به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۰۴ - ۲۱:۲۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۲ ساعت ۱۲:۱۰
کد مطلب : ۲۸۶۰۸۹

تاثیردارو‌های ضدکلسترول درکاهش ابتلا به کرونا

تاثیردارو‌های ضدکلسترول درکاهش ابتلا به کرونا
گروه علمی:دانشمندان آمریکایی می‌گویند مصرف دارو‌های ضدکلسترول شامل استاتین‌ها می‌تواند میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ را کاهش دهد.همه گیری کرونا وارد دومین سال خود می‌شود. براساس آمار‌های رسمی، این ویروس تاکنون نزدیک به ۲۰۰ میلیون نفر را آلوده کرده و بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن را به کام مرگ کشانده است. گرچه افزایش سطح واکسیناسیون عمومی در کشور‌های مختلف از شمار تلفات این همه گیری کاسته است، اما گسترش سویه‌های جدیدی مانند دلتا باعث افزایش نگرانی‌ها درباره خیزش دوباره این ویروس شده است.

با این حال، دانشمندان تلاش می‌کنند در کنار واکسیناسیون، دارو‌های موثری نیز برای مقابله با این ویروس معرفی کنند. به تازگی محققان آمریکایی از تاثیرگذار بودن دارو‌های مرتبط با کلسترول در کاهش شدت علائم کرونا در بیماران خبر دادند.

بر این اساس، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا اقدام به مطالعه بر روی بیش از ۱۰ هزار مبتلا به کووید ۱۹ که در ۱۰۴ بیمارستان در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر بستری بودند، کردند. در ابتدای همه گیری کرونا محققان بر این باور بودند دارو‌های پایین آورنده سطح کلسترول بد خون شامل استاتین‌ها به دلیل خواص ضدالتهابی که دارند برای بیماران کرونایی مناسب هستند.

محققان آمریکایی در مطالعات خود پی بردند که استاتین‌ها به دلیل پایین آوردن سطح کلسترول و نیز فشار خون می‌توانند به ثبات حال بیماران کرونایی و به ویژه آن‌هایی که از فشار خون بالا رنج می‌برند، کمک کنند. همچنین تحقیقات نشان داد مصرف استاتین‌ها در بهبود حال بیماران کرونایی تاثیر گذار است.

در این تحقیقات دانشمندان اقدام به بررسی بیماران با میانگین سن ۶۶ سال و سطح فشار خون بالا کردند. این افراد پس از دریافت دز مشخص از داروی استاتین شاهد پیشرفت چشمگیر در بهبود بیماری بودند. مصرف استاتین باعث کاهش ۴۶ درصدی میزان مرگ و میر و کاهش ۲۵ درصدی خطر تشدید علائم کرونا و وخامت حال بیمار شد.

یکی از محققان در این باره می‌گوید: شواهد متقن نشان داد مصرف استاتین به طور چشمگیری خطر مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد. ما امیدواریم تحقیقاتمان انگیزه‌ای باشد برای بیماران تا دارو‌های تجویز شده از سوی پزشکان را برای درمان موثر بیماری کرونا مصرف کنند.محققان می‌گویند مصرف دارو‌های کاهش دهنده فشار خون نیز به تنهایی باعث کاهش ۲۷ درصدی نرخ مرگ و میر در بیماران شده است.
برچسب ها: ویروس کرونا
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *