قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها -موسوم به کاتسا- را تصویب کرد، و این قانون مبنای قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شمول دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ قرار گرفت.در اجرای قانون کاتسا، وزارت خزانه‌داری آمریکا در اکتبر ۲۰۱۷ سپاه پاسداران را در زمره سازمان‌های تروریستی جهانی شناخت و این نیروی نظامی را تحریم کرد.
پیش از این عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران در فروردین ماه سال جاری در خصوص احیای برجام گفته بود، آمریکا برای بازگشت به برجام باید ۱۵۰۰ تحریم را رفع کند.
کاظم غریب آبادی همچنین تاکید کرد که آمریکایی‌ها در این مذاکرات حاضر به ارائه‌ تضمین در مورد «عدم تکرار رفتارهای مشابه دولت قبل در قبال تفاهم هسته‌ای نشدند.»
نماینده ایران اضافه کرد، هیات آمریکایی در مذاکرات احیای برجام درباره‌ی «فعالیت‌ها و تعهدات هسته‌ای ایران زیاده‌خواهی‌هایی را مطرح کردند که حتی فراتر از متن برجام است. » 
برچسب ها: برجام