به روز شده در ۱۴۰۰/۰۶/۲۶ - ۱۹:۵۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۰۸ ساعت ۱۱:۲۹
کد مطلب : ۲۸۵۲۱۸

کدام‌یک از انواع زعفران‌ اصل ایرانی برای مصارف روزانه انتخاب بهتری است؟

گروه کسب وکار: متداول‌ترین زعفرانی که در بازار داخلی و خارجی عرضه می‌شود، زعفران سَرگُل است.
علت این امر رشته‌های زیبا و تماما‌ً قرمز این زعفران است و به همین دلیل، بیشترین میزان تولید داخل نیز به زعفران سَرگُل اختصاص دارد. علت نام‌گذاری این زعفران، جدا کردن کلاله از خامه، از قسمت بالای سه شاخه شدن رشته‌های زعفران است. به عبارت دیگر، می‌توان گفت که این نوع زعفران، سَرِ گُلِ زعفران خواهد بود.اما غیر از زعفران سَرگُل، انواع دیگری از این محصول نیز تولید و عرضه می‌شوند که خواصی کاملاً مشابه زعفران سَرگُل دارند، اما شکل ظاهری و قیمت آن‌ها متفاوت است. شما با کدام‌یک از انواع زعفران آشنا هستید؟ آیا می‌دانید کدام‌یک از انواع زعفران اصل که در ایران تولید و عرضه می‌شوند، بیشترین مقدار فروش را به خود اختصاص داده‌اند؟ آیا می‌دانید برای من و شما، به‌عنوان یک مصرف‌کننده، خرید کدام نوع زعفران انتخاب بهتر و مناسب‌تری خواهد بود؟

انواع زعفران ایرانی اصل
حالا که با زعفران سَرگُل آشنا شدید، وقت آن رسیده تا با انواع دیگر زعفران اصیل ایرانی نیز آشنا شوید. زعفران در شش دسته اصلی سَرگُل، سوپرنگین، نگین، پوشال، دخترپیچ یا دسته و کُنج (خامه) تقسیم‌بندی می‌شود. خواص تمامی این زعفران‌ها مشابه یکدیگر است اما قدرت رنگ‌دهی، شکل ظاهری و قیمت متفاوتی دارند. بنابراین شما با شناخت انواع زعفران ایرانی اصل و با توجه به نیاز و بودجه خود، می‌توانید بهترین آن‌ها را انتخاب کنید. در ادامه با انواع زعفران آشنا خواهید شد.

زعفران سَرگُل
همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، زعفران سَرگُل، از جدا کردن کلاله از قسمت بالای سه شاخه شدن رشته‌های زعفران به‌دست می‌آید. بنابراین زعفران سَرگُل تماماً قرمز بوده و فاقد قسمت خامه است، ازاین‌رو به آن زعفران All Red نیز گفته می‌شود. رنگ‌دهی زعفران سرگل، بالا بوده و معمولاً بین ۲۱۰ تا ۲۷۰ است. رشته‌های این زعفران یک‌دست هستند اما طول آن‌ها کاملاً مشابه یکدیگر نیست. زعفران سرگل معمولاً از الک کردن زعفران پوشال به‌دست می‌آید.

زعفران نگین
زعفران نگین از جدا کردن کلاله از قسمت پایین سه شاخه شدن رشته‌های زعفران به‌دست می‌آید. زعفران نگین نیز مانند زعفران سرگل فاقد خامه بوده و در نتیجه کاملاً قرمز رنگ است. اما به دلیل اینکه از قسمت پایین سه شاخ شدن رشته‌های زعفران به‌دست می‌آید، یک‌دست بوده و کلاله‌ها تقریباً هم اندازه است. قدرت رنگ‌دهی زعفران نگین، کاملاً مشابه زعفران سرگل بوده و تمامی خواص رشته زعفران را دارد. پس از زعفران سرگل، زعفران نگین بیشترین میزان مصرف داخلی و خارجی را به خود اختصاص داده است.

زعفران سوپر نگین
زعفران سوپر نگین، نوعی از زعفران نگین است که خاصیت رنگ‌دهی بالایی داشته و کلاله‌های آن، ضخیم تر و درشت تر از حد معمول است. به همین علت، در کشورهای اروپایی و عربی طرفداران زیادی دارد و در صادرات، از آن استفاده می‌شود.

زعفران پوشال

اگر کلاله‌های زعفران را از 2 الی ۳ میلی‌متر پایین‌تر از محل سه شاخه شدن هر رشته زعفران جدا کنند، زعفران پوشال به‌دست خواهد آمد. زعفران پوشال از لحاظ خواص، تفاوتی با زعفران نگین و سرگل نداشته و تنها در ظاهر، اندکی متفاوت خواهد بود. رشته‌های زعفران پوشال دارای یک بخش بسیار کوچک زرد رنگ از خامه هستند که به‌عنوان نشانه زعفران پوشال شناخته می‌شود. رنگ‌دهی زعفران پوشال تقریباً مشابه زعفران نگین و سرگل است و تمامی خواص رشته زعفران را دارد، اما به دلیل اینکه بخشی از آن را خامه تشکیل داده، قیمت پایین‌تری در مقایسه با زعفران نگین و سرگل خواهد داشت.

زعفران دخترپیچ یا زعفران دسته
 
داستان نام‌گذاری زعفران دخترپیچ که به آن زعفران رشته کامل نیز گفته می‌شود، بسیار جالب است. زعفران دخترپیچ شامل تمام کلاله و تمام خامه است و نحوه بسته‌بندی آن به گونه‌ای است که به صورت یک دسته عرضه می‌شود و به همین دلیل، به آن زعفران دسته نیز گفته می‌شود. اما علت اصلی نامگذاری آن با نام زعفران دخترپیچ، این است که در گذشته، تنها بانوان یک روستا برای بسته‌بندی این نوع زعفران اقدام می‌کردند، در نتیجه به آن نام دخترپیچ را داده‌اند.
همان‌طور که اشاره کردیم، زعفران دخترپیچ شامل تمام کلاله و تمام خامه است؛ در نتیجه، خواص یک رشته کامل زعفران را دارد. قدرت رنگ‌دهی زعفران دخترپیچ در مقایسه با زعفران سرگل، نگین و پوشال کمتر بوده اما از لحاظ خواص، مشابه آن‌ها است. از طرفی به دلیل اینکه زعفران دخترپیچ شامل تمام خامه است، در مقایسه با زعفران سرگل، نگین و پوشال قیمت پایین‌تری خواهد داشت.
جالب است بدانید که اگر کسی شرایط تشخیص زعفران اصل از تقلبی را نداشته باشد، به او پیشنهاد می‌کنند تا زعفران دخترپیچ را خریداری کند. چرا که به علت وجود خامه در این نوع زعفران، امکان تقلب بسیار اندک است. بنابراین با خیالی آسوده می‌توانید یک زعفران اصل و ارگانیک با قیمتی مناسب خریداری کنید.

زعفران کُنج
زعفران کنج شامل تمام خامه است و در نتیجه، در این نوع زعفران هیچ بخشی از کلاله وجود نخواهد داشت. بنابراین رشته‌های زعفران کُنج تماماً زرد رنگ هستند. قدرت رنگ‌دهی زعفران کنج بسیار پایین بوده و قیمت آن نیز در مقایسه با انواع زعفران اصیل ایرانی، پایین‌تر خواهد بود.
حالا که با انواع مختلف زعفران آشنا شدید، می‌توانید با توجه به نیاز و بودجه خود، یکی از انواع زعفران ایرانی اصل را خریداری کنید. محصولاتی که در این مقاله معرفی شدند، یعنی زعفران سرگل، زعفران نگین، زعفران سوپر نگین، زعفران پوشال و زعفران دخترپیچ، همگی جزو محصولاتی هستند که توسط مجموعه زعفران عطرین عرضه می‌شوند. مجموعه عطرین، مرجع خرید آنلاین زعفران است و می‌توانید انواع زعفران اصل معرفی شده در این مقاله را در بسته‌بندی‌ها و وزن‌های متنوع و به صورت آنلاین، از این فروشگاه خریداری کنید. اگر قصد خرید اینترنتی زعفران را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا محصولات عرضه شده در سایت زعفران عطرین (www.atrinsaffron.com) را بررسی کرده و با مقایسه قیمت‌ها، بهترین محصول را خرید کنید.