به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۰۷ - ۰۰:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۸ ساعت ۰۸:۳۰
کد مطلب : ۲۸۵۱۴۹
ایران ۱۲ میلیون دوز تزریق كرده است

تزریق چهار میلیارد دوز واکسن کرونا در جهان

تزریق چهار میلیارد دوز واکسن کرونا در جهان
گروه جامعه: گزارش‌ها حاکی است که تاکنون بیش از چهار میلیارد دوز واکسن کرونا در جهان تزریق شده است، هرچند کشورهای فقیر همچنان تلاش می‌کنند واکسن مورد نیاز برای مقابله با این بیماری را تامین کنند.
خبرگزاری فرانسه بر اساس آمارهای رسمی گزارش داده که تا ظهر روز پنجشنبه هفتم مرداد، چهار میلیارد و ۱۴ میلیون و ۳۰۲ هزار دوز واکسن کرونا در جهان تزریق شده است.
این گزارش می‌افزاید: ۱۴۰ روز طول کشید تا یک میلیارد دوز واکسن تزریق شود، طرف چهل روز این رقم به دو میلیارد و ظرف ۲۶ روز به سه میلیارد دوز رسید. یک میلیارد اخیر ظرف ۳۰ روز تزریق شده است.چهل درصد از این رقم (۱.۶ میلیارد دوز) در چین تزریق شده است. هند با ۴۵۱ میلیون دوز و آمریکا با ۳۴۳ میلیون دوز در رده‌های بعدی هستند.
سهم ایران از این تعداد حدود ۱۲ میلیون دوز بوده که ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز آن تزریق اول بوده است.
توزیع یک میلیارد دوز واکسن آسترازنکا
شرکت تولید کننده واکسن آسترازنکا گفته که تا کنون یک میلیارد دوز از این واکسن به بیش از ۱۷۰ کشور ارسال شده است.این شرکت داروسازی گفته که از این واکسن درجریان همه گیری سود نخواهد کرد.پروفسور اندرو پولارد که مسئولیت تیم تولید واکسن آسترازنکا را در دانشگاه آکسفورد برعهده دارد، این را "لحظه ای کاملا حیرت انگیز" خواند.
به گفته او "این خبری باورنکردنی برای گروه کوچکی از دانشگاهیان در آکسفورد است که از سال گذشته بر روی این واکسن کار می کنند. این لحظه ای شگفت انگیز است."
پروفسور پولارد همچنین گفته که هنوز مسائل زیادی در مورد واکسیناسیون وجود دارد از جمله شمار زیادی در جهان که همچنان در انتظار واکسن هستند. برخی مردم در کشورهای فقیر هنوز از زیرساخت های مناسب برای واکسیناسیون برخوردار نیستند."او ابراز امیدواری کرد که با تولید یک میلیارد دوزدیگر در مرحله دوم، مشکل توزیع ناعادلانه واکسن حل شود.
تزریق دوز سوم واکسن کرونا در اسرائیل  
دولت اسرائیل به عنوان اولین کشور در جهان تصمیم گرفته که برای مقابله با ویروس کرونا دوز سوم واکسن کرونا را به افراد بالای ۶۰ سال تزریق کند.
این تصمیم هنوز بصورت رسمی اعلام نشده، اما رسانه های محلی گفته اند که از واکسن فایزر به عنوان بوستر استفاده خواهد شد.
اسرائیل از نظر سرعت واکسیناسیون در جهان پیشگام بوده است. وزارت بهداشت اسرائیل از زمان ظهور گونه دلتا از کاهش اثربخشی واکسن خبر داده است.
معمای بریتانیا؛ کاهش آمار ابتلا به کرونا
سویه دلتای که در اروپا نخست در بریتانیا مشاهده شد حالا به اکثر کشورهای اروپایی سرایت کرده و آمار ابتلا در آنها بالا رفته است. به‌رغم لغو محدودیت‌ها در بریتانیا، آمار ابتلا در این کشور به طور مرتب رو به کاهش است.
موقعیت کرونایی بریتانیا برای دانشمندان تبدیل به یک معما شده است. بریتانیا نخستین کشور اروپایی بود که نوع دلتای ویروس کرونا در آن مشاهده شد. حالا که اکثر کشورهای اروپایی به دلیل شیوع این سویه دوباره درگیر شده و در برخی از آنها مقررات  و محدودیت‌ها تا حدودی بازگشته است، بریتانیا "روز آزادی" از ویروس کرونا را جشن گرفته است.
اوایل هفته گذشته بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا بیشتر محدودیت‌های مربوط به پاندمی را لغو کرد و اعلان "روز آزادی" کرد. از هفت روز پیش به این سو آمار مبتلایان به کووید ۱۹ به طور مرتب کاهش داشته است. این در حالی است که این آمار در اکثر کشورهای اروپایی به علت سویه دلتا رو به افزایش است.
چطور چنین چیزی ممکن است؟ گزارشگر رادیو سوئیس SRF در لندن علل گوناگونی را برای این امر برمی‌شمارد از جمله بهتر شدن هوا، تعطیلی مدارس و پایان بازی‌های فوتبال جام ملت‌های اروپا که دیدارهای نهایی آن همگی در لندن برگزار شد.به گفته هنریته انگ‌برزن از دو هفته پیش که بازی‌های فوتبال پایان گرفته، آمار ابتلا به کرونا نیز رو به کاهش گذاشته است. او اما می‌گوید این وضعیت ممکن است تغییر کند چرا که از ده روز پیش تقریبا تمامی محدودیت‌های مربوط به کرونا در بریتانیا برداشته شده است. در نتیجه ممکن است در روزهای آینده آمار ابتلا دوباره افزایش یابد.دو موج قبلی کرونا در بریتانیا تنها توسط تعطیلی‌های گسترده برطرف شدند اما دانشمندان امیدوارند که این موج به دلیل ایمنی جمعی در اثر واکسیناسیون و ابتلای تعداد زیادی از مردم به کووید ۱۹ برطرف شود و نیازی به تعطیلی‌های گسترده نباشد.
بریتانیا در حال حاضر بالاترین آمار واکسیناسیون در اروپا را دارد. ۹۰ درصد جمعیت این کشور دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.
چرا آمار مرگ و میر بالاست؟
با وجود پایین رفتن آمار ابتلا به کووید ۱۹، میزان مرگ و میر بر اثر این بیماری همچنان در بریتانیا بالاست. این رقم هم اکنون به بالاترین حد در چهار ماه گذشته رسیده است. گزارشگر سوییسی مقیم لندن اما می‌گوید در تمام موج‌ها همینطور بوده است.
هنریته انگ‌برزن می‌گوید: «آمار مرگ و میر در مقایسه با آمار ابتلا همیشه با تاخیر زمانی افزایش می‌یابد.» در توضیح علت این امر می‌توان گفت که به عنوان مثال وقتی یک فرد سالمند به کرونا مبتلا می‌شود معمولا حداقل یک هفته یا بیشتر طول می‌کشد تا حالش وخیم شده و به بیمارستان منتقل شود و در نهایت جانش را از دست بدهد. این تاخیر زمانی میان آمار ابتلا و مرگ و میر به همین علت است.از این گذشته آمار مرگ و میر در موج جدید کرونا در بریتانیا همچنان بسیار کمتر از مرگ و میر در دو موج قبلی است و علت آن هم واکسیناسیون سراسری است.
به چه نکاتی باید توجه کرد؟
یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید همواره مد نظر قرار بگیرد، آمار بیمارانی است که در بیمارستان بستری می‌شوند. این آمار مهمترین عامل برای تخمین درست میزان شیوع ویروس است. آمار بستری اما در بریتانیا هنوز پایین نیامده است.
گزارشگر رادیو سوئیس دلیل این امر را در سیستم به شدت آسیب‌دیده بهداشت و درمان در بریتانیا می‌داند. او می‌گوید این سیستم به طور مزمن دچار کمبود بودجه است و به همین دلیل روند درمان بیماری‌ها بسیار به کندی صورت می‌گیرد. حتی بسیاری از درمان‌های سرطان نیز متوقف شده‌اند.
هنریته انگ‌برزن می‌گوید: «در حال حاضر پنج میلیون نفر در بریتانیا منتظر درمان هستند. بیمارستان‌ها برای گذشتن از این ترافیک نیاز به کمی تنفس دارند. به همین دلیل بازگشایی تمامی مراکز و رفع همه تعطیلی‌ها خطرناک است.»او می‌گوید حتی افزایش اندک آمار ابتلا می‌تواند برای بیمارستان‌ها دشوار و دردناک باشد چرا که تخت‌های بخش مراقبت ویژه به سرعت پر می‌شوند.
با همه این احوال بریتانیا همچنان برای دانشمندان یک مورد جالب توجه است؛ تنها کشور اروپایی که ۹۰ درصد ساکنانش یک دوز واکسن را دریافت کرده‌اند. حالا باید دید ویروس کرونا در این کشور چگونه نسبت به این ایمنی همگانی واکنش نشان می‌دهد.