به روز شده در ۱۴۰۰/۱۱/۰۱ - ۰۳:۰۷
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۱۷ ساعت ۱۵:۱۵
کد مطلب : ۲۸۷۰۷۲

مردم توقع بی‌جا نداشته باشند و با همین وضع هماهنگ باشند

مردم توقع بی‌جا نداشته باشند و با همین وضع هماهنگ باشند
گروه سیاسی: رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کرد: ما از مردم انتظار داریم که درخواست‌ها و توقعات بی‌جا از انقلاب نداشته باشند و خود را با وضعیت فعلی و تلاش مسئولان سازگار و هماهنگ کنند.
 سید‌هاشم حسینی بوشهری در گردهمایی مجازی مبلغان و گروه‌های تبلیغی ویژه محرم ۱۴۴۳ عنوان کرد: نقش و جایگاه روحانیت و عالمان دین، وظیفه روحانیت در عرصه تبلیغ، جایگاه روحانیت در عزای امام حسین(ع)، پیام‌های نهضت امام حسین(ع) و وظایف امروز ما از مسائلی است که نیاز است طرح شود. روحانیت از گذشته تاکنون مولد فرهنگ در کشور بودند و به خوبی توانسته اند از نقش خود پاسداری کنند؛ همانطور که روحانیون هنجارها را تبلیغ می‌کنند، مبارزه با ناهنجاری‌ها را نیز دنبال می‌کنند.
 وی مسئله امر به معروف و نهی از منکر را نقش مهم روحانیت دانست و گفت: از گذشته وقتی یک روحانی رفتاری را در جامعه انجام می‌داد، این رفتار برای مردم سندیت داشت؛ حتی مبلغان دیگر ادیان هم روحانیت را با این نقش و نفوذ می‌شناسند. انقلاب ما نیز با حرف امام (ره) به پیروزی رسید و این نشان می‌دهد که مردم حرف ایشان را سخن امام زمان(عج) در نظر گرفتند.
  حسینی بوشهری تصریح کرد: در روایات برای جایگاه علما عباراتی مانند دژهای نفوذناپذیر اسلام و مرزبانان دین بیان شده است.ا عالم دین بودن شغل نیست، بلکه مسئولیت است؛ همان رسالتی که انبیای دین بر دوش داشتند، عالمان دین نیز بر عهده دارند، عالمان دین خطرپذیر، همراه مردم و بدعت ستیز هستند.
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یادآور شد: عالمان دین حوزه‌های مرزبانی و اعتقادات، اخلاق و احکام را خوب می‌شناسند و وقتی با مخاطب مواجه می‌شوند، دستی پر دارند.  بعد از پیروزی انقلاب روحانیون ما دوستان انقلاب را هم خود می‌شناسند و هم به جامعه می‌شناسانند. شیوه نامه‌های بهداشتی در کارهای تبلیغی هم از طرف مبلغان و هم از جانب مردم باید رعایت شود.
او مطرح کرد: مبلغان ما باید کیفیت گرا باشند، نه کمیت گرا. مسئله دیگر این است که یک شخص مبلغ نباید از دشنام دشمنان و انتقاد منتقدان بهراسد، پیامبر گرامی‌اسلام هم دشنام شنیدند و حتی از اهل بیت(ع) انتقام گرفته شد و هر کدام از آن بزرگواران به شیوه‌های مختلف شهید شدند.  مبلغان باید از شیوه‌های درست تبلیغ استفاده کنند؛ رفتار مبلغان در تبلیغ باید بهترین تاثیرگذاری را داشته باشد و تطابق در رفتار و گفتار باید وجود داشته باشد.
او اظهار داشت: مبلغان نباید از فضای مجازی غافل باشند؛ چرا که دشمنان در این عرصه کار می‌کنند و مخاطبان ما از این فضا استفاده می‌کنند؛ لذا اگر مبلغ از فضای مجازی غافل باشد ناموفق خواهد بود. راه موفقیت رقبای خودمان در تبلیغ را نیز باید مورد توجه قرار دهیم، اگر راهی رفته اند که موفق شده اند، باید در چارچوب شریعت استفاده کنند. همانطور که ما از مردم می‌خواهیم کم توقع باشند، از مبلغان نیز می‌خواهیم از مردم توقعات زیاد نداشته باشند.رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یادآور شد: ما از مردم انتظار داریم که درخواست‌ها و توقعات بی جا از انقلاب نداشته باشند و خود را با وضعیت فعلی و تلاش مسئولان سازگار و هماهنگ کنند. کسی که دلداده به اهل بیت(ع) است، دلداده خداوند نیز هست؛ کسی که در عزای حسین بن علی(ع) شرکت می‌کند، گناهانش بخشیده می‌شود. روحیات انسان‌ها اینگونه نیست که همیشه دنبال منطق باشد، منطق صرف پاسخگوی نیازهای انسان‌ها نیست و عشق و احساس و بعد عاطفی هم برای انسان‌ها ضرورت دارد لذا در جریان عزای امام حسین(ع) بعد عاطفه و شور هم باید وجود داشته باشد.
او مطرح کرد: اگر این دستجات و عزاداری‌ها نبود، انقلاب ما ناقص می‌ماند و اگر هم پیروز می‌شد، دیر این اتفاق رخ می‌داد، این شور احساسات مردم را تحریک کرد و در نهایت پیروزی حاصل شد. عده ای می‌خواهند نور الهی را خاموش کنند اما عزای امام حسین(ع) این اجازه را نمی‌دهد، چون حسین از مصادیق نورالله است. مبلغان باید در کنار شخصیت امام حسین(ع)، درباره راز محبوبیت امام حسین(ع) و پیام‌های نهضت عاشورا نیز صحبت کنند. ما نباید از کم بودن جمعیت و زیاد بودن رقبا بهراسیم.
آیت الله حسینی بوشهری به پیام‌های عاشورا هم پرداخت و بیان کرد: نکته دوم پیام نهضت عاشورا تکلیف گرایی و عمل به وظیفه است و پیروزی و شکست اهمیت چندانی ندارد؛ پیام دیگر عاشورا جدا شدن صف بدان از خوبان است؛ همچنین برای پیروزی نهضت باید از همه نیروها استفاده کرد و امام حسین در همین راستا طفل شیرخوار خود و حبیب بن مظاهر را که مسن ترین یار است را با خود به کربلا می‌برد.او در ادامه به مساله عزاداری در ایام کرونا اشاره کرد و گفت: ما باید هم مراقب جان مردم باشیم و هم حق عزاداری و عاشورا را رعایت کنیم، بنابراین لازم است که دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود. باید ملاحظه شود که بین سلامت مردم و عزاداری دوگانه سازی ایجاد نشود، بلکه در عین حفظ سلامت و بهداشت، عزاداری‌ها هم باید برپا شود.
او افزود: مبلغان باید با مشکلات مردم همدلی کنند، در شرایط فعلی که حالت یاس به مردم دست داده، لازم است مبلغان ما در قلوب مردم ایجاد امید کنند.


 
برچسب ها: مردم

۱۴۰۰/۰۵/۱۷ ۱۵:۲۴
بی جا بودن خواسته ها و توقعات مردم را چه کسی تعیین می کند؟ مردم هم توقع دارند مسئولانی که نمی توانند به خواسته ها و توقعات مردم عمل کنند بروند دنبال یک کار دیگر. (375628)
۱۴۰۰/۰۵/۱۷ ۱۶:۵۸
با سلام، بسیار خوب جنابعالی از جایگاه خود پایین بیا،
یکی از همین مردم معمولی شو.
مثلا به عنوان یک کارگر اخراجی، یک راننده تاکسی، یک کارگر شرکتی ، یک معلم پاره وقت، یک کارمند معمولی و یا ... مشغول زندگی بشو
و سپس طبق گفته خودت قناعت کن و توقع بیجا نداشته باش!!!!. واقعا که .... (375632)
۱۴۰۰/۰۵/۱۷ ۱۹:۲۴
ای کاش این بنده خدا پاسخ دهد که:
چرا مردم انقلاب کردند و به جمهوری اسلامی رای دادند؟
توقعات با جا چه چیز های هستند؟ تا انها را از توقعات بی جا جدا نمایم.
چه شد که هر روز سفره مردم کوچکتر و کوچکتر می شود؟
چه شد که افرادی مانند رفیق دوست ، محصولی، جزایری، بابک زنجانی ، سلاطین سکه دلار شکر و.......ایجاد شدند؟
چه شد که .............؟
چه شد که .............؟
چه شد...... (375635)
افشین
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۵/۱۷ ۲۰:۵۸
ما سالها است که از شماها هیچ توقعی ندرایم..هیچ (375637)
۱۴۰۰/۰۵/۱۷ ۲۱:۵۱
خجالت بکشید... (375640)
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۵/۱۸ ۰۰:۰۸
انتظار حداقل شرایط زندگی درخواست زیادیه.... مملکتو فسادو و سوءمدیریت نابود کرده....یه موقع به زحمت نیفتین بخواین کاری بکنین... (375642)
۱۴۰۰/۰۵/۱۸ ۰۱:۳۸
مردم که نباید توقع داشته باشند. مردم یا باید از کرونا بمیرن یا از گشنگی. معنی نداره! (375645)
۱۴۰۰/۰۵/۱۸ ۰۷:۴۵
ملت از قشر روحانیت هیچ توقعی ندارند (375652)
۱۴۰۰/۰۵/۱۸ ۰۸:۴۲
قبل و بعد از گرفتن قدرت:
قبل:
باید دولت به معیشت بازنشستگان برسد؛
بعد:
افزایش حقوق بازنشستگان تورم را بالا می برد؛
قبل:
مردم توقعاتی دارند و باید به آن ها رسیدگی شود؛
بعد:
مردم توقع بیجا نداشته باشند؛
قبل: باید هر چه زودتر بیماری کرونا را شکست بدهیم؛
بعد: طرح جامع مبارزه با کرونا را تهیه می کنیم، اما این بیماری سه تا پنج سال طول می کشد؛
البته این رشته سر دراز دارد.
و صد البته منافق آلبانی نشین هم عمه من است که دو جور حرف می زند. (375656)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۵/۱۸ ۱۰:۱۲
شما خودت را صاحب مردم می دانید که اینطوری حرف می زنید؟ شرم و حیا بر شما باد که اینطوری به مردم نهیب می زنید، خودتان را پیش مردم خراب نکنید و مراقب رفتارتان باشید. (375660)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۵/۱۸ ۱۵:۰۰
صدای ایشان از جای گرمی بلند می شود یا از وضعیت مردم خبر ندارند و یا اعتنایی به مردم ندارندواقعاً برای ایشان جای تأسفه!!! (375670)
۱۴۰۰/۰۵/۱۹ ۱۵:۰۹
این اقاجایش نرم وگرنه است (375726)