به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۰۶ - ۱۰:۳۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۳ ساعت ۱۳:۳۱
کد مطلب : ۲۸۶۳۰۸

دولت تکلیف ارز 4200 تومانی را روشن کند

دولت تکلیف ارز 4200 تومانی را روشن کند
گروه اقتصادی:رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت تکلیف نرخ ارز ترجیحی با نرخ 4200 تومانی را مشخص کند، گفت: باید سیاست‌ حمایتی تخصیص ارز ترجیحی به واردات کالا‌های اساسی برای حمایت از اقشار آسیب پذیر باشد. استمرار ارز ترجیحی به صلاح کشور نیست. محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه این گفتگو با بیان اینکه دولت هرچه سریعتر تکلیف نرخ ارز ترجیحی (نرخ چهار هزار و دویست تومانی) را مشخص کند، گفت: باید سیاست‌های حمایتی تخصیص ارز ترجیحی به واردات کالا‌های اساسی برای حمایت از اقشار آسیب پذیر باشد. استمرار ارز ترجیحی به صلاح کشور نیست.

وی گفت: باید دولت بر تخصیص ارز ترجیحی نظارت داشته باشد تا باعث نابودی تولید و قاچاق معکوس نشود. نوسانات و بی ثباتی قیمت‌ها در بازار‌های مختلف، یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های مردم و فعالان اقتصادی در حال حاضر است. از ابتدای سال ۱۳۹۹ تورم سالیانه روند صعودی گرفته و تورم ماهیانه نیز در تیرماه ۱۳۹۹ به بالاترین سطح خود از آبان ماه ۱۳۹۷ رسید.

پورابراهیمی با بیان اینکه دولت دوازدهم، تدبیر و امید، به دلایل مختلف اصلاح ساختار بودجه را دستور کار خود قرار نداد، افزود: برخلاف تاکید مقام رهبری اصلاح ساختار بودجه در سال ۹۸ انجام نشد یا با ۴ ماه تاخیر انجام شد. بازار ارز نیز از این بحران بی نصیب نبوده و قیمت ارز از ابتدای سال ۹۹ تاکنون رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. اگرچه دولت برای کنترل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت ها، واردات بسیاری از کالا‌های اساسی با ارز ترجیحی (نرخ چهار هزار و دویست تومانی) را در نظر گرفت، اما این اقدام دولت از همان ابتدا با، اما و اگر‌های فراوانی روبرو بود.

وی کسری بودجه امسال (۱۴۰۰) دولت را بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: جبران این کسری بودجه در اولویت کار دولت جدید است. تاکنون هیچ گونه اصلاح ساختار بودجه سنواتی در دولت گذشته انجام نشده است.رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از فشار اقتصادی بیش از این بر مردم گفت: دولت باید مابه التفاوت نرخ ارز ترجیحی با نرخ بازار ارز را محاسبه کرده و به روش معقول به مردم بازگرداند.وی از دولت سیزدهم خواست قوانین اقتصادی را به جد اجرا کند. پور ابراهیمی گفت: دولت دوازدهم هیچ شاخص اقتصادی سالمی را برجا نگذاشته است.

دولت سیزدهم؛ عجله نکن!
پیشکسوت و کارشناس مسائل اقتصادی گفت: دولت جدید برای اصلاح امور اقتصادی معیوب ابتدا تشخیص درست و سپس اقدام مناسب کند.محمد خوش چهره کارشناس مسائل اقتصادی اقتصاد کشور را به روایتی بیمار خواند و گفت: درک صحیح مفاهیم مشکلات بسیار مهم است. اقتصاد کشور از مشکلاتی مانند تورم و توزیع نامناسب ثروت رنج می‌برد. صرف ذکر علائم اقتصاد بیمار برای اهل فن قابل قبول نیست. دیدن این علائم برای افراد عادی هم میسر است درحالی که کارشناسان و اهل فن علت‌های بیماری اقتصادی را تشخیص می‌دهند و برای درمان آن اقدام به تحلیل می‌کنند.

پیشکسوت و کارشناس مسائل اقتصادی نیمی از اصلاح امور اقتصادی کشور معیوب را تشخیص مناسب عنوان کرد و افزود: نباید در درمان اقتصاد بیمار کشور تعجیل و یکجانبه نگری کرد. درمان درد اقتصاد امروز را باید از ۴ دوره دولت گذشته جستجو کرد.خوش چهره شباهت‌های ۴ دوره دولت‌های گذشته را وابستگی به "خام فروشی نفت" و "واردات" کالا اعلام کرد و نتیجه گرفت: دولت‌ها یکی پس از دیگری در این دو قلم رکورد شکستند. حاصل این عملکرد آسیب پذیری اقتصاد و تاثیر تحریم‌ها است.وی به دولت سیزدهم توصیه کرد با عجله تصمیم نگیرد.خوش چهره با بیان اینکه اقتصاد ایران مصدوم و شدید تر از یک بیماری است، گفت: کاهش ارزش پول ملی در حکم از بین رفتن شریان حیاتی اقتصاد کشور است.