به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۱۲ - ۲۰:۱۸
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۳ ساعت ۱۹:۳۰
کد مطلب : ۲۸۶۳۸۶

کشف کتیبه‌ ۴۰۰ ساله در زنجان پس از سیلاب اخیر

کشف کتیبه‌ ۴۰۰ ساله در زنجان پس از سیلاب اخیر
گروه فرهنگی: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان از کشف کتیبه دار ۴۰۰ ساله در روستای گلابر بعد از سیلاب اخیر خبر داد. امیر ارجمند گفت: کتیبه سنگی در روستای تاریخی و گردشگری گلابر شهرستان ایجرود بر اثر سیل در داخل رودخانه‌ای موسوم به رودخانه جوقین نمایان شد. این سنگ‌نوشته حاوی کتیبه آیت‌الکرسی به خط کوفی است.
 
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان افزود: به‌محض اطلاع از این رویداد، پایگاه یگان حفاظت اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ایجرود به همراه کارشناسان به منطقه مراجعه و کتیبه را به مسجد تاریخی منتقل کردند.

او با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد محلی که کتیبه در آن کشف‌شده یکی از روستاهای تاریخی استان زنجان است، افزود: مأموران یگان حفاظت میراث‌فرهنگی در منطقه حاضرشده‌اند و از محوطه مراقبت می‌کنند تا کارشناسان برای بررسی‌های بیشتر به گلابر اعزام شوند.ارجمند گفت: به گفته باستان‌شناسان قدمت این کتیبه ۴۰۰ سال است که بخشی از سند هویت مردم استان زنجان و روستای گلابر به شمار می‌آید.

روستای زیبای گلابر، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ایجرود در استان زنجان است. روستای پلکانی و سرسبز گلابر علاوه بر طبیعت دل‌نشین آثار قدیمی متعددی دارد که مربوط به دوره‌های تاریخی مختلف‌اند. این روستا در محدوده شهرستان ایجرود در فاصله ۴۸ کیلومتری زنجان و ۱۲ کیلومتری زرین‌آباد مرکز شهرستان واقع‌شده است.
برچسب ها: میراث فرهنگی