به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۰۲ - ۲۲:۱۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۱ ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب : ۲۸۵۸۲۳

گرانی ارتباطی به مرغدار ندارد

گرانی ارتباطی به مرغدار ندارد
گروه اقتصادی: حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه گرانی مرغ در بازار ارتباطی به مرغداران ندارد، اظهار کرد: آمار‌ها نشان می‌دهد که در خرداد ۱۱۳ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفته که با این وجود کمبودی در سطح عرضه نداریم.وی با اشاره به اینکه عرضه روزانه ۶ هزار و ۲۰۰ تن مرغ در سطح کشور نیاز بازار را پوشش می‌دهد، افزود: آمار‌ها نیاز به راست آزمایی دارد چرا که در صورت صحت آمار، انحرافاتی در بازار رخ می‌دهد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

اسداله نژاد با اشاره به اینکه التهابات بازار مرغ ارتباطی به تولید ندارد، بیان کرد: مشکلات بازار مرغ مربوط به توزیع است، حال عرضه با نرخ ۴۰ هزار تومان ارتباطی به مرغداران ندارد.نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با بیان اینکه مرغدار مسئول قیمت و توزیع نیست، گفت: مرغداران مسئول تولید و عرضه تا کشتارگاه هستند، حال اینکه بعد از کشتار چه اتفاقی در بازار رخ می‌دهد، ارتباطی به مرغدار ندارد.

وی ادامه داد: اکثر واحد‌های تولیدی با نرخ مصوب ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان مرغ تولیدی را توزیع می‌کنند و تنها تعداد معدودی از تولیدکنندگان بنابر توافق با کشتارگاه‌ها ۵۰۰ تا یک هزار تومان بالاتر عرضه می‌کنند که با این وجود مرغ تولیدی نباید بالاتر از نرخ مصوب، حداکثر ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان در بازار بدست مصرف کننده برسد.

اسداله نژاد عرضه با نرخ‌های بالاتر را ناشی از مشکلات سیستم توزیع و نظارت دانست و گفت: با توجه به سودجویی دلالان بعد از کشتارگاه، دستگاه‌های مسئول باید نظارت بیشتری داشته باشند چرا که عرضه با قیمت‌های بالاتر را قبول نداریم.نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی تعریفی ندارد، بیان کرد: با وجود گذشت بیش از ۱۵ روز از جوجه ریزی واحد‌های مرغداری، هنوز سهمیه‌ای برای آن‌ها درنظر گرفته نشده است که با این وجود حدود ۱.۵ دوره تولید را بدون دریافت نهاده انجام دادند، این درحالی است که مرغداران مرغ تولیدی را به مراکزی که جهاد معرفی کرده، تحویل دادند که با استمرار این روند مرغداران توان مالی لازم را ندارند.

این مقام مسئول از افزایش ۵۰۰ تومانی نرخ جوجه یکروزه خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت هر قطعه جوجه یکروزه به ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار تومان رسیده، درحالیکه قیمت مصوب ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است.وی قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم را ۳۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: علی رغم افزایش هزینه‌های تولید، اصلاح قیمت صورت نگرفته است که با این وجود مرغداران کماکان با نرخ ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان عرضه می‌کنند که امیدواریم سیاست گذاری دولت بعد به گونه‌ای باشد که سودجویی در بحث مرغ به حداقل برسد.

اسداله نژاد با اشاره به اینکه عمده مشکلات فعلی در حوزه مرغ، مدیریتی است، بیان کرد: رفع معضلات در دولت آینده به دلیل فراهم بودن زیرساخت‌ها وجود دارد و مشکلات فعلی عمدتا مدیریتی است تا ساختاری. از این رو با تغییر مدیران، اصلاح رویکرد‌ها و رفع نواقص به راحتی قابل حل خواهد بود.نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی درباره تاثیر تنش‌های گرمایی بر تولید مرغ بیان کرد: هم اکنون با خنک شدن هوا، تنش‌های گرمایی در استان‌ها کاهش یافته است، اما به طور معمول تلفات ناشی از تنش‌های گرمایی ۱۵ تا ۲۰ درصد است.وی در پایان تصریح کرد: بنابر آمار در تیرماه ۱۱۹ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفته که درصورت صحت آمار نیاز بازار به راحتی تامین می‌شود.
مرجع : باشگاه خبرنگاران
برچسب ها: قیمت مرغ
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *