به روز شده در ۱۴۰۰/۰۶/۲۶ - ۱۹:۵۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۸ ساعت ۱۱:۰۳
کد مطلب : ۲۸۵۲۰۳

رئیسی چگونه مشكلات كشور را حل می‌كند؟

رئیسی چگونه مشكلات كشور را حل می‌كند؟
گروه سیاسی: در روزهایی که دولت دوازدهم آخرین روزهای عمر خود را می‌گذارند و در حال انجام اقدامات واگذاری دولت به رئیس جمهور بعدی یعنی ابراهیم رئیسی است، مشکلات جدی مانند خشکسالی و کمبود آب در برخی از استان‌ها از جمله خوزستان و قطعی مکرر برق گریبان کشور را گرفته و دولت ناتوان برای حل این مشکلات است. در این میان این سوال پیش می‌آید که مهمترین چالش‌های پیش روی دولت سیزدهم بعد از روی کار آمدن چه خواهد بود و دولت برای رفع این مشکلات چه اقداماتی را باید انجام دهد.
یك عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی،  در این خصوص اظهار کرد: یکی از مهمترین چالش‌های دولت آقای رئیسی این است که تصور کند با یکدست‌سازی نظام مشکلات کشور کاهش پیدا می‌کند. تنها بخشی از مشکلات داخل کشور مربوط به رقابت‌های درونی و ناهماهنگی‌ها بوده است و باز هم خواهد بود. اگرچه در سطح جلوه نکند ولی در عمق این اختلافات وجود خواهد داشت.
محمدصادق جوادی حصار ابراز عقیده کرد: بحث بعدی چالش‌ها پیش روی دولت‌، چالش‌های اقتصادی خواهد بود که تا کنون منابع اقتصادی لازم برای عبور از این مشکلات و بحران‌های اقتصادی در اختیار دولت‌ها نبوده و الان هم نیست‌.
وی با اشاره به اینکه تا کنون دولت به عنوان مقصر مشکلات اقتصادی مطرح می‌شده است، بیان کرد: این امر بزرگترین چالشی است که دولت بعدی نیز با آن روبه‌رو است‌ که دولت قبل را مسئول ناکارآمدی‌ها جلوه‌ می‌دادند. مشخص نیست که از حالا به بعد چه کسی را می‌خواهند مسئول این ناکارآمدی‌ها جلوه دهند. یا باید بگویند کمبود سرمایه یا ناهماهنگی‌های داخلی که هرکدام را به عنوان علت بیان کنند، اولین مخالفین این گفتمان‌ها خودشان بوده‌اند.جوادی حصار اضافه کرد: اگر دولت بعدی به سمت حل بحران‌های بین‌المللی، احیای برجام و مذاکره برای لغو تحریم‌های آمریکا برود، این سوال مطرح است که اگر مشکلات اقتصادی متوجه این موارد بود، چرا در گذشته برای حل این مشکلات هیچ تلاشی صورت نمی‌گرفت؟ و اگر دولت می‌خواست گامی در این رابطه بردارد بیشترین مخالفت‌ها از سمت همین افراد بود و مشکلات را گردن ناکارآمدی‌های دولت می‌انداختند.
وی رقابت‌های درون مجموعه‌ اصولگرایان را از مهمترین مشکلات پیش روی دولت بعدی دانست و افزود: اصولگرایان تحت عنوان مخالفت با جریان اصلاحات به صورت مقطعی متحد می‌شوند، ولی زمانی که این موانع از سر آن‌ها برداشته شود، قطعا مشکلاتشان بروز خواهد کرد. چنانچه در دوره آقای احمدی‌نژاد نیز این مشکلات بروز کرد. در این دوره نیز گفته می‌شد با یکدست سازی کشور مشکلات را در کشور از سر راه برمی‌داریم  ولی این اتفاق نیفتاد و مشکلات مضاعف شد. احتمال بروز مجدد این اختلافات وجود دارد چون از حالا به بعد اصولگرایان دیگر مانعی به اسم اصلاح‌طلبان را بر سر راه خود نمی‌بینند و احتمالا بر سر تقسیم مسئولیت‌ها با یکدیگر اختلافات جدی پیدا خواهند کرد.