به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۰۴ - ۲۱:۲۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۴ ساعت ۱۶:۴۰
کد مطلب : ۲۸۶۴۵۸
غافلگیری بزرگ حسن یزدانی در 18 ثانیه به پایان؛

مصاف نفس گیر شعبده‌باز با پادشاه؛ یزدانی نقره گرفت، تیلور طلا

مصاف نفس گیر شعبده‌باز با پادشاه؛ یزدانی نقره گرفت، تیلور طلا
گروه ورزشی: دارنده مدال های طلای جهان و المپیک با شکست مقابل حریف آمریکایی در ثانیه‌های پایانی از رسیدن به مدال طلای المپیک بازماند.
 در جریان حساس‌ترین مبارزه کشتی آزاد در المپیک ۲۰۲۰ توکیو، حسن یزدانی دارنده مدال‌های طلای جهان و المپیک از ایران و دیوید تیلور دارنده مدال طلای جهان از آمریکا در فینال وزن ۸۶ کیلوگرم به مصاف هم رفتند که این مبارزه حساس و دیدنی در پایان با نتیجه ۴ بر ۳ به سود دیوید تیلور به پایان رسید. این نتیجه در حالی بدست آمد که یزدانی تا ثانیه‌های پایانی ۳ بر ۲ پیش بود اما با زیرگیری تیلور در ۱۷ ثانیه به پایان مسابقه، در خاک نشست و ۲ امتیاز از دست داد تا ناباورانه مدال طلای المپیک را از دست بدهد و برای سومین مرتبه مغلوب حریف آمریکایی شود. تایم نخست این مبارزه با نتیجه یک بر صفر به سود یزدانی به پایان رسید.
مدال نقره یزدانی پنجمین مدال کاروان ایران در بازیهای المپیک توکیو است.
یزدانی پیش از این در دور مقدماتی وزن ۸۶ کیلوگرم که روز گذشته(چهارشنبه) برگزار شد، در دور نخست مقابل جاورایل شاپیف از ازبکستان با نتیجه ۱۱ بر ۲ به برتری رسید و در دومین مبارزه نیز مقابل استفان ریچموت از سوییس در مدت زمان یک دقیقه و ۴۸ ثانیه با نتیجه ۱۲ بر یک به برتری رسید و راهی نیمه نهایی شد. یزدانی در نیمه نهایی نیز در یک مبارزه سخت با نتیجه ۷ بر یک برابر آرتور نایفونوف دارنده مدال برنز جهان ۲۰۱۹ از روسیه به برتری رسید و راهی فینال شد.
تیلور و یزدانی پیش از این دو مرتبه در جام جهانی کرمانشاه و مسابقات جهانی ۲۰۱۸ مجارستان روبروی یکدیگر قرار گرفتند که در هر دو مرتبه تیلور موفق به شکست حسن یزدانی شده بود و همین موضوع حساسیت‌های سومین و مهمترین مصاف این دو کشتی گیر را این‌بار در فینال المپیک ۲۰۲۰ توکیو افزایش داده بود.
دیوید تیلور نیز پیش از این در دور مقدماتی ابتدا ۱۱ بر صفر علی شعبان‌اف از بلاروس را شکست داد، سپس مقابل مایلس آمینه از سن‌مارینو ۱۲ بر ۲ پیروز شد و در سومین مبارزه ودر مرحله نیمه نهایی نیز با نتیجه قاطع ۱۰ بر صفر دیپاک پونیا از هند را از پیش رو برداشت و راهی فینال شد.
پیش از این رضا اطری در دیدار رده‌بندی وزن ۵۷ کیلوگرم مقابل توماس گیلمان دارنده مدال نقره جهان از آمریکا با نتیجه سنگین ۹ بر یک شکست خورد و از رسیدن به مدال برنز بازماند.
در جریان رقابت های اوزان ۷۴ و ۱۲۵ کیلوگرم نیز مصطفی حسین‌خانی نماینده وزن ۷۴ کیلوگرم ایران در همان دور نخست مقابل کایل دیک دارنده مدال طلای جهان از آمریکا ۴ بر صفر شکست خورد و از دور رقابت ها کنار رفت. امیرحسین زارع در سنگین وزن نیز در نیمه نهایی مقابل گنو پتریاشویلی دارنده ۳ طلای جهان و یک برنز المپیک از گرجستان ۶ بر ۳ شکست خورد و از رسیدن به فینال بازماند. زارع برای کسب مدال برنز بعد از ظهر فردا (جمعه) به مصاف برنده ژیوی دنگ از چین و عبدالمطلب از مصر می‌رود.

تیلور: یزدانی قویترین مردی است که تا به حال دیده‎‌ام
 ثانیه‌های آخر شانسم را امتحان کردم

قهرمان وزن ۸۶ کشتی آزاد بازیهای المپیک معتقد است مقابل قویترین مردی که تاکنون دیده، پیروز شده است.
دیوید تیلور پس از پیروزی برابر حسن یزدانی در فینال وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد و کسب مدال طلا گفت: «خوشحالم که در این مسابقه پیروز شدم چون مقابل قوی‌ترین مرد که تا به حال دیده‌ام، مبارزه کردم و پیروز شدم.»
تیلور ادامه داد: «۶ دقیقه مسابقه سختی داشتم اما در ثانیه‌های آخر به خودم گفتم که باید شانسم را امتحان کنم.»

گزارش رقابت تیلور و یزدانی 
در شرایطی که حسن یزدانی با یک کشتی حساب شده و تاکتیکی، دو بار با بیرون بردن حریف از تشک سه امتیاز از این کشتی گیر پرتلاش و آماده آمریکایی گرفته بود اما دیوید تیلور در فاصله ۱۸ ثانیه تا پایان کشتی، با یک زیرگیری یزدانی را در خاک نشاند و با کسب دو امتیاز دیگر، کشتی را ۴-۳ به نفع خود تمام کرد.
این مهم‌ترین کشتی المپیک در رشته آزاد تا امروز بود که بین دو کشتی گیر صاحب سبک و بزرگ جهان برگزار می‌شد. کشتی ای که در نهایت با دو زیرگیری سریع و قدرتمندانه تیلور به سود او به پایان رسید. در حالی که یزدانی در کشتی دیروز مقابل حریف روس نشان داده بود که کمی از این ناحیه آسیب پذیر است.
 


او که از ابتدا برای کنترل تیلور وارد تشک شده بود، سه بار حریف آمریکایی را از تشک خارج کرد که در دو مرتبه داوران با تک امتیاز به او نمره دادند و یزدانی با این شرایط در آستانه فتح المپیک و کسب طلای دوم قرار گرفت اما در شرایطی که به نظر می‌رسید طلا در مشت او باشد، یورش غافلگیرانه تیلور به پای راست یزدانی و خاک کردن سریع او همه چیز را تمام کرد.
 

 
شاید اگر این اتفاق کمی زودتر رخ می‌داد، حسن یزدانی فرصت جبران این عقب ماندگی را پیدا می‌کرد، اما این تیلور بود که در ثانیه‌های پایانی یزدانی را در خاک نگه داشت و کشتی را به پایان رساند تا با دو بنده پاره خود قهرمانی را جشن بگیرد.
یزدانی که قصد داشت با کسب دومین طلا تبدیل به تنها کشتی گیر تاریخ ایران شود که در دو المپیک طلا می‌گیرد، در این مهم ناکام ماند و مغلوب حریف نابغه و پرتلاش خود شد. حریفی که با اشتهای بسیار پای به میدان گذاشت و نفس چاقی داشت.
 

 
ما که کمتر حسن یزدانی را در قالب یک کشتی گیر مدافع می‌بینیم، این دو هم در فاصله یک چشم به هم زدن تا طلای المپیک، بسیار دردناک و آزاردهنده بود اما باید به نقره یزدانی هم ارج گذاشت. مدالی که می‌توانست ما را در جدول کلی المپیک تا رده بیستم بالا ببرد.
با دو شکست کشتی آزاد در بازی‌های امروز و کسب نقره در وزن ۸۶ کیلوگرم، کشتی آزاد امیدوار به موفقیت دو کشتی گیر دیگر خود در رقابت‌های فرداست. کشتی گیرانی که امیدواریم بتوانند طلسم طلا را مثل فرنگی در روز آخر بشکنند.
 

 
آنچه در این کشتی گذشت:
- بلافاصله با سوت شروع، تیلور برای زیر گیری اقدام کرد اما با خیمه سنگین یزدانی مواجه شد.
 - بعد از یک و نیم دقیقه تلاش بی حاصل دو کشتی گیر، داور به تیلور اخطار کم کاری داد و این ورزشکار در 30 ثانیه تعیین شده نتوانست امتیاز بگیرد. به این ترتیب یزدانی یک امتیاز گرفت.
 - یک دقیقه پایانی وقت اول اوج هیجان را شاهد بودیم جایی که یزدانی تیلور را تا آستانه خروج از تشک و کسب امتیاز دوم پیش برد اما این بار امتیاز مال او نبود تا کار با حساب یک بر صفر به پایان برسد.
 - یزدانی در یک دقیقه اول وقت دوم امتیاز دوم خود را هم گرفت اما بلافاصله تیلور با خاک کردن او بازی را 2-2 مساوی کرد. در این لحظه ورزشکار امریکایی برنده بود چون امتیاز درشت کسب کرده بود.
 

 
برچسب ها: المپیک