به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۰۶ - ۱۱:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۳ ساعت ۱۴:۰۲
کد مطلب : ۲۸۶۳۱۴

سودآورترین شرکت در جهان معرفی شد

سودآورترین شرکت در جهان معرفی شد
گروه اقتصادی: طبق جدیدترین لیست «Fortune Global 500» برای سال مالی ۲۰۲۱، اپل حالا سودآورترین شرکت دنیاست و از نظر میزان درآمد هم در رتبه ششم قرار دارد.طبق فهرست فورچون جهانی ۵۰۰، این غول کوپرتینویی حالا درآمدی برابر ۲۷۴.۵۱۵ میلیارد دلار دارد که ۵۷.۴۱۱ میلیارد دلار آن سود است. اگرچه با رشد قابل توجهی در مقایسه با سال ۲۰۲۰ روبه‌رو نیستیم اما همین میزان سود هم باعث شده که اپل به عنوان سودآورترین شرکت در صدر این لیست قرار بگیرد.

سودآورترین کمپانی‌های جهانی در ۲۰۲۱
پس از اپل، غول نفتی عربستانی یعنی آرامکو به چشم می‌خورد. آرامکو با سود ۴۹.۲۸۷ میلیارد دلاری، حالا دومین کمپانی سودآور در جهان است. در رتبه سوم سافت‌بانک با سود ۴۷.۰۵۳ میلیارد دلار قرار گرفته و در مقام چهارم بانک صنعتی و بازرگانی چین با سود ۴۵.۷۸۳ میلیارد دلار قرار دارد. در رتبه پنجم هم مایکروسافت با سود ۴۴.۲۸۱ میلیارد دلاری به چشم می‌خورد.اپل در زمینه درآمد رشد چشمگیری در لیست فورچون جهانی ۵۰۰ داشته. این کمپانی از جایگاه دوازدهم در لیست قبلی، به رتبه ششم صعود کرده است. از نظر درآمد به ترتیب شرکت‌های والمارت، State Grid، آمازون، شرکت ملی نفت چین و Sinopec Group در رتبه‌های اول تا پنجم به چشم می‌خورند.

پردرآمدترین شرکت‌ها در ۲۰۲۱
به گفته فورچون، شیوع کرونا فرصت‌ها و چالش‌هایی را برای اپل به وجود آورد:«مدیرعامل اپل، تیم کوک مجبور به بستن فروشگاه‌ها و فرستادن مهندسان به خانه شد. اما مشتریان اپل در سراسر جهان همچنان به کار و تحصیل از خانه ادامه دادند و فروش آیپدها و کامپیوترهای مک به بالاترین حد رسید. درآمد سال مالی کوپرتینویی‌ها هم به بالاترین حد و به ۲۷۵ میلیارد دلار رسید.»

به گفته فورچون، ارزش سهام اپل رشد ۸۰.۷ درصدی در سال ۲۰۲۰ داشته است. در کنار اعلام درآمد و سود اپل، این نشریه به دعواهای حقوقی ضدانحصار کوپرتینویی‌ها هم اشاره داشته:«در ماه‌های پایانی ۲۰۲۰، رگولاتورها امکان سوءاستفاده اپل از قدرتش در اپ استور iOS را در مرکز توجه قرار دادند. گزارش کمیسیون قضایی مجلس آمریکا به این نتیجه رسید که اپل از قدرت انحصارش برای فشار به رقبا و افزایش قیمت برای مصرف‌کنندگان استفاده می‌کند. با شکایت اپیک گیمز از اپل، انتظار می‌رود این فشار برای محدود کردن قدرت اپل بیشتر هم شود.»اپل در فصل دوم ۲۰۲۱ به درآمد ۸۱.۴ میلیارد دلاری و سود ۲۱.۷ میلیارد دلاری دست پیدا کرد. از ۸ سال پیش تا به امروز، اپل جزو ۲۰ شرکت برتر در فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ بوده است.
برچسب ها: اپل سود
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *